Jak egzosomy zostały przyjęte przez europejskich lekarzy? Jak efekty terapii ASCE+ oceniają sami pacjenci? Jak egzosomy komórek macierzystych wpłynęły na rozwój medycyny estetycznej? Między innymi na te pytania odpowiedziała naszej redakcji dr Shameema Damree, światowa wykładowczyni w dziedzinie technologii egzosomów w estetyce i ekspertka firmy ExoCoBio stojącej za produktami ASCE SRLV oraz HRLV zawierającymi egzosomy.

 

Oglądaj wywiad!

Egzosomy już kilka lat temu okrzyknięto krokiem milowym w rozwoju medycyny estetycznej. Choć w licznych klinikach wciąż pozostają one nowością, wielu specjalistów ma już z nimi spore doświadczenie. Jednym z nich jest dr Shameema Damree z Wielkiej Brytanii, specjalistka w dziedzinie medycyny estetycznej przeciwstarzeniowej i regeneracyjnej, zawodowo zajmująca się właśnie biotechnologią egzosomów. Dr Shameema Damree, jako osoba, która wprowadziła tę innowację do Wielkiej Brytanii, podzieliła się z nami opinią na temat egzosomów, efektów ich działania oraz ich wpływu na rozwój medycyny estetycznej.

Jak powiedziała Zatoce Piękna dr Shameema Damree, egzosomy ASCE+, szczególnie ASCE SRLV i ASCE HRLV przeznaczone do skóry i włosów, są dostępne w Europie od trzech lat. Najpierw pojawiły się w Wielkiej Brytanii, a następnie w Polsce, Francji, Niemczech i we Włoszech. Jak zostały przyjęte przez lekarzy? -Ta gama produktów została dobrze przyjęta i zaadoptowana przez najlepszych specjalistów na terenie Europy, w tym najlepszych dermatologów i chirurgów plastycznych, a pacjenci którzy podjęli się leczenia są bardzo zadowoleni – stwierdziła dr Shameema Damree.

Obecnie specjaliści z klinik na terenie Europy dysponują dwoma rodzajami produktów: ASCE SRLV zawierające egzosomy wypełnione substancjami aktywnymi do stworzenia budulca skóry oraz ASCE HRLV z egzosomami zawierającymi biotynę, tripeptyd miedziowy i inne składniki wspierające wzrost włosów. - Produkty linii ASCE SRLV są używane w zabiegach anti-aging odmładzających skórę, pomagają również leczyć bardziej złożone problemy natury dermatologicznej, takie jak egzema, trądzik różowaty, zapalenie skóry, łuszczyca, jednocześnie redukując stan zapalny skóry występujący u pacjentów z trądzikiem różowatym. Otrzymane rezultaty są fenomenalne – przekonywała specjalistka.

Równie optymistyczne, jak dodała lekarka, są wyniki stosowania ASCE HRLV, z pomocą których można skutecznie leczyć łysienie androgenowe u kobiet i mężczyzn, łysienie plackowate, a nawet łysienie obejmujące całe ciało (alopecja universalis). - Co najważniejsze, jesteśmy w stanie zaobserwować jak włos, z pomocą egzosomów, w pełni się regeneruje i to potencjalnie może dać początek innowacyjnemu leczeniu. W tym tkwi prawdziwa innowacyjność ASCE HRLV – powiedziała dr Shameema Damree. Jak dodała, unikalność produktów ASCE+ od ExoCoBio wynika z wysokiej jakości zakładów produkcyjnych.

- ExoCoBio jest właścicielem pierwszego na świecie zakładu produkcyjnego Exo GMP co oznacza, że egzosomy tam wytwarzane mają wartość farmaceutyczną. Głównym powodem, dla którego nasze egzosomy są tak wysokiej jakości jest fakt, że są one wytwarzane na platformie, na której produkuje się nową generację leków terapeutycznych, na bazie których opiera się istota technologii egzosomów. Zainwestowano już 100 milionów USD w ten produkt i dodatkowe 50 milionów w badania naukowe nad nim – wyjaśniła ekspertka.

Jak egzosomy komórek macierzystych wpłynęły na rozwój medycyny estetycznej? Dr Shameema Damree przyznaje, że egzosomy zmieniły jej praktykę od samego początku i już od trzech lat w swojej klinice w Wielkiej Brytanii korzysta z nich w połączeniu ze wszystkimi rodzajami leczenia za pomocą urządzeń medycyny estetycznej. - W kontekście medycyny estetycznej, korzyści z tego płynące znacznie przewyższają te wynikające ze stosowania jakiegokolwiek innego produktu – powiedziała Zatoce Piękna. Warto wspomnieć, że wykorzystuje się je również w innych dziedzinach medycyny.

- W sferze chirurgii, widocznie wzmacniane są efekty operacji plastycznej, bez względu czy jest to lifting twarzy czy abdominoplastyka, a kondycja skóry jest dużo lepsza. W dermatologii wystarczy wspomnieć, że ExoCoBio zaprezentowało egzosomy na Światowym Kongresie Dermatologii, który odbył się w czerwcu w Singapurze. Podkreślono, że wyznaczają one nową granicę w dermatologii, tak więc w kontekście medycyny estetycznej, chirurgii i dermatologii, egzosomy są nową rewolucją – podkreśliła dr Shameema Damree. 

 

Materiał powstał we współpracy z dystrybutorem Egzosomów ASCE firmą Innmedis, więcej informacji na egzosom.pl oraz asceplus.pl