Marcin: A jak odniesie się Pani do wykonywania zabiegów z zakresu medycyny estetycznej przez lekarzy stomatologów? Spotkałem się z taką ofertą u mojego dentysty.

 

Adw. Honorata Janik-Skowrońska: Lekarze stomatolodzy mogą wykonywać zabiegi estetyczne, co w praktyce czynią. W medycynie estetycznej pojawia się termin stomatologii estetycznej obok takich dziedzin jak „dermatologia estetyczna”, czy „ginekologia estetyczna”. Z literalnego brzmienia tych terminów wynika, że każda z tych dziedzin zajmuje się działaniem „naprawczym” określonej części ciała. Zgodnie zatem z powyższym podziałem, stomatolog zajmujący się poprawą wyglądu uzębienia a niekoniecznie funkcji może być uznany za „stomatologa estetycznego”.

Stomatolog może więc wykonywać zabiegi estetyczne w ramach wyuczonej specjalności podstawowej, za pomocą posiadanych w ramach tej działalności środków, np. poprawa kształtu zębów. Na rynku pojawiły się jednak firmy oferujące lekarzom szkolenia z zakresu medycyny estetycznej wykraczającej poza zakres stomatologii, jednak mimo to ściśle związane z twarzą. Wskazuje się, że związanymi z dziedziną stomatologii są zabiegi medycyny estetycznej takie jak leczenie uśmiechu dziąsłowego poprzez iniekcje niewielkiej ilości toksyny botulinowej, również leczenie bruksizmu. Dzięki temu zabiegowi iniekcyjnemu z zastosowaniem toksyny botulinowej można uzyskać efekt obniżenia napięcia mięśniowego i redukcji zgrzytania zębami. Korekta ust kwasem hialuronowym, która może obejmować: powiększenie ust, zmianę kształtu, nadanie konturu, nadanie łuku kupidyna, podniesienie kącików ust.

 

Źródła:
1.        R. Śpiewak, Estetologia medyczna, medycyna estetyczna, dermatologia estetyczna, chirurgia estetyczna, ginekologia estetyczna, stomatologia estetyczna - definicje i wzajemne relacje poszczególnych dziedzin W: Estetologia Medyczna i Kosmetologia 2012; nr 2(3), s. 70-71.
2.        https://www.ollie.pl/stomatolog-lekarzem-medycyny-estetycznej/
3.        W. Roberts „Wdrożenie procedur odmładzania twarzy do praktyki stomatologicznej” W: „Art of Dentistry” (nr 2/2015).

 

Adwokat Honorata Janik-Skowrońska

Adwokat Honorata Janik – Skowrońska ukończyła studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Gdańskiego. Ukończyła etatową aplikację sądową przy Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku. Następnie uzyskała wpis na listę adwokatów prowadzoną przez Pomorską Izbę Adwokacką w Gdańsku.

Zajmuje się szeroko rozumianym prawem medycznym, w tym doradza podmiotom medycznym (Podyplomowe Studia Zarządzanie Biznesem Medycznym w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie)

W 2012 r. została laureatką w Konkursie Profesjonaliści FORBESA – zawody zaufania publicznego w kategorii ADWOKAT w województwie pomorskim.