Niektórzy orłowskie molo określają mianem najwspanialszego miejsca nad polskim morzem. Jest krótsze od słynnego sopockiego obiektu, ale chwalone jest za niepowtarzalny klimat i nieziemskie widoki, które się z niego roztaczają.

 

Orłowo było kiedyś kurortem, który miał nawet ambicje rywalizowania z Sopotem. Funkcjonował tu nawet Dom Zdrojowy (obiekt wzniesiony na początku XX wieku, dziś zabytek) oraz Łazienki. Za największą atrakcję Orłowa, uznawanego dziś za jedną z najpiękniejszych dzielnic Gdyni, stało się jednak molo.

 

Orłowskie molo powstało podczas I wojny światowej. Pełniło funkcję pomostu spacerowego dla kuracjuszy odwiedzających wspomniany Dom Zdrojowy oraz służyło jako przystań dla statków. Lata 20. XX wieku to okres dynamicznego rozwoju tego obiektu. Jego długość wzrosła najpierw do 115 metrów, a potem aż do 430 metrów. Dzięki osiągnięciu takich rozmiarów mogły do niego przybijać niewielkie statki pasażerskie. Pod koniec lat 40. w wyniku silnego sztormu spora część konstrukcji została jednak zrujnowana. Molo udało się zrekonstruować w połowie lat 50.

 

Dziś molo w Orłowie ma 180 metrów długości. Ostatni remont przeszło w roku 2007. Pod względem wielkości obiekt ustępuje rekordowo długiemu sopockiemu pomostowi. Wszyscy, którzy się tu pojawiają, stwierdzają jednak, że ma co najmniej tyle samo uroku, co większy brat. Roztaczające się z orłowskiego mola widoki zapierają dech w piersiach. Z jednej strony morze, a z drugiej Gdańsk, Sopot oraz piękny Klif Orłowski.

 

W pobliżu mola znajduje się bulwar spacerowy oraz Scena Letnia Teatru Miejskiego w Gdyni, na której w okresie wakacyjnym wystawiane są spektakle oraz odbywają się inne imprezy. Nieopodal wejścia na orłowski obiekt zlokalizowane są również kawiarnie i restauracje. Będąc w Orłowie, które staje się coraz modniejszym miejscem wypoczynku i stanowi jedną z najbardziej ekskluzywnych dzielnic mieszkaniowych Trójmiasta, warto też przyjrzeć się z bliska tutejszej zabudowie. Wiele z budynków, które można tu znaleźć to unikatowe zabytki – wśród nich: wille, karczmy i pensjonaty. To pamiątka po dawnym Orłowie, do którego chętnie przybywali kuracjusze.

 

Wstęp na orłowskie molo, na którym panuje znacznie spokojniejsza atmosfera niż na sopockim obiekcie, jest bezpłatny.