Sezon wiosna - lato 2016 w Gdańsku zapowiada się gorąco. I nie chodzi tu jedynie o pogodę, ale też o bogaty kalendarz imprez kulturalnych i rozrywkowych. Na nudę nie będą narzekać ani fani dobrej muzyki, ani miłośnicy teatru.

 

Muzyczne atrakcje dla każdego

Już 2 kwietnia w Gdańsku odbędzie się koncert światowej sławy skrzypka Nigela Kennedy'ego. Ekscentryczny muzyk znany jest z oryginalnych aranżacji. Artysta wystąpi w towarzystwie Cappella Gedanensis w klubie Stary Maneż.

Muzyczna uczta czeka też na koneserów muzyki elektronicznej. 15 kwietnia w modnym klubie B90 (na terenie Stocznia Gdańsk) odbędzie się koncert duetu Skalpel. Ta pochodząca z Wrocławia i znana na całym świecie formacja ma na koncie współpracę z legendarną wytwórnią Ninja Tune. Jej członkowie w swojej działalności inspirują się m.in. polską sceną jazzową lat 60. i 70., ale ich utwory charakteryzują się nowoczesnymi, elektronicznymi szlifami.

25 kwietnia wolny wieczór powinni zarezerwować zaś miłośnicy kultury wysokiej. Tego dnia o godzinie 19:00 w Filharmonii Bałtyckiej pójdą w ruch smyczki członków orkiestry ze słynnej mediolańskiej La Scali.

Wielkie wydarzenie muzyczne będzie miało też miejsce kilka dni później w znajdującej się na granicy Gdańska i Sopotu hali sportowo-widowiskowej Ergo Arena. 30 kwietnia pojawi się tam osobiście Hans Zimmer – jeden z najważniejszych obecnie na świecie kompozytorów muzyki filmowej, który ma na swoim koncie ścieżkę dźwiękową do takich filmów, jak: „Król Lew”, „Gladiator”, seria „Piraci z Karaibów”, „Incepcja” czy „Interstellar”. Zdobywca Oskara wystąpi z Czeską Narodową Orkiestrą Symfoniczną. 

W tym samym miejscu, gdzie swoje utwory zaprezentuje Hans Zimmer, czyli na pograniczu Gdańska i Sopotu, wystąpi też Lionel Richie. Piosenkarz i kompozytor, zdobywca Oskara i nagrody Grammy, który ma na swoim koncie wiele przebojów, pojawi się przed publicznością zgromadzoną w Ergo Arenie 21 lipca.

13-14 sierpnia odbywać się będą koncerty z serii „Solidarity of Arts” – to coroczny festiwal, podczas którego występują gwiazdy światowego formatu. W ramach cyklu odbywają się koncerty główne na scenie plenerowej w centrum miasta oraz imprezy towarzyszące. W poprzednich latach na gdańskiej scenie można było podziwiać m.in.: Marcusa Millera, Leszka Możdżera czy Bobby'ego McFerrina. Pełne rozmachu spektakle z tej serii prezentowane są na kilku scenach i pod względem organizacyjnym są dopieszczone w każdym calu. W tym roku gwiazdą festiwalu będzie Radzimir Dębski. Jego koncert odbędzie się 13 sierpnia.

W sezonie letnim, poza koncertami, organizowane są też imprezy dla miłośników teatru. W tym roku odbędą się dwie jubileuszowe edycje festiwali teatralnych. Najpierw od 14 do 17 lipca będzie miał miejsce 20. Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA. W jego trakcie podziwiać będzie można występy grup teatralnych z całego świata. Spektakle będzie można oglądać w starej części Gdańska – na Starym Przedmieściu oraz Dolnym Mieście. Od 29 lipca do 7 sierpnia trwać zaś będzie 20. Festiwal Szekspirowski. Najlepsze szekspirowskie spektakle zostaną wystawione w będącym dumą Gdańska nowoczesnym Teatrze Szekspirowskim.

 

Jarmark Dominikański

Pod koniec lipca rozpocznie się też impreza, która każdego roku przyciąga do Gdańska setki tysięcy turystów. To Jarmark św. Dominika, który jest jednym z największych i najstarszych przedsięwzięć tego typu w Europie. W jego trakcie można zrobić zakupy w jednym z tysięcy rozstawionych w centrum miasta kramów (można w nich kupić kulinarne specjały, rękodzieła czy zaopatrzyć się w przedmioty z bogatą historią – z tego względu jarmark jest prawdziwą gratką dla kolekcjonerów), posłuchać muzyki czy zakosztować regionalnych potraw. Osoby, które systematycznie pojawiają się na Jarmarku Dominikańskim, chwalą go przede wszystkim za niepowtarzalny klimat. Zajrzeć na ten wielki kiermasz będzie można pomiędzy 30 lipca a 21 sierpnia.

 

Coś dla smakoszy

Jeśli chodzi o kwestię smaków, to warto wspomnieć jeszcze o odbywających się w Gdańsku imprezach kulinarnych. Jedną z nich będzie najnowsza edycja Nocy Restauracji. Odbędzie się ona 20 maja. To okazja nie tylko do zakosztowania wyjątkowych potraw, ale też do podzielenia się doświadczeniami z innymi miłośnikami gotowania czy sięgnięcia po cenne wskazówki szefów kuchni. Tych ostatnich można również podziwiać podczas pokazów gotowania na żywo. Tej nocy lokale biorące udział w wydarzeniu są czynne przynajmniej do 2:00. Wiele z nich przygotowuje dla swoich gości wyjątkowe menu. 

Od 24 do 26 czerwca potrwa zaś festiwal piwa Hevelka 2016. W tych dniach miłośnicy złotego trunku powinni przybyć do hali AmberExpo (nieopodal stadionu piłkarskiego Stadion Energa Gdańsk). Będą tam na nich czekać nie lada atrakcje. Swoją obecność zapowiedzieli już liczni dostawcy (głównie przedstawiciele browarów regionalnych) z uwarzonym przez siebie piwem, a także właściciele modnych food trucków.

 

Tam też warto być

Od 30 czerwca do 3 lipca odbędzie się już kolejny w Gdańsku zlot statków w ramach festiwalu Baltic Sail. Na Targu Rybnym oraz Długim Pobrzeżu będzie można wówczas nacieszyć się widokiem żaglowców. Oprócz przeglądu najciekawszych jednostek tego typu, w tych dniach odbędą się też imprezy towarzyszące – wycieczki statkami, regaty oraz koncerty.

Tymczasem na terenie obiektu Stadion Energa Gdańsk 6 sierpnia będzie miał miejsce International Fireworks Festival. To niepowtarzalna okazja, by na własne oczy zobaczyć najlepszych na świecie specjalistów od pokazów pirotechnicznych. Poza fajerwerkami odpalanymi w rytm muzyki, będzie można też podziwiać pokazy laserowe.