100 wykładowców, ponad 20 sesji eksperckich i dyskusji naukowych – jubileuszowy 25. Międzynarodowy Kongres Dermatologii Estetycznej i Medycyny Anti-Aging za nami. Wydarzenie, podczas którego świętowano 25-lecie Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych, przyciągnęło znakomitych ekspertów z Polski i świata. Jego przebieg przez trzy dni śledziła również redakcja Zatoki Piękna, patron medialny konferencji.

 

Okiem redakcji!

  

Sesja ekspercka o toksynie botulinowej, pokazy live w white roomach, sesja IMCAS, regeneracja tkankowa - to zaledwie część z wielu zagadnień, jakie poruszono podczas jubileuszowego 25. Międzynarodowego Kongresu Dermatologii Estetycznej i Medycyny Anti-Aging. Spotkanie odbywające się w dniach 14-16 marca w Hotelu DoubleTree by Hilton w Warszawie tradycyjnie przyciągnęło cenionych specjalistów z całego kraju i nie tylko. Szeroki zakres tematyczny stał się idealną podstawą do wymiany wiedzy i doświadczeń, tak podczas sesji eksperckich, jak i w czasie pokazów zabiegowych oraz w dyskusji nad przypadkami, która skupiła się na wyzwaniach w medycynie estetycznej.

 

Przywitanie nowej prezes SLDE 

Podczas jubileuszowej edycji Międzynarodowego Kongresu Dermatologii Estetycznej i Medycyny Anti-Aging nie zabrakło wspomnień, przemówień ani podziękowań. Uczestników przywitała bowiem dr Kinga Nicer, prezes SLDE. - Przed nami trzy dni wykładów, pokazów, naprawdę ciekawych spotkań – zapowiadała. Podczas otwarcia zaprezentowano nowy Zarząd Stowarzyszenia, po czym głos zabrała honorowa prezes dr n. med. Ewa Kaniowska

- Edukacja i bezpieczeństwo pacjentów jest dla nas najważniejsze. Jest mi niezmiernie miło, że widzę tylu lekarzy zainteresowanych wymianą doświadczeń, tym w jakim kierunku rozwinęła się dermatologia estetyczna. Mam zaszczyt kroczyć tą drogą od samego początku, naszą misją było połączenie wiedzy klinicznej z nowoczesnymi technologiami, aby zapewnić pacjentom najlepszą opiekę – mówiła dr n. med. Ewa Kaniowska. Uczestników uroczyście przywitali również wiceprezes dr hab. n. med. Elżbieta Kowalska-Olędzka, wiceprezes dr Anna Pawełczyk-Pala, wiceprezes dr Michał Kaniowski oraz Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej dr Monika Nunberg-Sawicka. 

- Stowarzyszenie to przede wszystkim ludzie, SLDE to społeczność lekarzy różnych specjalności, którzy współpracują ze sobą i dzielą się swoim doświadczeniem, którzy przestrzegają etycznych reguł i którzy przestrzegają również reguł medycznych. Jestem pewna, że wytyczamy nową drogę dla medycyny estetycznej, którą chcemy podkreślić, że jest to dziedzina medycyny – mówiła dr Elżbieta Kowalska-Olędzka, zwracając uwagę na ogromną rolę etyki, nauki i bezpieczeństwa pacjentów.

Podczas otwarcia jubileuszowej edycji Kongresu SLDE znalazł się również czas na podziękowania. - Łączy nas współpraca, pasja, chęć do nauki, etyka zawodowa. Mamy bardzo ważną misję, bez tej misji nie byłoby sukcesu – podkreśliła dr Kinga Nicer, nowa prezes SLDE.

 

Toksyna botulinowa na otwarcie 

25. Kongres SLDE rozpoczął się mocnym akcentem, a mianowicie debatą naukową poświęconą toksynie botulinowej. Słuchacze poznali różne punkty widzenia i jednocześnie doświadczenia uczestniczek debaty, w której wzięły udział dr Anna Pintara-Batogowska, dr Daniela Rudowitz, dr hab. n. med. Joanna Czuwara i dr Bożena Czekańska-Smykalla. Temat rozwinięto w kolejnej godzinie, podczas wykładu prof. dr hab. n. med. Haliny Car o stosowaniu preparatów toksyny botulinowej u pacjentów onkologicznych oraz prelekcji dr Magdaleny Korwin poświęconej powikłaniom ocznym po toksynie botulinowej. Sesja o toksynie botulinowej wzbudziła ogromne zainteresowanie, szczególnie, że chwilę później, po wykładzie inauguracyjnym poświęconym 25 latom medycyny estetycznej w Polsce, odbyła się premiera nowej toksyny

premiera nowej toksyny
Premiera nowej toksyny

Licznych uczestników przyciągnęły również pokazy zabiegów live w tzw. white roomach, które trwały do wczesnego wieczora. Podczas zabiegów pokazowych specjaliści skupili się na innowacyjnych metodach zabiegowych z zastosowaniem najnowszych preparatów, m.in. do konturowania i kondycjonowania skóry po znacznej utracie masy ciała, do remodelingu skóry i tkanek czy do niechirurgicznego odmładzania twarzy. Sesje w white roomach, które łączyły pokaz zabiegu z krótkim wykładem, zgodnie z przewidywaniami odbywały się przy pełnych salach. W tej samej formule odbyły się również pokazy drugiego dnia konferencji, w tym prezentacja live zabiegu modelowania i rewitalizacji okolicy ust, która okazała się szczególnie interesująca dla uczestników kongresu.

 

White room
White room

Od modelowania tkanek do sesji laserowych 

Wysoki poziom merytoryczny utrzymano także drugiego dnia 25. Kongresu SLDE. Po interesującej sesji na temat różnych możliwości modelowania tkanek odbyła się sesja pod patronatem naukowym IMCAS, podczas której głos zabrały dr Natalia Romanowska oraz dr Editta Buttura da Prato. Także kolejne punkty programu odniosły frekwencyjny sukces, od sesji w white roomie, przez panele eksperckie, po sesję Varia, która obejmowała m.in. zabiegi w okolicach skroni, piętrowe odmładzanie twarzy czy naukowe spojrzenie na efektywność biostymulacji. Sale wypełniły się po brzegi także podczas prelekcji na temat laserów i innych technologii w medycynie estetycznej, podczas których omówiono nowości, trendy, a także aktualne badania prowadzone w tej dziedzinie. 

Sesje tematyczne
Sesje tematyczne

Podczas Międzynarodowego Kongresu Dermatologii Estetycznej i Medycyny Anti-Aging nie mogło oczywiście zabraknąć czasu na omówienie trendów i premierowych preparatów stosowanych w medycynie estetycznej regeneracyjnej. Dopełnieniem bogatego merytorycznie programu wydarzenia były niedzielne prelekcje eksperckie poświęcone medycynie przeciwstarzeniowej, przebarwieniom, a także pacjentom z chorobami autoimmunologicznymi i onkologicznymi.

Ostatniego dnia na sali głównej komplet słuchaczy zebrała również sesja interdyscyplinarna z udziałem chirurgów plastycznych. Na koniec specjaliści przeszli do nie mniej interesujących wyzwań w medycynie estetycznej i omówienia przypadków. Dyskutowano nie tylko na temat zabiegów w trudnych okolicach, ale i modelowania ust po hialuronidazie czy nadmiernej stymulacji.

 

Gala Pereł Dermatologii Estetycznej 2024 

Drugiego dnia kongresu, w sobotni wieczór, odbyła się widowiskowa Gala Pereł Dermatologii Estetycznej 2024. Radosne i jednocześnie, z uwagi jubileusz 25-lecia SLDE, wzruszające spotkanie rozpoczęła prezentacja nominacji. Aby nie trzymać długo w niepewności, ogłoszono w końcu też laureatów z sześciu głównych kategorii oraz zdobywców Pereł Eksperckich.

 

Oglądaj zdjęcia z Gali

 

Perły Dermatologii Estetycznej 2024 - BEZPIECZEŃSTWO: 

W kategorii "Dermokosmetyki i suplementy":

Eucerin Polska - Anti-pigment serum o przedłużonym działaniu

Pharmann Polska - Pielęgnacja pozabiegowa

mesoestetic - Mesoprotech linie produktów przeciwsłonecznych

W kategorii "Innowacyjność":

ITP S.A. - Technologia hybrydowa Alma 

Aesthetic Concept - Nici w technologii Namica

Euroscalemed  - Laser pikosekundowy

URGO Aesthetics - DNA Therapy Retix.C

W kategorii "Nowość roku 2024":

SkinSolution - Full Face Lift 

IBSA DERMA Polska - Lipolifting HA

BOGDANI Dermatologia - Ultraformer MPT

W kategorii "Produkty":

Allergan Aesthetics - Toksyna botulinowa

Laboratoires Vivacy Polska - Gama wypełniaczy 

Beauty Derm Aesthetic - RH Collagen

Sinclair Polska - Kwas L-polimlekowy

Beauty Derm Aesthetic - Połączenie kwasu hialuronowego z aminokwasami

Allerganaesthetics - Linia wypełniaczy 

IBSA DERMA Polska - Biostymulator

URGO Aesthetics - Radiesse

mesoestetic  - Terapia na przebarwienia

W kategorii "Urządzenia":

Nova Group - RN/RF-Igłowy

Euroscalemed - Szerokopasmowe światło BB

W kategorii "Zabieg roku 2024":

SkinSolution - Aminokwasowa terapia zastępcza

BOGDANI Dermatologia - Laser tulowy

Neauvia - Protokół łączony w leczeniu blizn potrądzikowych

Perły Eksperckie:

IBSA DERMA Polska

BOGDANI Dermatologia

Neauvia

Allergan Aesthetics

Laboratoires Vivacy Polska

mesoestetic Polska

Galderma Polska

Euroscalemed

Laboratoires Fillmed Polska

Perły Dermatologii Estetycznej 2024
Perły Dermatologii Estetycznej 2024

Laureaci odebrali statuetki z rąk przedstawicieli zarządu SLDE, jednak to jeszcze nie był koniec wieczoru. Podczas uroczystej sobotniej gali prezes Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego prof. dr hab. n. med. Jacek Szepietowski wręczył nagrody-podziękowania z okazji 25-lecia SLDE honorowej prezes SLDE dr n. med. Ewie Kaniowskiej oraz prezes SLDE dr Kindze Nicer. Niespodzianką był również pokaz filmu z podziękowaniami dla ustępującej prezes dr n. med. Ewy Kaniowskiej, zrealizowany przez przyjaciół z SLDE oraz Centrum Kształcenia Medycyny Anti-Aging. Wieczór zakończono uroczystym odśpiewaniem „sto lat”, w które włączyła się cała sala. 

Zarówno jubileusz Stowarzyszenia, jak i sesje eksperckie oraz pokazy w white roomach, przebiegały w przyjacielskiej i jednocześnie fachowej atmosferze. 25. Kongres SLDE, który minął pod hasłem primum non nocere, czyli z naciskiem na bezpieczeństwo, odniósł frekwencyjny sukces. Główna sala aż do ostatniego dnia była wypełniona po brzegi. 

Materiały wideo: Zatoka Piękna
Foto: SLDE