Nigdy nie jest za późno, aby zrobić krok naprzód i podjąć decyzję o walce z nałogiem zażywania narkotyków. Nie jest to łatwe zadanie, ale przy pewnym wysiłku i profesjonalnej pomocy można je skutecznie zrealizować. Zobacz, od czego zacząć i jakie kroki podjąć, by stawić czoła problemowi narkomanii. 

 

Krok pierwszy – przyznaj się do problemu i podejmij decyzję o zmianie

Dla wielu osób zmagających się z uzależnieniem od narkotyków najtrudniejszy na drodze do wyzdrowienia jest pierwszy krok: przyznanie się, że ma się problem i podjęcie decyzji o zmianie. Nie lekceważ tego, co dzieje się z Twoim życiem. Zauważ i miej świadomość prawdziwego problemu, z którym się zmagasz.

Dostrzeżenie powagi sytuacji to pierwszy krok, by rozpocząć leczenie narkomana. Gdy już przyznasz się przed sobą do uzależnienia, porozmawiaj o tym z najbliższymi. Poszukaj wsparcia u rodziny i przyjaciół, bo wtedy łatwiej będzie Ci podjąć decyzję o zmianie, która jest kluczowa na drodze wyjścia z narkomanii.

Krok drugi – przygotuj się na duże zmiany

Walka z nałogiem to wyzwanie, ale pamiętaj, że masz w sobie moc dokonania zmiany, bez względu na to, jak powolna i trudna ona będzie. Zadaj sobie pytanie, czy cokolwiek powstrzymuje Cię przed zmianą. Co mogłoby pomóc Ci odmienić swoją sytuację? 

Następnie:

  • przypomnij sobie powody, dla których chcesz dokonać zmiany (np. ochrona rodziny przed konsekwencjami Twojego nałogu, utrzymanie pracy);
  • pomyśl o wcześniejszych próbach zerwania z nałogiem, jeśli takie miały miejsce: co sprawdziło się w Twoim przypadku, a co Ci się nie udało i dlaczego;
  • ustal konkretne, mierzalne cele, np. dzień zapisania się do terapeuty leczenia uzależnień;
  • usuń ze swojego otoczenia wszelkie elementy i unikaj miejsc, które przypominają o uzależnieniu;
  • miej gotowość do podjęcia leczenia odwykowego w ośrodku zamkniętym.

Krok trzeci – rozpocznij leczenie narkomana

Gdy już odnajdziesz w sobie psychiczną gotowość do walki z uzależnieniem, pamiętaj, że istnieje profesjonalna pomoc, jaką możesz otrzymać. Są to m.in. gabinety psychoterapeutyczne, grupy wsparcia, spotkania z terapeutami w poradniach leczenia uzależnień. Niestety często samodzielne pokonywanie nałogu jest trudne i może skończyć się nawrotem destrukcyjnych zachowań.

Jeśli zastanawiasz się, jak wyjść z narkomanii i potrzebujesz przy tym kontroli oraz wsparcia, rozważ pobyt w zamkniętym ośrodku odwykowym, np. takim jak Od-NOWA (https://odnowa24h.pl/leczenie-narkomanii/). Stacjonarny, trwający kilka tygodni pobyt pomoże Ci lepiej poradzić sobie z trudnościami na etapie powrotu do trzeźwości, zapobiec nawrotom i zachować życie wolne od narkotyków. W takich placówkach pracują specjaliści, którzy pomogą Ci utrzymać proces zdrowienia na właściwej drodze.

Krok czwarty – nie poddawaj się i walcz o życie od nowa!

Leczenie uzależnień i odstawianie narkotyków to trudne chwile. Jednak na tym etapie musisz w pełni zaufać swojej sile oraz pomocy specjalistów, aby móc wyzdrowieć i nie popaść na nowo w narkomanię. Nawet po wyjściu z ośrodka odwykowego nie porzucaj grup wsparcia i pomocy psychologicznej.

Nie wstydź się swojego problemu, bo sama gotowość do podjęcia walki z uzależnieniem od narkotyków jest świadectwem Twojej siły i chęci do rozpoczęcia życia od nowa.