Leczenie stomatologiczne nie zawsze jest proste i niejednokrotnie oprócz leczenia zachowawczego wymaga wizyt u chirurga stomatologa. Wbrew pozorom zajmuje się on nie tylko usuwaniem ósemek. Z jakimi problemami należy się do niego zgłosić?

 

Regularne wizyty u stomatologa ogólnego oprócz codziennej higieny jamy ustnej to podstawa dbania o piękny, zdrowy uśmiech. Prędzej czy później oprócz profilaktyki potrzebne jest jednak leczenie zachowawcze, a niekiedy także chirurgiczne. Jako pierwsze na myśl przychodzi usuwanie ósemek, jednak to nie jedyna sytuacja, w której może przydać się chirurgia stomatologiczna w Krakowie.

 

Czym różni się stomatolog od chirurga stomatologa?

Różnice między stomatologiem a chirurgiem stomatologiem wydają się dość oczywiste. Stomatolog, który zajmuje się leczeniem zachowawczym zębów i jamy ustnej, pomoże pacjentom z próchnicą, chorobami dziąseł, prostymi ekstrakcjami oraz oczywiście z profilaktyką. Jednocześnie, widząc, że przypadek jest bardziej złożony, może odesłać pacjenta do chirurga stomatologa, który wykonuje bardziej inwazyjne zabiegi.

Jednymi z najczęstszych przypadłości, oprócz usuwania ósemek, z którymi najlepiej wybrać się do kliniki chirurgii stomatologicznej, są leczenie ropni, które wymaga nacięcia tkanek miękkich, a także bardziej skomplikowane ekstrakcje zębów, szczególnie zatrzymanych. Praca specjalisty z tego zakresu nie ogranicza się jednak do interwencji w nagłych przypadkach, ponieważ nieodłączną częścią tej dziedziny medycyny jest również chirurgia implantologiczna.

Chirurg stomatolog przygotowuje do leczenia protetycznego, co oznacza, że przy dobrze zaplanowanym i prowadzonym postępowaniu z pacjentem zainteresowanym tzw. metamorfozą uśmiechu, pracuje często zespół specjalistów. Wciąż jednak niektóre procedury zarezerwowane są dla chirurgów stomatologicznych. Przykład? Leczenie chirurgiczne recesji dziąsła służące odbudowie tkanki dziąsłowej i przywróceniu jej estetycznego wyglądu.

 

Chirurgiczne odtworzenie dziąsła i co jeszcze?

Chirurgia stomatologiczna znajduje rozwiązania w wydawałoby się beznadziejnych przypadkach, ponieważ jej zakres obejmuje także odbudowę kości, która zanikła wskutek wczesnej utraty uzębienia. Wiele zabiegów z tego obszaru podyktowanych jest wskazaniami zdrowotnymi, czego przykładem jest leczenie przetok czy wreszcie usuwanie zmian typu torbiele, brodawczaki i nadziąślaki.

Stosunkowo często wykonywanym zabiegiem jest także usuwanie wierzchołka korzenia, które ma uratować ząb przed usunięciem. Procedurę, jak i wcześniej wspomniane zabiegi, wykonuje się zwykle w znieczuleniu miejscowym. Leczenie stomatologiczne pod narkozą może być wskazane przy uczuleniu na środki znieczulenia miejscowego, braku współpracy z pacjentem, rozległych zabiegach oraz rozlanych stanach zapalnych.