Medycyna regeneracyjna nieustannie się rozwija. Ogromny potencjał zauważa się szczególnie w wykorzystaniu komórek macierzystych, które znajdują zastosowanie nie tylko w medycynie estetycznej, ale również w stomatologii. Obecnie trwają prace nad metodą leczenia paradontozy z zastosowaniem komórek macierzystych z jamy ustnej. 

 

Komórki macierzyste w stomatologii wykorzystuje się nie od dziś. Z ich pomocą leczy się choćby zębodoły poekstrakcyjne czy torbiele kostne. Takie leczenie stosuje się też w regeneracji żuchwy przed leczeniem protetycznym. Same komórki macierzyste uzyskuje się w wyniku odwirowywania krwi pacjenta. Komórki CD34+ indukują choćby tworzenie kości i wspomagają regenerację, dzięki czemu znajdują zastosowanie także w implantologii czy chirurgii stomatologicznej.

Olbrzymi potencjał komórek macierzystych dostrzegają też polskie firmy biotechnologiczne, w tym poznańska firma Cellivia, która pracuje nad nową metodą leczenia chorób przyzębia. W badaniach wykorzystuje komórki macierzyste pozyskiwane z miazgi zęba i dziąseł. Okazuje się, że egzosomy pozyskiwane z miazgi zęba dają ogromną szansę skutecznego leczenia paradontozy, która dotyka co trzecią dorosłą osobę na świecie.

Badania prowadzone na gryzoniach wykazały, że zastosowanie egzosomów izolowanych z komórek miazgi zęba i dziąsła zmniejsza stan zapalny i przyspiesza regenerację tkanek objętych zapaleniem. Egzosomy zwiększają ponadto zdolność do łączenia się m.in. z kolagenem. Dostrzeżono więc, że egzosomy z komórek miazgi zęba dają możliwość do opracowania nowej metody leczenia przyzębia.

Obecnie w leczeniu zapalenia przyzębia stosuje się długotrwałe terapie, które ograniczają się w zasadzie do usuwania bakterii. Mechaniczne oczyszczanie czy antybiotykoterapie nie dają jednak trwałych efektów, a pozwalają jedynie zredukować objawy choroby. W efekcie aktualne metody leczenia paradontozy u ponad 30 proc. pacjentów nie są skuteczne.

Sytuację może zmienić właśnie wykorzystanie egzosomów, które nie ogranicza się do zredukowania objawów, ponieważ stymuluje ono również procesy regeneracyjne. Jak podkreślają naukowcy, egzosomy wspomagają tworzenie nowej kości i regenerację więzadeł przyzębia.

Odkrycie naukowców, zaprezentowane m.in. podczas marcowego Kongresu Advanced Therapies w Londynie, pokazuje, że coraz liczniejsze badania nad egzosomami mogą zdecydować także o przyszłości stomatologii regeneracyjnej.