Z paradontozą może borykać się nawet do 70% społeczeństwa. W zdecydowanej większości przypadków choroba przyzębia rozwija się powoli, a dzięki regularnym wizytom u stomatologa i odpowiedniej pielęgnacji jamy ustnej można zapobiec rozwojowi schorzenia. Dowiedz się, jak wygląda leczenie paradontozy i jakie są jej pierwsze objawy. 


Rodzaje paradontozy

Występuje co najmniej kilka rodzajów paradontozy, wśród których można wymienić:
● typowe zapalenie przyzębia – stanowiące ponad 70% przypadków. Rozwija się dosyć powoli, a jej szybkim wykryciem można zapobiec występowaniu najbardziej uciążliwych objawów;
● paradontozę gwałtownie postępującą – gdzie ma miejsce zanik kości oraz typowe objawy dla paradontozy;
● przedpokwitaniową – która występuje nawet u małych dzieci;
● młodzieńczą – rozwijającą się stosunkowo szybko i pojawiającą w okolicach intensywnych przemian hormonalnych w okresie dorastania.


Etapy paradontozy oraz objawy schorzenia

Paradontoza rozpoczyna się od nadmiaru odkładającej się płytki nazębnej, z której z czasem powstaje kamień nazębny zarówno na powierzchni zębów, jak i pod dziąsłami. Kamień powoduje rozszerzanie się dziąseł, wywołuje stan zapalny oraz ucisk. Pierwszym sygnałem o rozwoju paradontozy może być nieprzyjemny zapach z ust. Na kolejnym etapie dochodzi do uszkodzeń w obrębie tkanek, w których osadzone są zęby, co nierzadko doprowadza do ich rozchwiania. Najlepszym pomysłem, żeby zapobiec rozwojowi choroby, jest regularne uczęszczanie na kontrole dentystyczne oraz zadbanie o prawidłową higienę jamy ustnej. Kiedy zauważymy obecność pierwszych objawów, należy jak najszybciej podjąć leczenie paradontozy np. w Dental Fraternity.


Typowe objawy paradontozy

Kiedy zaczynamy borykać się z nieświeżym zapachem z ust, bolącymi dziąsłami oraz krwawieniem dziąseł podczas szczotkowania, należy zastanowić się, czy nie jest to właśnie paradontoza. Wśród kolejnych objawów postępującego schorzenia wymienić można przykładowo odsłanianie się szyjek zębowych, wrażliwość na ciepłe oraz zimne pokarmy czy przemieszczanie się zębów. 

Leczenie paradontozy

Jak leczyć paradontozę? Cały proces rozpoczyna się od usunięcia przyczyn choroby, czyli kamienia nazębnego. W tym celu wykonuje się skaling lub kiretaż. Pomocne jest także standardowe postępowanie higienizacyjne – o jego dokładnej formie decyduje lekarz stomatolog. Coraz popularniejsze staje się również laserowe leczenie paradontozy. Cena takiego zabiegu jest zależna od wybranego gabinetu.
Laser w odniesieniu do tego schorzenia jest pomocny, ponieważ wspomaga odbudowę tkanek przyzębia i umożliwia usunięcie resztek osadów z zębów. W skrajnych przypadkach stanów zapalnych przyzębia stosuje się antybiotyk na paradontozę lub inne, dobrane przez lekarza na podstawie szeroko zakrojonej diagnozy leki na paradontozę. Pacjent otrzymuje również szczegółowe wytyczne dotyczące tego, jak dbać o swoje zęby i dziąsła.


Wspomaganie leczenia w domu

Na rynku dostępnych jest wiele produktów dedykowanych dla osób borykających się z paradontozą. Zazwyczaj zmiany w nawykach higienicznych rozpoczyna się od wymiany szczoteczki na miękką, jednak to nie koniec. Znaleźć można specjalne pasty do zębów oraz płyny do płukania ze składnikami wspomagającymi gojenie i wzmacniającymi dziąsła. Należy jednak pamiętać, że stosowanie tych produktów nie jest leczeniem, a jedynie jego wspomaganiem, zatem należy skontaktować się ze stomatologiem w celu podjęcia zindywidualizowanych działań.