W trakcie odchudzania, zazwyczaj ograniczamy ilość spożywanych posiłków. Decydując się często na drastyczne zmiany w diecie, nie bierzemy pod uwagę, jak wpłyną one na stan naszych zębów. Należy pamiętać, że zdrowe i ładne zęby to nie jedynie zasługa prawidłowej pielęgnacji, ale przede wszystkim odpowiedni sposób odżywiania - bogaty w witaminy oraz minerały.

 

Nieprawidłowe odchudzanie, odbywające się bez konsultacji z dietetykiem, może mieć negatywny wpływ na zęby. Prawdopodobieństwo takie istnieje w przypadku, gdy źle zbilansowana dieta jest uboga w składniki odżywcze, potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

 

Co jeść, aby nie zaszkodzić zębom?

Odchudzający się często wprowadzają drastyczne zmiany w diecie, ograniczając przy tym tak ważne dla zdrowia zębów witaminy oraz mikroelementy. Jakie produkty należy zatem spożywać podczas odchudzania, by nie zaszkodzić swoim zębom?

- Radykalne, nieprzemyślane zmiany w diecie mogą prowadzić do wielu niedoborów. Dlatego każda dieta odchudzająca powinna być wprowadzona „z głową” i zbilansowana pod względem witamin i składników mineralnych. Jeśli chodzi o zdrowie zębów, szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na podaż wapnia. Głównym jego źródłem są produkty mleczne i nabiał (jogurty, kefiry, twarogi). Jeśli z jakiegoś powodu nie spożywamy produktów mlecznych, zadbajmy o to, aby w naszym menu znalazły się jego roślinne źródła (m.in. warzywa strączkowe, sezam), produkty roślinne wzbogacane wapniem (np. tofu, mleko roślinne) - mówi dietetyk Magdalena Kowalska. I dodaje: - Za wchłanianie wapnia w dużej mierze odpowiedzialny jest magnez. Dlatego w naszej diecie nie powinno zabraknąć pełnoziarnistych produktów zbożowych, gorzkiego kakao, bananów i kasz gruboziarnistych.

Równie ważnymi składnikami są witaminy. Dla zdrowia zębów i dziąseł najistotniejsze witaminy to:

  • witamina D - reguluje w organizmie poziom wapnia i fosforu, dzięki czemu łatwiej się wchłaniają. Może być syntetyzowana przez skórę, znajdziemy ją jednak również w takich produktach jak (m.in. ryby morskie, sery dojrzewające, oleje roślinne).
  • witamina A - wzmacnia szkliwo, przyspiesza gojenie się dziąseł oraz ma duży wpływ na stan błony śluzowej jamy ustnej. Występuje (m.in. w maśle, wątrobie, jarmużu, dyni).
  • witamina K - działa synergicznie z witaminą D, dzięki niej wapń zatrzymuje się w kościach i zębach. W największej ilości znajdziemy ją w zielonych warzywach (m.in. szpinak, kapusta, jarmuż, brokuły).

- Jak wiadomo, witaminy wymienione powyżej to witaminy rozpuszczalne w tłuszczach. Dlatego odpowiednia podaż zdrowych tłuszczy w diecie jest niezbędna dla zdrowia naszych zębów. Ich źródłem powinny być oleje roślinne, tłuste ryby, orzechy, nasiona - podkreśla dietetyczka.

Inne ważne dla zdrowia zębów witaminy to:

  • witamina C - wzmacnia naczynia krwionośne i działa przeciwbakteryjnie - w największej ilości znajdziemy ją w czarnej porzeczce, aronii, papryce czy jarmużu.
  • witaminy z grupy B - zawierają je (m.in. produkty mięsne, jaja, orzechy i nasiona).

 

Owoce w diecie - zachowaj umiar

W trakcie odchudzania jemy cytrusy, a jak wiadomo ich silna kwasowość może mieć negatywny wpływ na szkliwo. Czy istnieje jakiś zamiennik tych owoców?

- Cytrusy to bardzo dobre źródło witaminy C, bioflawonoidów, potasu i wapnia. Dlatego nie należy całkowicie eliminować ich z diety – zaznacza dietetyk Magdalena Kowalska. - Z drugiej strony należy spożywać je z umiarem. Silna kwasowość cytrusów zmiękcza szkliwo, przez co zęby stają się bardziej podatne na działanie bakterii i nadwrażliwe.

Warto pamiętać, że poza cytrusami istnieje wiele innych produktów, w tym warzyw i owoców, które wspomagają zdrowie naszych zębów. Należą do nich między innymi truskawki i ananasy - dzięki dużej ilości kwasu maleinowego w truskawkach i bromelainie w ananasie, skutecznie zapobiegają osadzaniu się kamienia nazębnego i powstawania stanów zapalnych. Posiadają silne właściwości regenerujące i odkażające oraz przyczyniają się do rozjaśnienia bieli naszych zębów.

Świetnym zamiennikiem cytrusów są także jabłka - zawierają sporo witaminy C i minerałów. Dodatkowo pobudzają wydzielanie śliny, która działa bakteriobójczo i ochronnie.

Komentarz eksperta

mgr Magdalena Kowalska
mgr Magdalena Kowalska
Lepszym rozwiązaniem jest zjadanie całej porcji owoców na raz niż podjadanie przez cały dzień. W ten sposób kontakt z zębami jest krótszy, a ryzyko próchnicy mniejsze. Po zjedzeniu owoców, szczególnie cytrusowych nie należy od razu szczotkować zębów, lecz odczekać ok. 30 minut. Zmiękczone pod wpływem kwasów szkliwo jest bardziej podatne na uszkodzenia. Pozytywne działanie na zęby mają również surowe twarde warzywa, które wspomagają wybielanie - marchew, rzodkiewka, kalarepa, kalafior itp. W naturalny, mechaniczny sposób podczas gryzienia usuwają płytkę nazębną. Skutecznie chroni to przed próchnicą zapewniając dodatkowy masaż dla dziąseł. Dodatkowo, dostarczają wielu cennych witamin minerałów, oraz są niskokaloryczne, co dla odchudzających się ma duże znaczenie. Nasz talerz warto także wzbogacić o brokuły - zawierają duże ilości wapnia, wzmacniając nasze zęby oraz są naturalnym źródłem koenzymu Q10. Poprawia on kondycję dziąseł i przyzębia oraz chroni dziąsła przed paradontozą, hamując dostęp do drobnoustrojów.