Implanty stomatologiczne to najbardziej efektywne rozwiązanie w przypadku ubytków w uzębieniu. Wielu pacjentów zastanawia się jednak, jak trwałe są implanty zębowe i czy trzeba je wymieniać? W niniejszym artykule odpowiemy, co wpływa na żywotność implanta. 


Implant stomatologiczny – czy trzeba go wymieniać?

Implant zębowy to w opinii specjalistów najbardziej ceniony obecnie sposób na radzenie sobie z ubytkami w uzębieniu. Nic w tym dziwnego – zarówno fizjologicznie, jak i estetycznie rozwiązanie to jest najbardziej zbliżone do naturalnego zęba. Implant stomatologiczny przypomina swoim wyglądem niewielką śrubkę, której zadaniem jest zastąpienie naturalnego korzenia. Następnie przymocowuje się koronę zbliżoną kolorystycznie do reszty uzębienia.

Wielu pacjentów, u których niezbędne jest zastosowanie implantów w celu uzupełnienia ubytków w uzębieniu, zastanawia się, jaka jest ich trwałość i czy raz założony implant będzie służyć do końca życia? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, mimo że implant w ogólnym założeniu powinien być na stałe zrośnięty z tkanką kostną i równie wytrzymały, jak naturalny ząb, to również może ulec zniszczeniu. Co wpływa na jego trwałość?


Dobry specjalista to klucz do sukcesu

Żywotność implantu zębowego przede wszystkim determinuje dobrze zaplanowane leczenie, doświadczenie implantologa oraz jakość uzupełnienia protetycznego. Z tego względu wstawienie implantu powinno być powierzone doświadczonemu specjaliście, który indywidualnie oceni nasze predyspozycje oraz stan zdrowia, które mogą wpłynąć na zabieg. Pierwszym krokiem jest znalezienie zaufanego gabinetu stomatologicznego, który może pochwalić się nie tylko sporym doświadczeniem, ale również wysokiej jakości sprzętem i różnymi rodzajami implantów – przykładem w Warszawie może być gabinet Dental Fraternity. Jeśli jesteśmy w dobrych rękach, reszta zależy już od nas.


Czynniki biologiczne – jak wpływają na implant?

Proces osteointegracji, czyli połączenie się implantu z tkanką kostną, ma ogromny wpływ na trwałość implantu. Jeżeli z jakiegoś powodu nie dojdzie do połączenia lub kość zacznie zanikać, wówczas organizm może uznać implant za ciało obce i go odrzucić. Może tak się zdarzyć w wyniku osteoporozy, urazów szczęki czy niektórych chorób ogólnoustrojowych. Na szczęście w przypadku dobrej jakości implantów odrzucenia zdarzają się wybitnie rzadko, ponieważ występują u mniej niż 1% pacjentów.


Dbałość o implanty zębowe

O ile na pewne czynniki nie mamy wpływu, to na prawidłową higienę jamy ustnej jak najbardziej mamy – wbrew pozorom o sztuczny ząb należy dbać tak samo, jak o naturalny. Nieprawidłowa higienizacja uzębienia lub całkowity jej brak może powodować tworzenie się kamienia i bakterii, następnie pojawienie się stanu zapalnego dziąseł, co w efekcie przełoży się na zanik kości i ostatecznie utratę implantu. Właściwa pielęgnacja to jeden z niezbędnych kroków, by cieszyć się implantem nawet przez kilkanaście lat.

Oprócz dbania o właściwą higienę równie ważne są systematyczne wizyty u stomatologa. Specjalista nie tylko ocenia stan implantów i dziąseł, ale także w razie konieczności wykonuje zabieg skalingu, czyli usunięcia kamienia.


Jak długo boli po wszczepieniu implantu zęba?

Każdy etap zabiegu odbywa się w znieczuleniu miejscowym, jest więc całkowicie bezbolesny. Kiedy znieczulenie przestanie działać, może pojawić się dyskomfort i dolegliwości bólowe, które przeważnie utrzymują się od 3 do 7 dni. W przypadku niepokojących objawów należy jak najszybciej skontaktować się ze specjalistą.