Rolą codziennej higieny jamy ustnej jest usuwanie złogów nazębnych, przyczyniających się do tworzenia schorzeń zębów oraz przyzębia. Złogi nazębne (płytka nazębna i kamień nazębny) - to doskonałe środowisko dla bakterii wywołujących większość dolegliwości jamy ustnej.

 

Najistotniejszą metodą walki ze złogami nazębnymi jest profilaktyka: 

 

Rodzaje złogów nazębnych?

Złogi nazębne dzielimy na miękkie (niezmineralizowane) oraz twarde (zmineralizowane).

Miękkie:

Nabyta osłonka zębowa - to bezkomórkowa, cienka, jednorodna i przeźroczysta błona, która wytworzyła się w skutek wybiórczej absorbcji glikoprotein śliny do powierzchni zęba. Zaczyna powstawać natychmiast po oczyszczeniu zębów (po około 90 minutach jest w pełni odtworzona). Pokrywa nie tylko zęby, tworzy się także na wszystkich stałych powierzchniach w jamie ustnej (protezy, implanty).

Ważne! Osłonka to rodzaj ochrony przed dostępem bakterii do szkliwa.

 

Płytka nazębna - to miękki osad, który tworzą przede wszystkim drobnoustroje. Przylega ściśle do zębów, jej usunięcie jest możliwe tylko poprzez energiczne szczotkowanie.

Ważne!  Płytka nazębna gromadzi się zwłaszcza w trudnodostępnych miejscach (m.in. przy kieszonkach dziąsłowych, przy powierzchniach międzyzębowych).

Płytka nazębna dzieli się na:

  • naddziąsłową
  • poddziąsłową (odgrywa dużą rolę w tworzeniu schorzeń przyzębia)

 

Resztki pokarmowe - drobne pozostałości po posiłkach. Można je usunąć podczas płukania jamy ustnej.

Ważne! Resztki, które znajdują się w przestrzeniach miedzyzębowych, należy usunąć stosując nici dentystyczne bądź szczoteczkę międzyzębową.

 

Biały nalot - miękki biało - żółty nalot gromadzi się w wyniku niestarannej higieny jamy ustnej w obszarze dziąseł, powierzchni wargowych i policzkowych.

Ważne! Biały nalot można usunąć poprzez energiczne płukanie jamy ustnej.

 

Twarde:

Kamień nazębny - naddziąsłowy oraz poddziąsłowy. Tworzy się wskutek mineralizacji złogów nazębnych. Proces mineralizacji rozpoczyna się już około 2 - 3 dni do kilku tygodni po powstaniu płytki nazębnej. 

Ważne! Kamień powstaje w ciągu całego życia.

 

Kamień naddziąsłowy - ma barwę biało - żółtą (może ulegać przebarwieniom). Powstaje zwłaszcza w językowych powierzchniach zębów. Charakteryzuje się miękką konsystencją, dzięki czemu łatwo jest go usunąć przy pomocy odpowiednich narzędzi.

Ważne!  Jego nagromadzenie ma znaczący wpływ na powstawanie schorzeń dziąsła.

 

Kamień poddziąsłowy - trudniejszy do zdiagnozowania, ponieważ powstaje wokół korzeni zębów. Jego obecność można wykryć jedynie za pomocą zgłębnikowania, diafanoskopii oraz rentgenogramu. Kamień tego rodzaju jest bardzo twardy, barwy brązowej bądź ciemnozielonej. Przez wzgląd na zwartą konsystencję i ścisłe przyleganie do powierzchni zębów, trudno go usunąć.

Ważne! Kamień poddziąsłowy to wynik długotrwałego nieleczonego zapalenia tkanek miękkich.

 

Zabiegi usuwające złogi nazębne

W przypadku zaobserwowania oznak tworzenia się złogów nazębnych, należy udać się do dentysty. Lekarz stomatolog rozpozna główne przyczyny takiego stanu rzeczy i zaleci najodpowiedniejszą metodę przeciwdziałania.

Kamień nazębny usuwa się poprzez zabieg zwany - skaling zębów. Przeprowadza się go przy użyciu specjalnego urządzenia, które emituje ultradźwięki rozbijające kamień.

Po wykonaniu skalingu zębów należy dodatkowo wykonać piaskowanie powierzchni zębów. W ten sposób zostają usunięte resztki kamienia nazębnego oraz osady nazębne. Po tych zabiegach dobrze jest wypolerować powierzchnię zębów. 

Ważne! Dzięki tym procedurom szkliwo staje się gładsze, co wpływa na utrudnienie osadzania się nowych złogów (na chropowatej powierzchni łatwiej powstają złogi zanieczyszczeń).

 

W przygotowaniu artykułu posiłkowałam się: dentonet.pl, clinident.pl