Jeśli myślisz, że większość gwiazd ma śnieżnobiały uśmiech, rozczarujesz się. Większość z nich tak naprawdę nosi porcelanowe licówki. To jeden z najbardziej strzeżonych sekretów urody wielu celebrytów. Jedno jest pewne, to jak teraz uśmiechają się Miley Cyrus, George Clooney, Lindsay Lohan, Tom Cruise, Hilary Duff, Ben Affleck, Victoria Beckham i jej mąż czy Catherine Zeta-Johnes – to nie zasługa samego wybielania.

 

Licówki to porcelanowe nakładki, które przykrywają naturalne uzębienie, aby poprawić uśmiech. Są w stanie zamaskować diastemę, wydłużyć zbyt krótkie zęby, przykryć pęknięcia i uszczerbienia, poprawić ich nieregularny kształt i zbyt ciemny kolor. Dają szybki efekt hollywoodzkiego uśmiechu, ponieważ cała procedura ich zaprojektowania i wykonania trwa ok. 2 tygodni. Efekt „wow” zależy przede wszystkim od dopasowania licówek do rysów twarzy, dlatego te najbardziej efektowne wykonywane są zawsze na zamówienie dla konkretnego pacjenta.

 

Jak zakłada się licówki?

Aby przykryć zęby licówkami, trzeba je najpierw wyleczyć. Nie zakłada się licówek na zęby z próchnicą. Olicowanie uśmiechu wymaga 3-4 wizyt w gabinecie. – Na pierwszej  wykonywane są wyciski, które stanowią podstawę dla modeli, na których protetyk projektuje wygląd nowego uśmiechu, czyli wax-up – mowi dr Iwona Gnach-Olejniczak z wrocławskiej kliniki Unident Union Dental Spa. Na drugiej wizycie przymierzasz mock-up, ale jeszcze bez szlifowania zębów. Przez kilka  dni możesz go nosić i zastanawiać się, czy metamorfoza ci odpowiada. Jeśli masz uwagi, w trakcie trzeciej wizyty lekarz koryguje kształty i zaczyna się praca nad ostatecznymi licówkami. W znieczuleniu miejscowym usuwana jest niewielka ilość szkliwa (nie więcej niż pół milimetra), a w laboratorium protetycznym powstają licówki z porcelany. W czasie potrzebnym do ich wykonania pacjent ma zabezpieczone zęby licówkami tymczasowymi. Gdy te finalne są gotowe, stomatolog cementuje porcelanowe nakładki na ostatniej wizycie.

 

Czy licówki porcelanowe są na stałe?

Jeśli raz zdecydujesz się na licówki porcelanowe, będziesz je nosić do końca życia. – Dla wykonania licówki trzeba usunąć około 0.5 mm szkliwa. To niewiele, ale organizm nie odtworzy takiej warstwy szkliwnej – wyjaśnia dr Iwona Gnach-Olejniczak z wrocławskiej kliniki Unident Union Dental Spa. Mimo to porcelanowe licówki nie tracą na popularności. Wg eksperta w całej stomatologii tylko porcelana najwierniej imituje naturalne uzębienie. – Materiał ten pochłania i  odbija światło jak prawdziwy ząb – podkreśla. Porcelana jest też trwała (8-15 lat), nie przebarwia się i nie chłonie barwników z pożywienia.

 

Czy licówki dodają atrakcyjności?

Stomatolodzy, projektując licówki, biorą pod uwagę rysy twarzy, a ich kształt dodaje kobiecości czy męskości. 

Komentarz eksperta

dr Iwona Gnach-Olejniczak
dr Iwona Gnach-Olejniczak
Są pacjenci, którym pasuje diastema, i tacy którym odbiera urodę. Pełne usta i południowe rysy twarzy stwarzają możliwość zaprojektowania pełniejszych i większych licówek, przy wąskich ustach i drobnej twarzy, nie możemy sobie na coś takiego pozwolić.

Uśmiech pełen seksapilu gwarantują kobiece „jedynki”, które powinny być delikatnie dłuższe i większe, tak jak np. u Claudii Schiffer. – To bardzo kobieca cecha – mówi dr Iwona Gnach-Olejniczak, autorka uśmiechu np. Karoliny Malinowskiej. Kobiece zęby najczęściej przypominają migdały, są delikatnie węższe przy dziąsłach i mają zaokrąglone krawędzie. Męskie zęby są z kolei bardziej kwadratowe i masywne w kształcie.

 

Jakie są przeciwwskazania do założenia licówek?

Licówki porcelanowe nie są dla ciebie, jeśli ścierasz zęby i masz objawy bruksizmu. Tak jak kruszysz swoje naturalne uzębienie, tak samo będziesz chcieć ścierać zęby przykryte licówkami. – Zakładanie licówek u pacjentów o pogłębionym nagryzie nie ma sensu – mówi dr Iwona Gnach-Olejniczak. – Takie licówki nie są trwałe, pod wpływem nacisku odpadają, kruszą się, a nawet niszczą zęby sąsiadujące w zgryzie – dodaje. Jeśli zgrzytasz, musisz najpierw zlikwidować przyczynę bruksizmu. Najprawdopodobniej czeka cię założenie aparatu, który leczy bruksizm, i leczenie ortodontyczne. W jego trakcie lekarz odtworzy prawidłowe kształty zębów za pomocą kompozytu. Po zakończeniu leczenia ortodontycznego wymieni bonding na porcelanowe licówki.

 

Jak dbać o licówki?

Przez kilkanaście godzin po założeniu licówek unikaj skrajnych temperatur, ponieważ może się pojawić chwilowa wrażliwość na ciepło i zimno. Zalecenia higieniczne są standardowe – licówki, tak jak własne zęby, myje pastą i miękką szczoteczką 2 razy dziennie. Zgłaszaj się na wizyty kontrolne 2 razy w roku oraz systematycznie usuwaj kamień i osady w gabinecie stomatologicznym. W ten sposób utrzymasz gwiazdorski uśmiech na lata.