Próchnica należy do bakteryjnych chorób zakaźnych. Powodem rozwoju schorzenia jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej jak i również uboga w witaminy i nieodpowiednia (słodycze, produkty bogate w węglowodany) dieta.

 

W Polsce z próchnicą zmaga się niemal 96% społeczeństwa w tym także dzieci - mają ją przedszkolaki, a w pierwszej klasie szkoły podstawowej cierpi na tę przypadłość, co drugi uczeń.

Ważne! Prawie 4 mln Polaków nie myje zębów, 800 tys. nie ma własnej szczoteczki do zębów a 10% mężczyzn ani razu nie odwiedziło gabinetu dentystycznego.

Próchnica jest bakteryjną, zakaźną chorobą twardych tkanek zęba - wyjaśnia lek. dent. Joanna Gruber - Miazga. To choroba występująca od wieków we wszystkich krajach na świecie. Objawia się procesem demineralizacji zęba, prowadzącym do całkowitego rozpadu jego struktury.

 

Próchnica - charakterystyka choroby

Próchnicę powodują bakterie noszące nazwę Streptococcus, które mają zdolność do wytwarzania kwasów na skutek metabolizowania cukrów pochodzenia zewnątrz i wewnątrzustrojowego. Kwaśne środowisko sprzyja demineralizacji szkliwa, co pozbawia zęby naturalnej bariery, a bakterie wnikają w głąb zęba powodując jego zniszczenie - tłumaczy dr Gruber - Miazga.    

Próchnicą można zarazić się w bardzo prozaicznych i codziennych sytuacjach. Do zakażenia dochodzi za pośrednictwem śliny, w której znajdują się chorobotwórcze szkodliwe drobnoustroje - są to przede wszystkim szczepy bakterii z gatunku (Streptococcus mutans, Streptococcus sorbinus oraz L. acidophilus).

Choroba może zostać przeniesiona z jednej osoby na drugą np.

  • przez pocałunek
  • używanie wspólnych sztućców oraz szklanek
  • używanie tej samej szczoteczki do zębów

Ważne! Szczególnie narażone są niemowlęta i małe dzieci, którym bakterie przekazują rodzice w sytuacjach np. oblizywania łyżeczki bądź smoczka przed podaniem dziecku do buzi.

 

Próchnica - profilaktyka

Na podatność na próchnicę wpływają zarówno czynniki ogólne tj. predyspozycja osobnicza, nieprawidłowa dieta (niedobór witamin, wapnia, fosforu oraz mikroelementów) a także niektóre choroby - objaśnia dentystka.  

Podstawą profilaktyki w zapobieganiu rozwojowi próchnicy zębów jest odpowiednia higiena jamy ustnej:

  • szczotkowanie zębów
  • stosowanie płukanek
  • nici dentystyczne
  • inne przybory do higieny jamy ustnej

 

Komentarz eksperta

lek. stom. Joanna Gruber-Miazga
lek. stom. Joanna Gruber-Miazga
Prawidłowa higiena jamy ustnej powinna polegać na systematycznym i dokładnym oczyszczaniu zębów. Mycie zębów powinno odbywać się rano, wieczorem i najlepiej po każdym posiłku. Zęby szczotkuje się przeciętnie 2 - 3 minuty a szczoteczka wymaga zmiany, co 3 - 4 miesiące. Pasty do zębów ułatwiają oczyszczanie mechaniczne zębów. Mają działanie oczyszczające, chronią przed procesem próchnicowym, działają przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Dodatkowe przybory higieniczne (m.in. nici dentystyczne, płukanki) - wspomagają higienę jamy ustnej.

 

W zachowaniu zdrowych zębów pomoże ponadto unikanie częstego spożywania węglowodanów próchnicotwórczych (tj. sacharoza, glukoza, fruktoza, maltoza).

Nie można także zapominać o profilaktyce fluorkowej endo i egzogennej oraz regularnych, co 6 - miesięcznych wizytach kontrolnych u dentysty.

Ważne! Należy leczyć zęby mleczne u dzieci, by choroba nie przeniosła się na stałe uzębienie.

 

W przygotowaniu artykułu posiłkowałam się: stomatologia-protetyka.com, dentonet.pl