Nadwrażliwość zębiny objawia się silnym, krótkotrwałym i samoistnie mijającym bólem (mający charakter kłujący lub tępy) - wywołanym przez bodźce (m.in. ciepło, zimno). Schorzenie może dotyczyć pojedynczych zębów bądź całej ich grupy.  

 

Nadwrażliwość zębiny najczęściej wywołuje wysoka bądź niska temperatura spożywanych pokarmów oraz napojów. Przypadłość może wywoływać również kwaśne albo słodkie jedzenie, a także drażnienie mechaniczne (np. w trakcie szczotkowania zębów).

 

Czym jest nadwrażliwość zębiny

Jak wyjaśnia lek. dent. Tomasz Herczakowski, nadwrażliwość, a właściwie wrażliwość zębiny, wynika z możliwości reagowania zęba na różnorodne bodźce dzięki obecności miazgi, czyli tkanki znajdującej się we wnętrzu zęba, której wypustki wędrują w tak zwanych kanalikach zębinowych poprzez strukturę zębiny. Jest to ból wywołany różnymi bodźcami działającymi na powierzchnię zębiny takimi jak dotyk, zimno, ciepło, słodkie lub kwaśne pożywienie i napoje. Na skutek bodźca przewodzonego do miazgi zęba przez kanaliki zębinowe, a następnie włókna nerwowe - odczuwa się ostry, umiejscowiony, przemijający ból zwany bólem zębinowym.

Ważne! Ból zębinowy występuje w wielu stanach klinicznych takich jak ubytki próchnicowe, złamanie korony zęba, zęby z nieszczelnymi wypełnieniami, a także w przypadku recesji dziąsłowych.

Polecamy też: Czy wymieniać plomby amalgamatowe na kompozytowe?

 

Procedura leczenia nadwrażliwości zębiny

Leczenie zależy od przyczyny występowania wrażliwości - wyjaśnia specjalista. W przypadku nieszczelnego wypełnienia konieczna jest jego wymiana, jeżeli przyczyną jest ubytek próchnicowy należy oczyścić ubytek i założyć wypełnienie.

Nieszczelne wypełnienie
Nieszczelne wypełnienie / fot. archiwum HD-Dental Herczakowscy&Deżakowska w Gliwicach

 

Wrażliwość zębiny bardzo często objawia się w przypadku występowania recesji dziąsłowych lub chorób przyzębia i starcia przyszyjkowych obszarów zęba (np. na skutek nieprawidłowej techniki szczotkowania, używania szczoteczek z twardym włosiem, czy też past abrazyjnych).

Recesje dziąsłowe i starcie przyszyjkowe
Recesje dziąsłowe i starcie przyszyjkowe / fot. archiwum HD-Dental Herczakowscy&Deżakowska w Gliwicach

 

Leczenie w takich przypadkach może być zachowawcze - dzięki zastosowaniu w gabinecie np. związków fluoru o wysokim stężeniu uzyskujemy efekt zamknięcia kanalików zębinowych i ustąpienia bodźców bólowych. Czasem wskazane jest leczenie chirurgiczne, czyli przykrycie przeszczepem tkankowym obnażonej wrażliwej zębiny korzeniowej. W celu likwidacji wrażliwości zębiny stosuje się również naświetlanie laserem, a w przypadku znacznego starcia obszaru przyszyjkowego możemy zastosować wypełnienia światłoutwardzalne.

Polecamy też: Czy fluor jest szkodliwy?

                                        

Łagodzenie objawów, profilaktyka

Łagodzenie objawów bólowych można uzyskać poprzez eliminację czynnika wywołującego wrażliwość zębiny, np. w przypadku silnej reakcji bólowej na zimno unikanie spożywania lodów czy zimnych napojów.

Ważne! Leczenie wrażliwości przez pacjenta w warunkach domowych jest możliwe w łagodnych przypadkach i polega na codziennym szczotkowaniu zębów pastami zawierającymi środki znoszące wrażliwość zębiny oraz korzystaniu z płukanek do jamy ustnej, które dedykowane są do leczenia tej przypadłości.

Komentarz eksperta

Lek. dent. Tomasz Herczakowski
Lek. dent. Tomasz Herczakowski
W efektywności leczenia i profilaktyki wrażliwości zębiny kluczową rolę mają nawyki higieniczne i dietetyczne pacjenta. Niewłaściwa technika szczotkowania i korzystanie z nieodpowiedniej szczoteczki powodują powstawanie recesji dziąsłowych oraz zwiększoną utratę tkanek twardych zęba, powodując wrażliwość zębiny. Zawarte w diecie kwasy przyczyniają się do otwierania kanalików zębinowych.

Ponieważ utrata tkanek twardych zęba zwiększa się w przypadku szczotkowania zębów bezpośrednio po spożyciu kwaśnych pokarmów i płynów (np. napoje typu cola) należy stanowczo unikać takich zachowań. Po spożyciu kwaśnego napoju powinniśmy wypłukać usta wodą, odczekać 15 minut i dopiero po tym czasie umyć zęby. Działaniem profilaktycznym jest także picie kwaśnych płynów przez słomkę, aby zmniejszyć kontakt napoju z powierzchnią zębów. Oczywiście podstawowym elementem profilaktyki są również regularne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym.

Polecamy też: Co jeść, aby mieć zdrowe i ładne zęby?