Wiemy, że powinnyśmy myć zęby, ale jak należy dbać o dziąsła? W tym przypadku kluczem do sukcesu jest prawidłowa higiena jamy ustnej oraz częste wizyty kontrolne u specjalisty i usuwanie kamienia nazębnego. Nie można także bagatelizować niepokojących objawów: krwawienia, obrzęku, bólu.

 

Problemy z dziąsłami

O stanie naszych dziąseł zaczynamy myśleć, gdy czujemy ból lub zaobserwujemy krwawienie. Pojawiająca się w czasie mycia zębów krew może świadczyć o wystąpieniu stanu zapalnego przyzębia. Możliwość utraty zębów to jednak nie jedyne zmartwienie, które powinno nam zaprzątać głowę w takiej sytuacji. Podobne objawy mogą wskazywać także na: anemię, awitaminozę czy marskość wątroby. Dlatego, jeśli krwawienie nie ustępuje przez dłuższy czas, powinniśmy udać się do lekarza. W przypadku stanu zapalnego zębów, natychmiastowa reakcja może zapobiec rozwojowi zapalenia, które, gdy jest nieleczone, może prowadzić do zapalenia ozębnej, czyli uszkodzenia kości i włókien utrzymujących zęby, a w konsekwencji do wypadania zębów.

Uwaga na powikłania

Jeśli rozwój bakterii (rzadziej wirusów) powodujących zapalenie będzie nadmierny, może mieć to groźne skutki nie tylko dla dziąseł i zębów, ale także dla całego organizmu. Powikłaniami mogą być także choroby serca (np. zapalenie wsierdzia), a także zaburzenia układu odpornościowego, a w konsekwencji zaostrzenie innych stanów zapalnych (np. zapalenia stawów). Na objawy zapalenia dziąseł (krwawienie, obrzęk, bolesność) powinny natychmiast reagować kobiety w ciąży, gdyż bakterie wywołujące stan zapalny mogą przedostać się do płodu, w najgorszym przypadku powodując nawet poronienie.

Prawidłowa higiena jamy ustnej

Najważniejszym narzędziem w walce z bakteriami jest stosowanie podstawowych zabiegów higienicznych w obrębie jamy ustnej. To właśnie szczotkowanie zębów, używanie nici dentystycznych oraz płynów do płukania jamy ustnej może nas uchronić przed stanami zapalnymi.

Szczoteczka - wybieraj szczoteczki o średnio twardym lub miękkim włosiu. Włosie twarde może podrażniać dziąsła, a nawet uszkadzać je mechanicznie w stopniu powodującym krwawienie. Staraj się używać szczoteczki o na tyle małej główce, żebyś mógł nią swobodnie operować w jamie ustnej, docierając do wszystkich powierzchni zębów. Zaopatrz się też w dodatkową szczoteczkę lub skrobaczkę do mycia języka.

Pasta - większość używanych obecnie past zawiera fluor, który chroni nas przed próchnicą. Właśnie tego typu pasty polecają stomatolodzy. Ważny jest także wybór pasty o odpowiednim wskaźniku ścieralności (RDA). Pasty o niskim wskaźniku ścieralności przeznaczone są do zębów wrażliwych, te o wyższym do rozjaśniania zębów.

Mycie zębów - nie wolno zaprzestawać mycia zębów, gdy tylko zaczynamy odczuwać bolesność, czy widzimy krwawienie. Lepiej zmienić wówczas szczoteczkę na tę z bardzo miękkim włosiem. Zaprzestanie szczotkowania sprzyja rozwojowi bakterii. Szczotkując powinniśmy starać się wymieść resztki pokarmu ze szczelin pomiędzy zębami. Więcej o technice prawidłowego mycia zębów znajduje się tekście: Higiena jamy ustnej, czyli jak myć zęby?

Nitka - uważaj, by nie rozcinać nią dziąseł. Zaleca się by wsunąć ją w szczelinę pomiędzy zębami, a następnie wykonywać ciągły ruch piłujący połączony z unoszeniem nitki ku części zgryzowej zęba. Nitkuj zęby przed szczotkowaniem.

Płyn - używaj płynów zgodnie z zaleceniami producentów. Uważaj na płyny zawierające alkohol, które mogą nadmiernie wysuszać śluzówkę. W razie problemów z dziąsłami skontaktuj się z lekarzem, który może zlecić farmaceucie sporządzenie płukanki dostosowanej do twoich potrzeb.

Masaż - masaż dziąseł nie jest wymogiem, a specjaliści spierają się na temat jego przydatności (zwolennicy wskazują na poprawę ukrwienia, przeciwnicy na możliwość wystąpienia podrażnień), możesz jednak spróbować delikatnie masować dziąsła za pomocą specjalnych masażerów przeznaczonych dla niemowląt, którym wyżynają się zęby.

Wizyty u stomatologa

Istnieją objawy, które można przeoczyć, a które z pewnością zauważy specjalista, dlatego wskazane jest odbywanie możliwie częstych wizyt kontrolnych, a także reagowanie na każdego rodzaju podejrzane objawy.

Reagowanie na objawy - dłuższe występowanie nieprzyjemnego zapachu z jamy ustnej, pojawienie się dziwnych odczuć smakowych, obrzęk, tkliwość dziąseł czy krwawienie nie mogą być ignorowane. Nieleczone zapalenie dziąseł, co zostało poruszone wcześniej, może przeradzać się w zapalenie przyzębia i prowadzić do wypadania zębów, a także groźnych powikłań obejmujących cały organizm.

Czyszczenie płytki nazębnej - co pół roku, lub częściej, powinno się poddawać zabiegowi usuwania płytki nazębnej i kamienia nazębnego. Płytka ta tworzy się z osadów przy współudziale bakterii. Gromadząca się płytka przekształca się w kamień nazębny, który utrudnia higienę jamy ustnej, a brak należytej higieny prowadzi do rozwoju bakterii wywołujących stany zapalne.

Wizyty kontrolne - umawiaj się na kontrolne wizyty nawet wtedy, gdy uważasz, że twoje zęby i dziąsła są w bardzo dobrym stanie. Przyjmuje się, że każdy powinien pojawić się w gabinecie stomatologa przynajmniej raz na pół roku.