Poszukiwanie sposobów na dłuższe życia trwa od zarania dziejów i nie wygląda na to, żeby ludzkość miała na obecnym stanie wiedzy poprzestać. Taki wniosek może płynąć z minionej konferencji naukowej Longevity – Sztuka długowieczności zorganizowanej przez firmę ITP S.A. Spotkanie, poświęcone sztuce długiego życia w zdrowiu, odbyło się na deskach Teatru Polskiego w Warszawie i przyciągnęło setki uczestników.
Aż 560 zarejestrowanych uczestników, polscy i zagraniczni eksperci, kompleksowe podejście do tematu starzenia i długowieczności – konferencja naukowa Longevity – Sztuka długowieczności okazała się kolejnym sukcesem organizacyjnym i frekwencyjnym firmy ITP S.A., organizatora wydarzenia. Dokładnie 7 kwietnia spotkanie wypełniło widownię Teatru Polskiego w Warszawie, a na scenie zaprezentowano nie byle jaką sztukę, bo poświęconą długowieczności. Jak zabiegi w duchu longevity mogą wpłynąć na zdrowie i poprawę jakości życia – właśnie nad tym zastanawiano się podczas konferencji.
- Tematyka przywracania równowagi organizmowi i tematyka długowieczności jest moją pasją od lat i cieszę się, że jest ten moment, kiedy nasze społeczeństwo jest gotowe, żeby o tym rozmawiać. To, że jesteśmy tu w tak licznym gronie jest najlepszym dowodem na to i chciałabym, żebyśmy tę świadomość na temat długowieczności budowali wspólnie – mówiła Katarzyna Nadolna, prezes ITP S.A.

Longevity – długowieczność i dobrostan
Chociaż wiedza naukowa podczas konferencji była podana w teatralnej oprawie, prelegentom udało się przybliżyć wiele szalenie istotnych zagadnień. Eksperci z Polski i zagranicy, powołując się na badania, przedstawili terapie wspierające długowieczność i dobrostan. Omówiono m.in. rolę fibroblastów w zachowaniu młodej skóry, wpływ mechanostymulacji na adipocyty, znaczenie stymulacji przywspółczulnego układu nerwowego w redukcji stanów zapalnych czy zdrowie i piękno piersi oczami kobiety chirurga onkologa.
- Należy starać się przeciwdziałać procesom starzenia na poziomie stylu życia i to są naprawdę rzeczy, można powiedzieć, wręcz przełomowe, bo my dzisiaj wiemy, że tymi prostymi ingerencjami jesteśmy w stanie zapanować nad procesem starzenia – mówił dr Łukasz Sobkowiak, jeden z prelegentów konferencji.
Z kolei dr Aleksandra Jagielska, bazując na wiedzy naukowej, tłumaczyła, czym dokładnie jest holistyczne podejście do człowieka. Wśród zagadnień poświęconych zdrowiu ciała czy wyglądowi twarzy nie zabrakło odniesień do zdrowia psychicznego. Jak tłumaczyła ekspertka, zauważa się ogromny wzrost chorób związanych ze stresem, a podwyższony poziom kortyzolu powoduje m.in. wypalenie zawodowe, zaburzenia lękowe, ale też problemy z pamięcią i koncentracją.

- Rzeczywiście teraz zauważalnym trendem jest dążenie do zdrowia lepszego jakościowo i do życia dłuższego, ale w dobrym zdrowiu. Według WHO do 2050 roku liczba osób powyżej 60. roku życia ulegnie podwojeniu, czyli z jednego do dwóch miliardów. To będzie grupa nadająca ton i na pewno ta grupa będzie chciała żyć w dobrym zdrowiu, dobrze wyglądać, cieszyć się życiem – opowiadała dr Aleksandra Jagielska, która część swojego wykładu poświęciła m.in. wpływowi stresu na rozwój chorób cywilizacyjnych.
Sztuka długowieczności w dwóch aktach
Jak przyznała Katarzyna Nadolna, która mówiła o budowaniu świadomości na temat pojęcia długowieczności i filozofii longevity, długo czekała na dzień konferencji. Całą sztukę długowieczności zaprezentowano w dwóch aktach. W pierwszym głos zabrali kolejno Christian Gagniere, prof. Max Lafontan oraz prof. Philippe Humbert, który opowiedzieli o podstawach naukowych endermologii, wpływie mechanostymulacji na komórki tkanki tłuszczowej i roli endermologii w zachowaniu równowagi skóry właściwej. Dzięki merytorycznym prelekcjom wydarzenie zorganizowane we współpracy z firmą LPG endermologie było pełne wartościowej wiedzy. Równie interesująco zapowiadał się akt drugi.
Po krótkiej przerwie ze sceny zaczęli przemawiać kolejni eksperci: mgr Andrzej Pecarz, dr Łukasz Sobkowiak, Natalie Paradis, prof. Christophe Hausswirth, dr Aleksandra Jagielska oraz prof. Agnieszka Kołacińska-Wow. Wszystkim udało się dostarczyć wielu cennych informacji i wskazówek do dalszej pracy w gabinetach i klinikach. Przez ekspertów przemawiała pasja do tematu longevity, okraszona konkretnymi dowodami na skuteczność nowoczesnych terapii. Setki lekarzy, kosmetologów i właścicieli klinik opuścili widownię Teatru Polskiego w Warszawie bogatsi o praktyczną wiedzę na temat nie tylko możliwości endermologii, ale również regeneracji, zdrowia metabolicznego oraz filozofii longevity.

Już dziś wiadomo, że ciąg dalszy, czyli kolejna edycja konferencji, nastąpi 30 czerwca 2025 roku. Drugi event zostanie poświęcony technologiom przyszłości – tematem przewodnim będzie kwantowy rezonans molekularny.