Skóra wrażliwa czy atopowa wymaga specjalistycznej pielęgnacji. Można zastosować kosmetyki zawierające humektanty. Należą do nich choćby mocznik czy też kwas hialuronowy. Jak właściwie oczyszczać skórę wrażliwą krok po kroku?
Dwufazowe oczyszczanie skóry wrażliwej - kosmetyki z fazą tłuszczową i fazą wodną
Oczyszczanie twarzy nie musi być bardzo czasochłonne. Trzeba jednak pamiętać, by wybierać kosmetyki, które dopasowane są do potrzeb skóry. Możecie wybrać takie, które posiadają fazę tłuszczową i fazę wodną. Takie dwuetapowe oczyszczanie pozwoli pozbyć się wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, ale też sprawi, że skóra zachowa jędrność na dłużej. Na pewno można wybrać produkty, które zawierają olejek myjący ze skwalanem oraz olejek z drzewa herbacianego. Natomiast aby oczyszczanie było bardziej efektywne, dobrze sprawdzi się żel do mycia z kwasem azelainowym. Można jeszcze wybrać emulsję micelarną, która usuwa wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia. Nie uszkadza bariery hydrolipidowej skóry, a jednocześnie zmiękcza oraz uelastycznia skórę. Warto pamiętać, że taki kosmetyk jest hipoalergiczny i niekomedogenny, co oznacza, że także nie zatyka porów. Z kolei w drugiej fazie sprawdzi się emulsja, która zawiera glicerynę. Jest to substancja wiążąca wodę, która pozwala utrzymać jej prawidłowe nawilżenie i zapobiega ucieczce wody z głębokich warstw naskórka. Ponadto w składzie dobrego kosmetyku powinien znaleźć się niacynamid, który wnika w głębokie warstwy skóry, jest naturalnym przeciwutleniaczem, który dodatkowo łagodzi podrażnienia.
Peeling raz w tygodniu - sięgnij po łagodny peeling enzymatyczny lub peeling kwasowy o niewielkim stężeniu
Wiele osób uważa, że mając wrażliwą skórę nie może stosować peelingów. Nic bardziej mylnego, przy czym kosmetyk musi być maksymalnie delikatny. Bardzo dobrze sprawdzi się peeling enzymatyczny do twarzy, który zawiera enzymy proteolityczne, prowadzące do rozkładu keratyny oraz złuszczania martwych komórek warstwy rogowej. Peelingi wykazują działanie powierzchniowe, zatem aby działały efektywnie wymagają wilgotnego środowiska. Nie można zatem doprowadzić, by kosmetyk wyschnął na skórze, gdyż przestaje być efektywny. Bardzo dobrze sprawdzają się kosmetyki, które zawierają papainę lub bromelainę. Jeżeli Wasza skóra jest wrażliwa, a dodatkowo trądzikowa, to najlepsze są enzymy dyniowe. Można ewentualnie zastosować peeling kwasowy o niskim stężeniu, które nie powinno być większe niż 10%. Polecamy tutaj kwas salicylowy lub laktobionowy.