Marcin: Dlaczego kosmetyczka może przekuć ucho, a mezoterapii igłowej nie powinna wykonywać?

 

Adw. Honorata Janik-Skowrońska: Zabieg mezoterapii igłowej nie powinien być wykonywany przez kosmetyczkę a jedynie przez lekarza. Zabieg mezoterapii igłowej jest zabiegiem iniekcyjnym bezpośrednio ingerującym w ciało człowieka. Sam zabieg polega na podaniu określonego preparatu pod skórę, zatem niezbędna jest wiedza z zakresu budowy i funkcji skóry. Lekarz jest w stanie w świetle swojej wiedzy ocenić rodzaj skóry, jego kondycję i dostosować preparaty do indywidualnych potrzeb pacjenta. Wykonywanie zawodu kosmetyczki nie wymaga ukończenia studiów, wystarczy odbycie specjalistycznych kursów. Lekarz wykonujący zabiegi kosmetyczne statystycznie ma dużo większą wiedzę z zakresu anatomii, biochemii, farmacji, fizyki, chemii niż statystyczna kosmetyczna czy tez kosmetolog.

Przekłuwanie uszu wydaje się, że nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Stanowi naruszenie integralności ciała jednak nie niesie za sobą (przy zachowaniu zasad sanitarnych i sterylności w trakcie zabiegu) większych zagrożeń. Na szczęście coraz mniej jest sytuacji przekłuwania uszu w warunkach domowych za pomocą igły krawieckiej. Odpowiednia higiena po zabiegu przekłucia uszu minimalizuje skutki powstania ewentualnych zakażeń.

 

Adwokat Honorata Janik-Skowrońska

Adwokat Honorata Janik – Skowrońska ukończyła studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Gdańskiego. Ukończyła etatową aplikację sądową przy Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku. Następnie uzyskała wpis na listę adwokatów prowadzoną przez Pomorską Izbę Adwokacką w Gdańsku.

Zajmuje się szeroko rozumianym prawem medycznym, w tym doradza podmiotom medycznym (Podyplomowe Studia Zarządzanie Biznesem Medycznym w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie)

W 2012 r. została laureatką w Konkursie Profesjonaliści FORBESA – zawody zaufania publicznego w kategorii ADWOKAT w województwie pomorskim.