Sopocki deptak, czyli ulica Bohaterów Monte Cassino, która powszechnie nazywana jest Monciakiem, to w okresie letnim jedno z najpopularniejszych miejsc w całej Polsce. W sezonie, niczym Las Vegas, nie zasypia ono ani na chwilę. Zimą, gdy pojawiają się tu dekoracje świąteczne, staje się miejscem jak z bajki.

 

Latem ulica Bohaterów Monte Cassino przypomina żywy potok. Monciak jest bowiem głównym szlakiem prowadzącym w stronę innych wielkich atrakcji miasta – sopockiego molo oraz otaczającej je plaży. W czasie, gdy część osób zmierza w stronę morza albo znad niego wraca, pozostałe osoby odpoczywają, siedząc na ławkach bądź w letnich ogródkach przy dziesiątkach zlokalizowanych tutaj kawiarni i restauracji.

 

Najsłynniejszy w Polsce deptak ma ok. 700 metrów długości, choć spacer nim można sobie wydłużyć, wchodząc na wspomniane, liczące ponad 500 metrów molo. Na całej długości ulicy podziwiać można charakterystyczną dla Sopotu zabudowę z przełomu XIX i XX wieku. Na najniższych kondygnacjach tutejszych budynków znajdują się sklepy, kawiarnie, pijalnie czekolady, restauracje, kluby oraz punkty, w których można kupić lody albo gofry. Coś dla siebie znajdą tu zarówno poszukiwacze wykwintnych smaków, jak i osoby, które chcą zjeść smacznie, szybko i tanio. Sporą popularnością cieszą się także zlokalizowane tutaj browary restauracyjne.  

 

Wzdłuż Monciaka znajduje się kilka miejsc, na które warto zwrócić szczególną uwagę. Są to: Krzywy Domek, czyli zaskakujący swoją oryginalnością budynek, w którym mieszczą się punkty gastronomiczne, sklepy, kluby oraz salony odnowy biologicznej i gabinety lekarskie. W dolnej części ulicy znajduje się zaś Plac Przyjaciół Sopotu, przy którym znajduje się centrum handlowo-usługowe z kinem, kawiarniami oraz klubami. W tym samym miejscu znajduje się fontanna.

 

Wśród zabytków, na które można się natknąć, przemierzając Monciak, warto wymienić neogotycki kościół św. Jerzego, który góruje nad miastem. W pobliżu jego końcowego odcinka, nieopodal wejścia na molo, znajduje się zaś Zakład Balneologiczny, będący częścią Wojewódzkiego Zespołu Reumatologicznego, w którym wykonywane są zabiegi z zakresu fizykoterapii, balneoterapii czy kinezyterapii. Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów tego obiektu jest wieża widokowa, która pełni również funkcję latarni morskiej.

 

Ci, którzy nie przepadają za zgiełkiem, który zwykle panuje na Monciaku, mogą w ciągu kilku sekund zejść z głównego szlaku i skierować swoje kroki w jedną z wielu bocznych uliczek, przy których także nie brakuje miejsc, w których można dobrze zjeść czy wypić aromatyczną kawę. Panuje w nich nieco bardziej kameralna atmosfera.