W Sopocie nie brakuje obiektów, które idealnie nadają się do organizacji festiwali oraz imprez kulturalnych oraz rozrywkowych. Ich potencjał jest skrzętnie wykorzystywany w sezonie letnim. Nie inaczej będzie w tym roku. Oto, co poza opalaniem się i korzystaniem z zabiegów SPA będzie można robić tej wiosny i lata w letniej stolicy Polski.

 

Muzycznie

Pod względem muzycznym w Sopocie najwięcej będzie miała do zaoferowania jak zwykle Opera Leśna. Pod koniec maja w obiekcie tym odbędzie się pierwsza wielka impreza. To Polsat SuperHit Festiwal 2016, który potrwa od 27 do 29 maja. W jego trakcie wystąpią najgorętsze obecnie nazwiska polskiej sceny muzycznej (m.in. Dawid Podsiadło, Margaret), ale też artyści, których muzyka elektryzuje słuchaczy od lat (Perfect, Andrzej Piaseczny, Blue Cafe czy IRA). Trzeciego dnia festiwalu na scenie pojawią się gwiazdy kabaretu (wśród nich: Ani Mru Mru, Cezary Pazura, Marcin Daniec czy Kabaret Skeczów Męczących).

 

Zaledwie kilka dni później wystąpi tam łącząca pokolenia legenda muzyki, której kariera trwa już blisko 50 lat. Chodzi o Julio Iglesiasa, który pod względem sprzedawanych płyt należy do czołowej „dziesiątki” wszech czasów. Koncert Hiszpana odbędzie się 5 czerwca.

 

Do kategorii żyjących legend zaliczyć należy też czeskiego piosenkarza Jaromíra Nohavicę, którego muzyka szczególnie popularna jest w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Na deskach Opery Leśnej pojawi się on 3 lipca.

 

16 lipca w znajdującym się pośrodku lasu amfiteatrze będzie miało miejsce wydarzenie wyjątkowe. Wystąpi tam Rodriguez. To bohater nagrodzonego trzy lata temu Oscarem filmu „Sugar Man” (jest to też tytuł najbardziej rozpoznawalnego utworu tego artysty), który przez pewien czas określany był nawet drugim Bobem Dylanem. Zaczynał karierę na przełomie lat 60. i 70. ubiegłego wieku. Gdy dwa jego kolejne albumy nie odniosły sukcesu, wrócił do pracy fizycznej. Przez lata żył na granicy ubóstwa, nie mając pojęcia, że jego muzyka cieszy się wielką popularnością na drugim końcu świata – w RPA. Do grania powrócił po wielkim sukcesie filmu „Sugar Man”.

 

To nie koniec wielkich muzycznych atrakcji, jakie zaserwuje w tym roku Opera Leśna. 24 lipca Sopot odda hołd Frankowi Sinatrze, a na scenie pojawią się gwiazdy, które wykonają jego największe szlagiery.

 

29 lipca to ważna data dla wszystkich miłośników muzyki elektronicznej – tych starszych i tych najmłodszych. Tego dnia w Operze Leśnej wystąpi Kraftwerk. Ich twórczość niezmiennie od ponad 40 lat stanowi inspirację dla innych muzyków. Wydarzenia z serii „Kraftwerk 3-D” uznawane są za prawdziwe spektakle, które stanowią ucztę nie tylko dla uszu, ale także dla oczu.

 

Osoby, które będą przybywać w Sopocie na przełomie lipca i sierpnia i zechcą w pełni skorzystać z oferty kulturalnej miasta, będą miały zaledwie chwilę na złapanie oddechu po koncercie grupy Kraftwerk, bo już 31 lipca na tle leśnej scenerii zaśpiewa hiszpański tenor José Carreras. Towarzyszyć mu będzie Justyna Steczkowska.

 

2 sierpnia będzie należał do pana, którego nikomu nie trzeba przedstawiać. Sting to gwiazda światowego formatu. Koncerty zdobywcy wielu nagród (Grammy, Złote Globy, nominacje do Oskara), którego płyty rozeszły się w milionach egzemplarzy, wciąż przyciągają tłumy.

 

Filmowo

Sopot latem żyje nie tylko muzyką, ale też kinem. Od 9 do 17 lipca w Sopocie będzie trwał Sopot Film Festival. Od 2001 r., z roku na rok, impreza ta elektryzuje coraz więcej fanów X muzy. To nie tylko okazja do zapoznania się z najważniejszymi filmami m.in. kina europejskiego, ale również do uczestnictwa w wystawach i warsztatach oraz szansa na spotkanie z twórcami kina. Impreza odbywa się w różnych częściach miasta. Poza kinem oraz teatrem, są to kawiarnie, kluby, a nawet plaża.

 

Warto też wspomnieć, że każdego roku na sopockim molo odbywa się inna ważna cykliczna impreza, która przyciąga kinomanów. To Orange Kino Letnie. Od początku lipca do końca sierpnia na deskach najdłuższego drewnianego pomostu w Europie rozstawiony jest wielki ekran, na którym prezentowane są zarówno największe hity filmowe, jak i repertuar dedykowany bardziej wymagającym widzom.

 

Nie zabraknie też emocji sportowych. Od 26 do 30 lipca na sopockich wodach trwać będą regaty z cyklu Sopot Match Race, na których od lat swoje umiejętności prezentują najbardziej utytułowane załogi z całego świata. Latem warto udać się też w Sopocie na hipodrom. W sezonie letnim na tym olbrzymim obiekcie odbywają się wyścigi konne. Tradycja rozgrywania ich w tym miejscu sięga lat 70. XIX wieku.