Gdynia, choć trudno w to uwierzyć, nie ma jeszcze nawet 100 lat. Gdynia, która wygrywa wszelkie rankingi najlepszych do życia miast w Polsce, ma też przebogatą ofertę dla osób, które nie mieszkają w niej na co dzień – i to niezależnie od tego, czy przybywają tu w celach biznesowych, czy też przyjeżdżają wypocząć.

 

Dziś nie sposób się tu nudzić. Trudno uwierzyć, że w miejscu, w którym dziś funkcjonuje port; w którym znaleźć można tysiące firm (swoje przedstawicielstwa mają tutaj światowe koncerny); gdzie są galerie handlowe, kluby, restauracje i mnóstwo atrakcji turystycznych; gdzie można przyglądać się podziwianej przez wszystkich architekturze (miasto nie bez przyczyny nazywane jest perłą modernizmu lub stolicą modernizmu), ok. 100 lat temu nie było właściwie nic. Gdynia otrzymała prawa miejskie zaledwie w 1926 r. Wcześniej była to osada rybacka. Później pojawiły się plany uczynienia z niej kurortu wypoczynkowego. Przez jakiś czas pełniła zresztą funkcje uzdrowiskowe. Działało tu także kąpielisko. Ale pod względem tych walorów doskonale sprawdzał się już Sopot. W końcu zdecydowano się wybudować port. Ta decyzja okazała się strzałem w dziesiątkę. W 1923 r. zaczęto tu przyjmować statki, a w 1930 r. ruszyło regularne połączenie pasażerskie do Nowego Jorku. 4 lata później był to już najważniejszy i najnowocześniejszy port na Bałtyku. Wraz z rozwojem portu, rozwijała się też sama Gdynia. Status nowoczesnego i prężnie rozwijającego się miasta udało się jej zachować do dziś. Niespełna 100 lat temu mieszkało tu ok. 1200 osób. Obecnie jest to ćwierć miliona mieszkańców. Choć jest to młode miasto, większość osób, które tu przyjeżdżają, nie ma wątpliwości – to miejsce, które ma swoją duszę.

 

Choć to Sopot oraz Gdańsk są szczególnie popularne wśród miłośników plażowania, także tutaj amatorzy tej formy spędzenia wolnego czasu nie będą mieli powodów do narzekania. Jedna z najpopularniejszych plaż znajduje się w samym centrum miasta, tuż obok gdyńskiej mariny oraz w pobliżu Bulwaru Nadmorskiego, który jest jednym z ulubionych miejsc spacerów gdynian. Ale miejsce dla siebie znajdą też osoby, które chciałyby wypocząć na piaszczystym brzegu w bardziej kameralnej atmosferze. Wystarczy udać się choćby w okolice Klifu Orłowskiego, skąd rozciąga się malowniczy widok na stromy, zbudowany z gliny brzeg morski oraz na molo w Orłowie.

 

Skoro morze, to oczywiście i statki. Pod tym względem tradycja i historia miesza się tu z nowoczesnością. Przy Molo Południowym można podziwiać statki-muzea, a wśród nich: Dar Pomorza – zbudowany w 1909 r. żaglowiec, a także okręt wojenny ORP Błyskawica, który brał udział m.in. w bitwie o Atlantyk oraz ewakuacji Dunkierki. Oprócz tego, przy gdyńskich nabrzeżach każdego roku oglądać można luksusowe i nowoczesne wycieczkowce z całego świata, które coraz liczniej zawijają do tutejszego portu.

 

Nieopodal nabrzeża, przy których znajdują się Błyskawica oraz Dar Pomorza, znajduje się Akwarium Gdyńskie. To połączenie muzeum z morskim zoo, w którym podziwiać można dziesiątki gatunków ryb, a także płazy, gady i bezkręgowce.

 

Gdynia jest również miastem kultury oraz wielkich imprez. Każdego roku organizowany jest tu Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, który przyciąga tłumy miłośników kina. Coś dla siebie znajdą również fani muzyki. Na początku lipca w mieście odbywa się bowiem Open'er Festival. Czterodniowa impreza, podczas której występują gwiazdy z całego świata, uznawana jest za jeden z najlepszych letnich festiwali muzycznych w Europie (wymienia się go jedynym ciągiem obok festiwali Glastonbury i Roskilde).

 

Osoby, które przyjeżdżają do Gdyni w celach wypoczynkowych, oprócz korzystania z licznych atrakcji i relaksu na plaży, mogą też zadbać o odnowę biologiczną. Znajdują się tu liczne gabinety SPA i Wellness, które dysponują bogatym zapleczem zabiegowym. Posiadają one ofertę skierowaną do pań oraz panów, którzy chcą zatroszczyć się o regenerację swojego ciała. Są to zarówno ośrodki działające przy hotelach, jak i funkcjonujące niezależnie instytuty, w których znaleźć można sauny, siłownie, jacuzzi oraz gabinety masażu i gabinety kosmetyczne. Ale Gdynia to także bogata oferta medyczna dla osób, którzy poszukują wysokiej klasy specjalistów z różnych dziedzin, w tym z zakresu medycyny estetycznej. Na szczególną uwagę zasługuje oferta tutejszych ośrodków zajmujących się leczeniem niepłodności. Działają też doskonale wyposażone ośrodki rehabilitacyjne dla osób, które chcą odzyskać pełnię sił po przebytych chorobach.

 

Gdynia jest znakomicie skomunikowana z pozostałymi miastami wchodzącymi w skład aglomeracji trójmiejskiej. W kilkanaście minut można stąd dojechać do Sopotu i Gdańska. Do obu miast można się dostać pełniącymi funkcję trójmiejskiego metra pociągami SKM i PKM. Doskonale działa też komunikacja autobusowa i trolejbusowa. Osoby zmotoryzowane mogą skorzystać z obwodnicy Trójmiasta.