Równie popularną chorobą zębów jak próchnica, są ubytki niepróchnicowego pochodzenia - występują w każdym wieku, a ich pochodzenie jest złożone. Cechą charakterystyczną schorzenia jest brak twardej tkanki na połączeniu szkliwa z cementem oraz brak próchnicy. Ubytki należą do trwałych i nieodwracalnych.

 

W ostatnich latach zauważalny jest wzrost częstości występowania niepróchnicowych ubytków tkanek twardych zęba

Ważne! Częstotliwość pojawienia się przypadłości wzrasta z wiekiem, jednakże może ona wystąpić już przed 35 - tym rokiem życia.

 

Przyczyny powstawania niepróchnicowych ubytków 

Przyczyny oraz proces powstawania ubytków nie są do końca poznane. Uważa się, że powodem schorzenia jest połączone działanie czynników chemicznych i mechanicznych, wynikające z procesów zużywania się zębów.

Komentarz eksperta

Lek. dent. Tomasz Herczakowski
Lek. dent. Tomasz Herczakowski
Prawidłowe funkcjonowanie zębów w środowisku jamy ustnej prowadzi wraz z wiekiem do zużycia uzębienia - mówimy wtedy o zużyciu fizjologicznym. Gdy ubytki są zbyt zaawansowane w stosunku do wieku i wynikają z różnych dodatkowych czynników to mówimy o zużyciu patologicznym. Pierwszym rodzajem zużycia struktury zęba jest abrazja. Ubytki abrazyjne powstają na skutek zeszlifowania, wytarcia zęba przez wielokrotnie powtarzane procesy mechaniczne. Najczęściej występuje w odcinkach przyszyjkowych zębów i jest związana z nadmiernymi zabiegami higienicznymi, używaniem niewłaściwej szczoteczki i nieprawidłowej techniki szczotkowania. Innym rodzajem ubytku jest abfrakcja polegająca na mikrozłamaniach szkliwa i zębiny wynikających z występowania nadmiernych sił żucia i przeciążania zębów np. w przypadku bruksizmu. Kolejnym istotnym rodzajem ubytków są ubytki erozyjne polegające na chemicznym rozpuszczaniu struktur zęba. Powstają one w następstwie spożywania napojów i pokarmów o kwaśnym odczynie, a także w przypadku chorób takich jak bulimia.

Ważne! Ubytki niepróchnicowego pochodzenia wpływają na pogorszenie estetyki uzębienia jak i mogą prowadzić do powstania nadwrażliwości zęba. Nieleczone zaś, mogą być przyczyną schorzeń miazgi ich konsekwencji oraz złamań korony zęba.

Przeczytaj też: Nadwrażliwość zębiny - leczenie i profilaktyka

 

Leczenie ubytków twardych tkanek zębów 

Komentarz eksperta

lek. dent. Oktawia Zacharek
lek. dent. Oktawia Zacharek
Leczenie ubytków twardych tkanek zębów pochodzenia niepróchnicowego jest złożone i zależy od ich rozległości. W przypadku małego ubytku, małego starcia, wystarczy profilaktyka fluorkowa i kontrola. Natomiast, gdy mamy do czynienia z rozległym ubytkiem, trzeba go wypełnić odpowiednim materiałem stomatologicznym, najczęściej kompozytem.

Ważne! W sytuacji, gdy starcie jest tak głębokie, że powoduje samoistne, silne dolegliwości bólowe, z którymi pacjent nie potrafi sobie poradzić - ząb najpierw trzeba przeleczyć kanałowo, a dopiero później wypełnić ubytek. 

- Najważniejszą kwestią do zaplanowania poprawnego leczenia jest postawienie prawidłowej diagnozy tzn. określenie, z jakiego typu ubytkami mamy do czynienia oraz z jakiego powodu powstały. Wtedy jesteśmy w stanie wdrożyć właściwe dla danego przypadku leczenie - podsumowuje lek. dent. Tomasz Herczakowski