Ropień zęba jest ostrym ropnym zapaleniem tkanek, który umiejscowiony jest wokół wierzchołka korzenia zęba. Wypełniona ropą przestrzeń ma zazwyczaj kształt kulisty. Schorzenie wywołują bakterie dostające się do jamy ustnej (m.in. po wcześniejszym uszkodzeniu, przy zaawansowanej próchnicy).

 

Przypadłość należy do bolesnych i wymaga jak najszybszej interwencji stomatologicznej. Nieleczona może skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi (m.in. uszkodzenie innych tkanek).

Ważne! Nieleczony ropień zęba może doprowadzić do zakażenia całego organizmu, co powoduje zagrożenie zdrowia i życia.

 

Czym są ropnie w jamie ustnej?

Ropniem określa się niewielkie zagłębienie, które ograniczone jest przez wały tkankowe (wypełnione martwymi komórkami, leukocytami, bakteriami).

Ważne! Leukocyty to białe ciałka krwi - ich funkcją jest zwalczanie drobnoustrojów.

Najczęstszym powodem tworzenia się ropnia, jest stan zapalny, który toczy się w zębie bądź jego okolicy. Bakterie wywołujące zapalenie miazgi przedostają się z kanału korzeniowego poprzez otwór wierzchołkowy do otaczających ząb tkanek, wywołując ich infekcję. Następstwem procesu jest tworzenie się przestrzeni wypełnionych ropą.

Powstawaniu ropni towarzyszą charakterystyczne objawy, szybko przybierające na sile:

  • samoistny, pulsujący bądź promieniujący ból (wzmaga się przy nagryzaniu i uciskaniu policzka w okolicy ropnia)
  • opuchlizna oraz zaczerwienienie skóry
  • problem z szerszym otwarciem ust (złe samopoczucie, gorączka)

Ropnie mogą tworzyć się w skutek:

  1. Zapaleń ostrych - jest to najczęstsza przyczyna schorzenia. Pierwotną przyczyną zapalenia ostrego może być zakażenie z chorującej miazgi zęba, infekcja bądź spadek odporności organizmu.
  2. Zapaleń przewlekłych - tworzą się na bazie schorzeń ostrych. W efekcie powstają przetoki, którymi ropna treść przedostaje się na zewnątrz lub zanik cementu oraz zębiny umiejscowionych w korzeniach zębów.

 

Rodzaje ropni w jamie ustnej

W zależności od lokalizacji, jak i stopnia zaawansowania symptomów, rozróżnia się trzy rodzaje ropni.

  • Okołowierzchołkowy - najczęstszym powodem powstania tego typu ropnia jest zaawansowana próchnica oraz obumarcie miazgi zęba. Wskutek zniszczeń w obrębie jamy ustnej tworzy się ropa (przemieszcza się kanałami w korzeniu zęba i przedostaje na wierzchołek zęba). Proces ten trwa długo, jednakże w porę nierozpoczęte leczenie może skutkować dotarciem do kości. W takim przypadku następuje rozpuszczenie tkanki kostnej i powstaje torbiel.
  • Podśluzówkowy - w tym przypadku ropa przemieszcza się przez okostną szczęki bądź żuchwy, w zależności od lokalizacji stanu zapalnego, przebijając błonę śluzową jamy ustnej lub skórę. Wydostanie się na zewnątrz ropy powoduje uśmierzenie dolegliwości bólowych (zmniejsza się ciśnienie płynu we wnętrzu ropnia).
  • Podkostnowe - wydzielina ropna dociera przez kość do okostnej, powodując jej odwarstwianie się (proces jest bolesny, ból promieniuje nawet na całą twarz).

 

Leczenie ropni zęba

Leczenie schorzenia jakim jest ropień zęba, odbywa się na zasadzie zabiegów endodontycznych, chirurgicznych bądź na kombinacji tych dwóch metod z uwzględnieniem zabiegów, których celem jest odtworzenie zniszczonej tkanki.

Leczenie ropnia uzależnione jest stopniem zaawansowania przypadłości. Najczęściej terapię rozpoczyna się otwarciem zęba, aby uwolnić wysięk ropny. W przypadku ropnia w zaawansowanym stadium, dentysta pod znieczuleniem nacina wygórowanie błony śluzowej dziąsła. Następnie w zależności od kondycji zęba, przeprowadza się kolejne procedury - leczenie kanałowe bądź ekstrakcja zęba. Ponadto stosuje się także leczenie antybiotykiem.

Ważne! W celu niedopuszczenia do powstania ropni, należy przestrzegać zasad prawidłowej higieny jamy ustnej - co najmniej drwa razy dziennie, rano i wieczorem szczotkować zęby. Ponadto stosować nici dentystyczne oraz płyny do płukania.

W przygotowaniu artykułu posiłkowałam się: forumstomatologiczne.pl, dentysta.eu, zdrowe.zeby.net.pl, dentonet.pl