Częstym problemem skóry są brązowe plamy na czole, policzkach, skroniach, wardze górnej, a niekiedy nawet na szyi.  Najczęściej występują u kobiet w wieku rozrodczym, ale około 10% przypadków może dotyczyć także mężczyzn. Mowa tutaj o melasmie, inaczej ostudzie. Jak z nią walczyć i skutecznie poradzić sobie z tym nieestetycznym problemem, zapytałam dr Agnieszkę Drożniak-Konstanty, dermatolog z Kliniki Vesuna w Krakowie. 

 

Estera Gabczenko: Pani Doktor, skąd się bierze melasma (ostuda) i czym dokładnie jest?

Dr Agnieszka Drożniak-Konstanty: Ostuda, czyli melasma to nabyte przebarwienie skóry związane ze wzmożonym wytwarzaniem melaniny, powstające w miejscach eksponowanych na słońce, najczęściej na twarzy.

Jakie są przyczyny powstawania tego typu przebarwień?

Do głównych czynników rozwoju melasmy należy zaliczyć światło słoneczne, hormony żeńskie oraz skłonności genetyczne. Występowanie zmian w okresie ciąży, u kobiet stosujących doustną antykoncepcję hormonalną lub chorych z guzami jajnika, potwierdzają rolę hormonów w tej jednostce dermatologicznej. Również niektóre składniki kosmetyków czy leków, np. salicylany czy cytryniany, mogą indukować powstanie ostudy.

U kogo zatem melasma występuje najczęściej?

Najczęściej występuje u kobiet w wieku rozrodczym, ale około 10% przypadków może dotyczyć także mężczyzn.

Proszę powiedzieć, jakie są objawy melasmy? Kiedy należy zgłosić się z nimi do dermatologa?

Melasma ma charakter brązowych plam zlokalizowanych w typowych miejscach eksponowanych na działanie promieni słonecznych tj.: czoło, policzki, skronie, warga górna, niekiedy szyja. Występowanie takich przebarwień powinno skłonić nas do wizyty u specjalisty.

W jaki sposób lekarz rozpoznaje melasmę?

Rozpoznanie ostudy zwykle nie sprawia trudności diagnostycznych. W celu określenia głębokości przebarwień można użyć lampy Wooda. Istotny jest również wywiad dotyczący przyjmowanych leków, ciąż, przebytych chorób w tym chorób ginekologicznych, stosowanych kosmetyków czy innych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej (np. laseroterapia, peeling).

Jak wygląda leczenie melasmy w Klinice Vesuna?

W naszej klinice leczenie melasmy i usuwanie przebarwień odbywa się przy pomocy innowacyjnych laserów. Jednym z najskuteczniejszych jest platforma Palomar ICON. Sekretem skuteczności są tutaj unikatowe głowice. Dzięki opatentowanemu  systemowi dostarczania wiązki lasera, ICON pozwala na wykorzystanie większej ilości energii podczas terapii, co znacznie zmniejsza liczbę potrzebnych zabiegów.

Przed planowanym zabiegiem zbierany jest dokładny wywiad z pacjentem, ma to na celu prawidłową kwalifikacje oraz wykluczenie ewentualnych przeciwskazań. Sam zabieg jest prawie bezbolesny, pacjent odczuwa delikatne ciepło i szczypanie. Odczucia takie mogą utrzymywać się jeszcze kilka godzin po zabiegu. Po zabiegu przebarwienie przybiera ciemniejszy odcień a skóra jest lekko zaczerwieniona.  Do codziennych aktywności można wrócić po około 24-48h po zabiegu. W efekcie po zastosowaniu lasera, w zmianach barwnikowych, takich jak melasma, dochodzi do koagulacji, zwłóknienia i do złuszczenia wraz z naskórkiem.

Zobacz, jak działa laser Palomar ICON

 

W jaki sposób możemy sami zapobiegać melasmie?

Kluczowym elementem profilaktyki ostudy jest stosowanie kremów o wysokim stopniu ochrony przeciwsłonecznej (SPF50+). W przypadku kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną szczególną uwagę należy zwrócić na stosowanie fotoprotekcji.

 

Lek. med. Agnieszka Drożniak-Konstanty

Lekarz Agnieszka Drożniak-Konstanty - absolwentka Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, ukończyła specjalizację w zakresie dermatologii i wenerologii w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Uczestniczka licznych kursów z zakresu medycyny estetycznej oraz laseroterapii. Od roku 2012 związana z Kliniką VESUNA.

Więcej o zabiegach ICON w Klinice Vesuna -> www.vesuna.pl