Leczenie problemów skórnych, takich jak przebarwienia, blizny potrądzikowe, czy usuwanie tatuaży wymaga zwykle czasu i cierpliwości, ponieważ efekt nigdy nie przychodzi z dnia na dzień, a poprzedzony jest całym procesem. Tym bardziej cenne są wszelkie nowe technologie, w tym laserowe. Jedna z nich znajduje coraz więcej zastosowań w pracy dermatologa. Mowa o laserze Discovery Pico, o którym opowiedział nam dr Bartosz Pawlikowski, właściciel Kliniki Pawlikowski w Łodzi.

Choć leczenie dermatologiczne kojarzy nam się głównie z chorobami skóry i walką z trądzikiem, obejmuje ono także usuwanie przebarwień oraz blizn, tak potrądzikowych, jak i wynikających z innych uszkodzeń skóry. W tych przypadkach nieocenione są wszelkie nowe technologie, które czynią terapię znacznie krótszą, a jej efekty – spektakularnymi. Leczenie, które lata temu wymagało nawet kilkunastu sesji zabiegowych, dziś można skrócić do serii składającej się z zaledwie kilku powtórzeń. Możliwe stało się również usunięcie mocno widocznych blizn, które są powodem interwencji u pacjentów w każdym wieku. Właśnie w tej nierównej walce z bliznami coraz częściej sięga się po Discovery Pico.

 

Komentarz eksperta:

 

Laser pikosekundowy Discovery Pico

Uszkodzenia skóry, blizny potrądzikowe, a także oznaki starzenia – to jedynie część z wielu wskazań do użycia nowego lasera Discovery Pico. Jest to laser pikosekundowy, a więc wykorzystujący możliwie krótki impuls pozwalający zachować bezpieczeństwo i zapewnić przy tym doskonałe efekty. Urządzenie wyposażone jest w neodymowo-yagowe (Nd:YAG) źródło światła o podwójnej długości fali: 1064 nm i 532 nm i daje możliwość pracy na głowicy frakcyjnej bez naruszania otaczających tkanek. Dodatkowe tryby Q-Switch i Photo-thermal czynią go laserem idealnym do rozwiązywania wielu problemów skórnych. W rękach doświadczonego dermatologa potrafi zdziałać cuda, o jakich lata temu nikomu się nie śniło.

- Urządzenie na świecie znane jest głównie z tego, że bardzo dobrze usuwa tatuaże, ale w mojej klinice nie jest to główny kierunek wykorzystania tego urządzenia. Bardzo często skutecznie laserem pikosekundowym usuwam przebarwienia i rewitalizuję skórę. Jednym z moich flagowych zabiegów jest leczenie blizn potrądzikowych. Podcinanie blizn i wykonanie zabiegu laserem pikosekundowym Discovery Pico, naświetlania całej skóry tak, aby sprawnie się przebudowywała. Laser pikosekundowy wciąż bije rekordy popularności, jest znany w coraz większej ilości krajów na całym świecie i wykorzystywany w coraz szerszym zakresie problemów klinicznych. To samo obserwuję u siebie w klinice – mówi dr Bartosz Pawlikowski, dermatolog, właściciel Kliniki Pawlikowski.

 

Technologia dla niecierpliwych i... dzieci

Wśród wskazań do zastosowania Discovery Pico wymienia się usuwanie nie tylko tatuażu, ale też makijażu permanentnego. W pracy dermatologa jego parametry wykorzystywane są jednak głównie do usuwania przebarwień, blizn i ogólnie resurfacingu twarzy. Co szczególnie doceniają w nim dermatolodzy? Na pewno skuteczność przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego profilu bezpieczeństwa, co przekłada się nie tylko na komfort pacjenta podczas zabiegu, ale również krótki okres rekonwalescencji. - W przypadku zabiegu na powieki, który wykonuję u siebie w klinice rutynowo, tam gdzie skóra jest najbardziej delikatna, okres rekonwalescencji wynosi około 48 godzin, a więc wystarczy weekend, aby dojść do siebie – podkreśla dr Bartosz Pawlikowski.

Jak podkreśla specjalista, praca z laserem pikosekundowym jest niezmiernie przyjemna nie tylko dla lekarza, ale również dla pacjenta i bardzo rzadko zdarza się, aby pacjent musiał być do zabiegu znieczulany. To jeden z powodów, dla których Discovery Pico wykorzystuje się w leczeniu problemów skórnych u dzieci. - W mojej praktyce mam często do czynienia z dziećmi i tutaj to urządzenie sprawdza się rewelacyjnie. Przebudowa skóry u małych dzieci wymaga delikatnego urządzenia i jednocześnie przeprowadzenia tylko kilku zabiegów – dodaje ekspert. Efekty, biorąc pod uwagę fakt, że przebudowa skóry wymaga czasu, nie są oczywiście natychmiastowe – wszak laser dopiero pobudza procesy naprawcze.

 

Najlepszy laser na blizny (nie tylko) potrądzikowe

Zabieg, jak opisywaliśmy już jakiś czas temu w jego recenzji, jest bezbolesny. Podczas przesuwania głowicy odczuwalne jest tylko ciepło, a niewielki dyskomfort pojawia się dopiero podczas zastosowania końcówki frakcyjnej. Wywołane urządzeniem uszkodzenia skóry są jednak pod kontrolą, a sam zabieg – niezwykle precyzyjny – dermatolog nie uszkadza otaczających leczone miejsce tkanek. Po jego zakończeniu skóra jest zaczerwieniona, ale wszelkie obrzęki i ewentualnie ślady po zastosowaniu lasera frakcyjnego rzeczywiście szybko znikają. Taka procedura doskonale rewitalizuje skórę, ale oczywiście chęć usunięcia blizn wymusza już przeprowadzenie serii.

Efekty terapii laserem Discovery Pico są jednak warte odrobiny cierpliwości, także u dzieci, które w przyszłości chciałyby się cieszyć gładką skórą. - Laser pikosekundowy doskonale przebudowuje blizny, z czym miałem do czynienia u niejednej z moich pacjentek i niejednego z pacjentów w wieku wczesnodziecięcym. Różne uszkodzenia skóry, które wynikają z nieostrożności, opracowane chirurgicznie, a potem leczone laserem pikosekundowym goją się rewelacyjnie i w wieku dorosłym nie pozostawiają żadnego śladu na skórze – przekonuje dr Bartosz Pawlikowski.