Gładka, zdrowa cera jest marzeniem każdej kobiety, jednak większość z nas zmaga się z jej niedoskonałościami. Czasem jest to kwestia wprowadzenia zdrowszej diety i ograniczenia alkoholu czy słodyczy. Czasem - gdy w grę wchodzi jednostka chorobowa, jaką jest trądzik - należy szukać pomocy u specjalisty. Na cerę trądzikową nie wystarczy krem do skóry z wypryskami ani najlepsza domowa maseczka. Jakie są najskuteczniejsze metody leczenia trądziku, zapytałam trzech Ekspertów Zatoki Piękna: dr n. med. Igora Michajłowskiego, dr n. med. Macieja Krajewskiego oraz dr Tomasza Iwanowskiego.

 

Komu grozi trądzik?

- Na trądzik pospolity choruje wielu pacjentów. W tej chorobie nie ma ograniczenia wiekowego. Mimo że najczęściej występuje w okresie pokwitania, czyli między 13. a 20. rokiem życia, to nie brakuje pacjentów w dojrzałym wieku - trzydziesto-, a nawet czterdziestolatków, ani też bardzo małych dzieci. Jako że trądzik jest jednostką chorobową, należy udać się z nim do lekarza. Próby wyleczenia na własną rękę bywają ryzykowne - mówi dr n. med. Igor Michajłowski.

W zależności od metody, którą trądzik będzie leczony, terapia potrwa od kilku miesięcy do roku. Zazwyczaj pierwsze efekty kuracji są zauważalne już w jej trakcie - zapewnia Specjalista. Czy istnieje ryzyko nawrotu choroby? Niestety tak. Są pacjenci, którzy po jednej kuracji dermatologicznej cieszą się piękną, zdrową skórą bez trądziku do końca życia. Bywają i tacy, u których po jakimś czasie - np. po roku, trądzik wraca. Jeżeli tak się stanie, dermatolog zaleci odpowiednie leczenie - albo kurację podobną do poprzedniej, albo zupełnie nowy typ leczenia. Zawsze jest to kwestia indywidualna. 

 

Przyczyny występowania trądziku 

Czy jesteśmy w stanie zniwelować ryzyko wystąpienia trądziku u nas czy naszych dorastających dzieci? Na to pytanie odpowiedział mi dr n. med. Maciej Krajewski. - Oczywiście powstawanie trądziku ma związek z wahaniami hormonalnymi, wtedy gdy następuje zwiększona reaktywność gruczołów łojowych na nadmiar androgenów. Pojawia się również w związku z nadmiernym namnażaniem bakterii, rogowaceniem ujść gruczołów łojowych i wraz z przerostem gruczołów łojowych - wyjaśnił lekarz.

Nie bez znaczenia jest też dziedziczenie. Trądzik ma podłoże genetyczne, występuje więc stosunkowo duża szansa, że pojawi się także, gdy był to problem pojawiający się u naszych rodziców. W takiej sytuacji może się pojawić, ale na szczęście nie musi.

 

Metody leczenia trądziku

Do najczęstszych metod leczenia trądziku należy doustne przyjmowanie retinoidów. Retinoidy to pochodne witaminy A, które regenerują skórę i opóźniają proces starzenia.

Komentarz eksperta

dr n. med. Igor Michajłowski
dr n. med. Igor Michajłowski
Właściwie przeprowadzona kuracja retinoidami nie tylko sprawi, że pacjent pozbędzie się trądziku, ale również zyska odmładzający efekt na skórze. Poprawa kondycji skóry jest zauważalna już po miesiącu regularnego stosowania - liczba niedoskonałości zmniejsza się, pory zostają zwężone, cera ma ładniejszy koloryt. Cała kuracja trwa kilka miesięcy, jej długość oraz dawka podawanego leku zależą od rodzaju trądziku, wieku i wagi pacjenta. Przez cały okres przyjmowania leków, pacjent jest pod ścisłą kontrolą dermatologa i regularnie przeprowadza badania krwi pod kątem poziomu cholesterolu, trójglicerydów i parametrów wątrobowych. W trakcie kuracji nie można zajść w ciążę. Jednak efekty są spektakularne i długotrwałe.

 

Jak podkreśla dr Tomasz Iwanowski, metoda leczenia dobierana jest indywidualnie w zależności od nasilenia zmian chorobowych u danego pacjenta.

Komentarz eksperta

dr Tomasz Iwanowski
dr Tomasz Iwanowski
Teoretycznie za najbardziej skuteczną uznaje się doustne retinoidy ale przecież nie poda się ich pacjentowi, który ma na twarzy kilka grudek, bo podobny efekt końcowy uda się osiągnąć odpowiednimi lekami zewnętrznymi bez narażania pacjenta na niepotrzebne działania niepożądane związane z leczeniem doustnym. Podsumowując - im większe nasilenie zmian chorobowych tym “poważniejsza” metoda leczenia. Czyli stopniując: nadtlenek benzoilu, kwas azelainowy, retinoidy, antybiotyk stosowany zewnętrznie w leczeniu skojarzonym z w/w, antybiotyk doustny w leczeniu skojarzonym z w/w, retinoidy stosowane doustnie.

 

Strategia leczenia zależy od typu i nasilenia zmian skórnych. Przy niewielkim nasileniu wykorzystujemy zazwyczaj kosmetyki i leki stosowane zewnętrznie, natomiast...

Komentarz eksperta

dr n. med Maciej Krajewski
dr n. med Maciej Krajewski
Przy bardziej nasilonych zmianach zapalnych możemy zastosować różnego rodzaju sprzęty medyczne, np. VPL. W końcowej fazie leczenia - w celu usuwania przebarwień i blizn potrądzikowych - najkorzystniejsze rezultaty dają sprzęty laserowe. To, jaką metodę zalecimy, wynika z postaci, jaką przybrała zmiana chorobowa. Peelingi skierowane są dla osób z powierzchownymi problemami trądzikowymi, natomiast laseroterapia działa głęboko i ma zastosowanie w tak zlokalizowanych, głównie zapalnych zmianach skóry.

 

Na czym polega VPL? Variable Pulsed Light to potwierdzona badaniami klinicznymi bezpieczna, nieinwazyjna i  praktycznie bezbolesna technologia. Umożliwia ona przeprowadzanie bezpiecznych i efektywnych zabiegów u osób z różnym fototypem skóry i różną strukturą włosów. System Ultra produkuje szybkie serie intensywnych błysków światła. Impulsy światła zapewniają osiągnięcie pożądanej temperatury na obszarze poddanym zabiegowi, z nieznacznym wpływem na otaczające tkanki.

 

Czynniki zaostrzające trądzik - fakty i mity

Podjęcie leczenia pod okiem dermatologa to najbezpieczniejsza i najszybsza droga do odzyskania zdrowej skóry o jednolitym kolorycie. Nie oznacza to, że pewne czynniki nie zaostrzają przebiegu choroby. Na niektóre z nich mamy pełny wpływ. Opowiedział o nich dr Tomasz Iwanowski:

1. Hormony. W okresie przedmiesiączkowym u około 60–70 proc. kobiet obserwuje się pogarszanie się zmian trądzikowych.

2. Dieta. Wciąż nie ustają dyskusje na temat wpływu diety (szczególnie węglowodanów) na przebieg trądziku. Zaostrzenia wyraźnie związane z dietą wydają się rzadkie i dotyczą niewielkiego odsetka chorych. Znane są jednak pojedyncze doniesienia o zaostrzaniu zmian trądzikowych przez spożywane produkty nabiałowe. Ma to najprawdopodobniej związek ze stosowaniem preparatów hormonalnych jako dodatku do pasz dla trzody oraz odmiennym od naturalnego rytmem produkcji mleka u krów. Należy rozważyć zbilansowaną, zdrową dietę u chorych szukających porady co do nawyków żywieniowych. Najbardziej właściwym zaleceniem wydaje się modyfikacja diety mająca na celu substytucję jedzenia o wysokim indeksie glikemicznym pożywieniem bogatszym w proteiny (chude mięso, drób, ryby) oraz o niższym indeksie glikemicznym (chleb pełnoziarnisty, makaron, warzywa).

3. Słońce. Podobne kontrowersje dotyczą wpływu promieniowania słonecznego na stan skóry u osób z trądzikiem. Obecnie nie ma dowodów na to, że promieniowanie słoneczne wywiera jednoznacznie korzystny bądź negatywny wpływ na zmiany trądzikowe. Większość badań ma charakter retrospektywny, przez to są one narażone na przekłamania związane choćby z przypominaniem sobie przez pacjentów pewnych faktów czy z brakiem możliwości kontroli stosowania przez pacjentów preparatów przeciwsłonecznych (lub innych kosmetyków), które mogą wywierać działanie prokomedogenne.

4. Leki.  Niektóre leki lub substancje mogą nasilać trądzik. Są to przede wszystkim steroidy anaboliczne, glikokortykosteroidy, ACTH, leki przeciwpadaczkowe, leki przeciwdepresyjne, leki przeciwgruźlicze, halogenki, witamina B12 oraz barbiturany. Chociaż trądzik zwyczajny nie stanowi bezwzględnego przeciwwskazania do korzystania z basenów, to należy jednak pamiętać, że zmiany chorobowe mogą się zaostrzać przez ekspozycję na chlor. Zaleca się korzystanie z basenów z wodą ozonowaną.

5. Palenie tytoniu. Dane dotyczące palenia tytoniu, podobnie jak w przypadku wpływu diety czy promieniowania słonecznego, są również kontrowersyjne. Znane są duże badania populacyjne, w których wykazano brak niekorzystnego wpływu palenia tytoniu na przebieg trądziku. Sugeruje się, że substancje zawarte w papierosach, takie jak nikotyna, mogą prawdopodobnie wywierać działanie przeciwzapalne. Istnieją jednak badania, w których wykazano istotną dodatnią korelację pomiędzy liczbą codziennie wypalanych papierosów a częstością występowania zmian o charakterze trądziku oraz ich nasileniem. Nikotyna, znana ze swojego działania nasilającego hiperkeratozę naskórkową, może się również przyczyniać do nasilania zmian o charakterze acne tarda.

6. Czynniki psychiczne. W niektórych przypadkach zmiany trądzikowe mogą być zaostrzane przez stres lub mieć z nim pośredni związek (acne excoriée). Może się to wiązać ze zwiększeniem surowiczego stężenia kortyzolu (działającego podobnie do androgenów) w sytuacjach stresowych. Czynniki stresowe działające poprzez oś podwzgórze–przysadka–nadnercza mogą wchodzić w interakcje z czynnikami dietetycznymi i w ten sposób prowadzić także do zaostrzeń trądziku 

 

POLECAMY ARTYKUŁ:

Leczenie blizn zanikowych, czyli jak pozbyć się blizn potrądzikowych?