Chociaż samą dietą wyleczyć trądziku się nie da, za pomocą odpowiedniego jadłospisu można go wyraźnie zredukować. Tak przynajmniej wynika z badań opublikowanych na łamach „Journal of the American Academy of Dermatology”.

 

Z trądzikiem zmaga się większość nastolatków. W okresie dojrzewania ich skóra produkuje więcej sebum, co przyczynia się do zapychania porów. W tym wieku trądzik nie jest jednak poważnym problemem, choć oczywiście przy nieodpowiedniej pielęgnacji skóry może doprowadzić do powstawania blizn zanikowych, potrądzikowych. O wiele bardziej problematyczna jest walka z trądzikiem dorosłych. Dlatego naukowcy z włoskiej grupy badaczy GISED (Group for Epidemiologic Research in Dermatology) postanowili odkryć czynniki odpowiadające za rozwój trądziku wśród kobiet powyżej 25. roku życia.

Dr Luigi Naldi, główny autor badania, zauważa, że w większości przypadków skóra zaczyna się uspokajać w okolicach 20. roku życia. Niestety, u 20 do 40 proc. dorosłych występuje tendencja do powstawania wyprysków na skórze. Na niedoskonałości skórne bardziej narażone są kobiety, które częściej doświadczają zaburzeń hormonalnych. Czasami udaje się je zredukować za pomocą tabletek antykoncepcyjnych, jednak błędem byłoby doszukiwać się źródeł problemu tylko i wyłącznie w hormonach.

Aby poznać podstawowe czynniki odpowiadające za trądzik u dorosłych kobiet, dr Luigi Naldi i jego współpracownicy ankietowali ponad 500 kobiet z 12 różnych włoskich miast. 248 respondentek miało zdiagnozowany trądzik, natomiast 270 spośród badanych tworzyło grupę kontrolną. Naukowcy odkryli, że do rozwoju trądziku u dorosłych kobiet przyczynia się kilka aspektów ich stylu życia.

Okazało się, że kobiety, które jedzą świeże ryby, owoce i warzywa więcej niż cztery razy w tygodniu są mniej narażone na rozwój trądziku w porównaniu do tych, które jedzą je rzadko.

Dermatolodzy nie są pewni, czy jedzenie owoców i warzyw może zapobiec powstawaniu zmian trądzikowych. Niektórzy twierdzą, że kobiety, które unikają tego rodzaju żywności, mają tendencję do spożywania żywności zwiększającej poziom cukru we krwi. Co ważne, pojawianie się zmian trądzikowych zaobserwowano również wśród kobiet, które miały wysoki poziom stresu. Uczestniczki, które w trakcie badania miały „wysoki” lub „bardzo wysoki” poziom stresu, były trzykrotnie bardziej podatne na pojawianie się zmian skórnych w porównaniu do tych, które były mniej zestresowane.

Naukowcy odkryli ponadto, że prawdopodobieństwo wystąpienia zmian jest większe wśród kobiet, których rodzice lub rodzeństwo także było dotknięte trądzikiem dorosłych. Podobnie wysokie ryzyko problemu ujawniono wśród badanych, które nigdy nie były w ciąży bądź cierpiały na hirsutyzm. Może mieć to związek z zespołem policystycznych jajników – schorzeniem powodującym trądzik, nadmierne owłosienie i problemy z płodnością.

Badania nie dowodzą, że spożywanie większej ilości ryb, owoców i warzyw czy obniżenie poziomu stresu mogą zlikwidować trądzik, jednak prowadzenie zdrowego trybu życia i zbilansowana dieta niewątpliwie pomagają zniwelować problem. Innymi słowy, im zdrowiej się odżywiamy i mniej stresujemy, tym lepiej wygląda nasza skóra.