Rosnąca popularność wypełniaczy dermatologicznych była do przewidzenia - stanowią one bowiem bezpieczny sposób na szybkie odmłodzenie oraz wymodelowanie twarzy. Z ich użyciem możemy pozbyć się zmarszczek pod oczami (w tzw. dolinie łez), stale nawilżyć lub powiększyć usta, odmłodzić dłonie, pozbyć się bruzd nosowo-wargowych, wymodelować kształt twarzy - m.in. podkreślić kości policzkowe, wyrównać asymetrię nosa, wysmuklić twarz, czy generalnie uzyskać efekt odmłodzenia. Iniekcje wypełniaczy są szybkie, praktycznie bezbolesne i od razu dają efekty.

 

Co zrobić, aby zabiegi z ich użyciem były faktycznie bezpieczne, a efekty utrzymywały się jak najdłużej? Przeczytaj nasz poradnik, przygotowany wraz z cenionymi w Polsce dermatologami.

 

Znajdź odpowiedniego lekarza

Medycyna estetyczna rozwija się bardzo dynamicznie, wypełniacze mają coraz lepsze komponenty i działanie, ale jeden aspekt pozostaje wciąż taki sam - iniekcja była, jest i będzie procedurą medyczną! Dlatego z zamiarem jej wykonania udajemy się do lekarza, a nie kosmetyczki, kosmetologa, czy innej osoby, nie posiadającej odpowiednich kompetencji.

Komentarz eksperta

dr n. med. Igor Michajłowski
dr n. med. Igor Michajłowski
Wybór lekarza jest kluczowy. Dermatolog, który o ludzkiej skórze i tkankach wie praktycznie wszystko, sprawi, że efekt będzie jak najbardziej naturalny, a sam zabieg bezpieczny. W razie komplikacji, które w profesjonalnym gabinecie i tak zdarzają się naprawdę rzadko, będzie wiedział, co robić. Bezpieczeństwo to podstawa dla zachowania zdrowia i estetycznego wyglądu. Niestety, kosmetyczka nie posiada kompetencji, które by jej to umożliwiły. Nie ma tygodnia, w którym w gabinetach dermatologicznych nie pojawiłaby się osoba z komplikacjami po iniekcji wypełniaczy przez niewłaściwą osobę. Niestety, wiele osób wciąż kusi bardzo niska cena, które de facto sama w sobie powinna niepokoić.

Jakiego lekarza zatem wybrać? Najlepiej dermatologa, który regularnie wykonuje zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Warto poradzić się osób, które zabiegi mają już za sobą.

 

Zastanów się, jaki efekt chcesz uzyskać

Przed zabiegiem warto przejrzeć swoje stare zdjęcia z czasów, kiedy czułeś/aś się i wyglądałeś/aś najlepiej. Pokaż je doktorowi podczas wizyty. To pomoże zobrazować lekarzowi Twoje oczekiwania i dobrać jak najlepsze zabiegi, dzięki którym uzyskasz podobny efekt odmłodzenia. Jeśli nie dysponujesz takimi zdjęciami, możesz wskazać zdjęcia pacjentów ze stron klinik, prezentujące efekt „przed i po”.

Komentarz eksperta

dr Dorota Kozicka
dr Dorota Kozicka
- Pamiętajmy, że lekarz jest w stanie przewidzieć, jak dany wypełniacz zachowa się w określonej strefie, bacząc na budowę anatomiczną kondycję skóry i kilka innych czynników. Zdjęcia mogą zatem jedynie przybliżyć to, czego pragnie pacjent, a nie być wzorem, który można by idealnie odwzorować. Dermatolog znajdzie złoty środek i przedstawi pacjentowi realny do uzyskania efekt podczas konsultacji. Warto przemyśleć swoje oczekiwania, aby efekt końcowy był z nimi spójny.

 

Powiedz lekarzowi, jakie zabiegi masz za sobą

W każdej renomowanej klinice, przed przystąpieniem do iniekcji wypełniacza, dermatolog przeprowadza wywiad lekarski. Jedno lub kilka pytań są związane z zabiegami, które pacjent ma już za sobą. Bardzo ważne jest wymienienie wszystkich ingerencji chirurgicznych, dermatologicznych i kosmetologicznych, bowiem mogą one mieć znaczący wpływ na zachowanie danego wypełniacza. Informacje, które znajdą się w wywiadzie, mają na celu wykluczenie skutków ubocznych oraz powikłań i zostaną między lekarzem a pacjentem. Zatem bardzo ważne jest ich przekazanie. Podobnie sprawa się ma z lekami - należy lekarza poinformować o wszystkich przejmowanych farmakologiach, włączając suplementy diety.

 

Zapoznaj się z przeciwskazaniami

Zazwyczaj na termin wizyty u dobrego dermatologa, trzeba trochę poczekać. Może tak się wydarzyć, że w międzyczasie stan zdrowia Pacjenta ulegnie zmianie i wydarzy się coś, co uniemożliwi wykonanie iniekcji wypełniacza. Wówczas należy przełożyć wizytę na inny termin.

 

Komentarz eksperta

dr n. med. Igor Michajłowski
dr n. med. Igor Michajłowski
Jeżeli istnieje jakiekolwiek ryzyko powikłań, lepiej odczekać trochę czasu. Wiem, że wiele pacjentów z niecierpliwością czeka na umówioną wcześniej wizytę i trudno się pogodzić z jej przesunięciem, ale zawsze tłumaczę, że zdrowie jest najważniejsze. Przeciwskazania to: ciąża, karmienie piersią, wirusowe, bakteryjne i grzybicze infekcje skóry, przyjmowanie leków obniżających krzepliwość krwi, reakcje uczuleniowe na wypełniacze występujące w przeszłości, choroby autoimmunologiczne w okresie aktywnym, posiadanie implanta trwałego w danej okolicy, skłonność do tworzenia blizn przerosłych i keloidów.

Przed udaniem się na wizytę do gabinetu dermatologicznego, warto zapoznać się z przeciwskazaniami, aby mieć pewność, że doktor nie odeśle nas z kwitkiem. Jeśli natomiast posiadając tę wiedzę, trafimy na „eksperta”, który mimo wszystko zechce wykonać iniekcję, nie powinniśmy się na to godzić.