Powiększanie ust kwasem hialuronowy jest zabiegiem polegającym na korekcji i uwydatnieniu warg za pomocą żelu zawierającego HA (HA - z ang. hyaluronic acid). Preparat aplikuje się za pomocą igły lub kaniuli (wenflonu) przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego. Wbrew obiegowym opiniom, jest to procedura wymagająca od lekarza sporych umiejętności, szczególnie gdy pacjentce zależy na bardzo naturalnym efekcie.


Kto poddaje się zabiegowi powiększania ust kwasem hialuronowym?

Zabieg modelowania i powiększania ust kwasem hialuronowym jest jednym z najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej. Osoby młode poddają mu się, by poprawić kontur oraz uwydatnić wargi, a osoby dojrzałe mogą dzięki niemu wyraźnie się odmłodzić, odzyskując objętość, nawilżenie oraz kolor ust. Żeli zawierających kwas hialuronowy używa się również w celu korekcji dysproporcji pomiędzy wargami. Doświadczony lekarz potrafi uzyskać zmysłowy i jednocześnie bardzo naturalny efekt, dlatego wiele kobiet zaczęło regularnie korzystać z kwasu hialuronowego, traktując modelowanie ust na równi z tradycyjnymi zabiegami kosmetycznymi.

Ocena lekarska i przygotowanie do zabiegu

Teoretycznie zabieg powiększania ust kwasem hialuronowym nie wymaga szczególnych przygotowań, jednak zawsze przed jego wykonaniem trzeba skonsultować się z lekarzem w celu wykluczenia przeciwwskazań, do których należą: ciąża i okres karmienia piersią, infekcje, opryszczka, nowotwory oraz choroby autoimmunologiczne. Z uwagi na to, że niektóre kobiety traktują wizytę w gabinecie medycyny estetycznej niemal równie lekko, co wizytę w spa, specjaliści przypominają, że w dniu poprzedzającym zabieg i w pierwszej dobie po jego wykonaniu nie wolno spożywać alkoholu.

Jakie badania trzeba zrobić przed zabiegiem powiększenia ust kwasem hialuronowym?

Z uwagi na małą inwazyjność, nie zleca się wykonywania specjalistycznych badań w celu ustalenia występowania określonego rodzaju chorób. Czasem, przed pierwszą wizytą, pacjenci proszeni są o dostarczenie wyników testów krzepliwości krwi.

Przebieg zabiegu

Zabieg nie wymaga hospitalizacji, trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut i odbywa się przy użyciu znieczulenia miejscowego. Stosuje się też metody pomocnicze wobec znieczulenia, np. chłodzenie. Czas wykonania procedur uzależniony jest od rodzaju stosowanego znieczulenia oraz od preferowanej przez specjalistę metody podawania preparatu. Zazwyczaj żel wstrzykuje się za pomocą cienkich igieł lub kaniuli (wenflonu). Zdarza się, że niektórzy pacjenci czują znaczny dyskomfort w czasie nakłuwania ust. Poziom tych odczuć uzależniony jest od rodzaju użytego środka przeciwbólowego oraz indywidualnego progu bólu.  

Rekonwalescencja

Po zabiegu mogą pojawić się niewielkie zsinienia oraz utrzymująca się dobę lub dwie opuchlizna. Zalecane jest unikanie wzmożonego wysiłku fizycznego i ostrożność w doborze aktywności mogących prowadzić do urazu ust. Ostateczny efekt estetyczny pojawia się dopiero po kilku dniach od wstrzyknięcia preparatu, gdy kwas hialuronowy zwiąże wodę, i stopniowo zanika przez kilka miesięcy. Tzw. "dziubek", czyli nienaturalny wygląd po powiększaniu ust jest wynikiem użycia zbyt dużej ilości wypełniacza.