Wychodzimy z założenia, że dłonie w ogóle nie rzucają się w oczy. A jednak – kiedy gestykulujemy i przykładamy ręce do twarzy, potrafią stanowić kontrast, który raczej nie wprawia nikogo w dumę. Notoryczne zapominanie o dłoniach, które tak jak i twarz zdradzają wiek, wielu kobietom zarzucają także lekarze medycyny estetycznej. W ich pielęgnacji warto jednak działać z wyprzedzeniem. Dzięki prostym zabiegom można bowiem nie tylko pozbyć się niedoskonałości, ale przede wszystkim zapobiec przedwczesnemu pojawianiu się zmarszczek. 

Lekarze nie mają wątpliwości. Winne całemu problemowi ze skórą dłoni jest zaniechanie odpowiedniej pielęgnacji. Zazwyczaj serwujemy jej wyłącznie smarowanie kremem do rąk, jednocześnie nie zważając na jego skład. Dłonie, narażone na tak szkodliwe czynniki, jak środki czyszczące, słońce i mróz, zaczynają wreszcie wyglądać dużo gorzej niż twarz, w efekcie nie tylko zdradzają nasz wiek, ale wręcz postarzają. Jak temu zaradzić?

 

Po pierwsze profilaktyka

Zdaniem dr Agnieszki Bliżanowskiej, lekarza medycyny estetycznej z Centrum Medycyny Estetycznej i Dermatologii WellDerm, by nie dopuścić do sytuacji, w której skóra dłoni nas postarza, wystarczy trzymać się kilku prostych zasad. - Po pierwsze, od młodych lat wykonywać wszystkie czynności związane z kontaktem z detergentami w rękawiczkach, po drugie regularnie i systematycznie używać dobrego kremu do rąk i koniecznie chronić skórę dłoni przed słońcem, czyli przed wyjściem na dwór nakładać krem z wysokim filtrem – przypomina.

Najczęstszym błędem w pielęgnacji dłoni wydaje się właśnie zaniechanie ochrony przeciwsłonecznej. - Bardzo niewiele kobiet o tym pamięta, a przecież krem z filtrem jest najlepszym kosmetykiem przeciwstarzeniowym. To nasze remedium na przedwczesne starzenie się, także dłoni – podkreśla dr Agnieszka Bliżanowska. Wtóruje jej m.in. dr Marek Wasiluk, specjalista medycyny estetycznej z warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium. - W profilaktyce najważniejsza jest ochrona dłoni przed słońcem, a więc używanie kosmetyków z filtrem i nawilżanie ich w ciepłe dni oraz natłuszczanie w zimowe – mówi.

Starzejąca się skóra dłoni nie zawsze jest jednak wynikiem zaniedbań, ponieważ cały proces jest kwestią indywidualną i zależy od wielu czynników.

Komentarz eksperta

dr Anna Maria Wasilewska
dr Anna Maria Wasilewska
Na dłoniach proces starzenia widać wcześniej niż np. na twarzy ze względu na fizjologiczne uwarunkowania, tzn. mniejszą ilość tkanki podskórnej, która z wiekiem ulega lipodystrofii. Dlatego im wcześniej wyrobi się nawyk pielęgnacji dłoni, tym lepiej


Proces starzenia się skóry dłoni nasila się znacznie wcześniej, niż byśmy tego chcieli, bo już po 30. roku życia. - Oznaki starzenia widoczne są w postaci zmarszczek i mniejszej elastyczności. Skóra jest bardziej sucha, co jest wynikiem odwodnienia. Na tym etapie należy wdrożyć zabiegi z zakresu medycyny estetycznej – mówi dr Anna Maria Wasilewska, lekarz medycyny estetycznej z PROFEMED. Które zabiegi spośród wszystkich mających na celu odmłodzenie skóry dłoni cieszą się zatem największą popularnością i skutecznością?


Piękne dłonie spod ręki fachowca

Procedury odmładzania dłoni uchodzą za dość łatwe, a przede wszystkim skuteczne. - Dłonie to bardzo wdzięczny obszar do leczenia. Efekty są szybkie i potrzeba niewielu zabiegów by je osiągnąć. W zależności od dominujących objawów, takich jak wiotkość skóry, przebarwienia, zanik tkanki podskórnej, szorstkość, dobieramy odpowiednie zabiegi. Najczęściej wykonujemy fotoodmładzanie IPL, peelingi, wypełnianie kwasem hialuronowym – mówi dr Ewa Żabińska, dermatolog z kliniki medycyny estetycznej Czas Kobiety w Krakowie.

Do pewnego momentu pielęgnacja dłoni sprowadza się do nawilżania i fotoprotekcji. Kiedy skóra jest jednak przesuszona, szorstka, wiotka, co daje się zauważyć właśnie po 30. roku życia, należy działać już bardziej zdecydowanie. Efektywnym dopełnieniem domowej pielęgnacji staje się m.in. mezoterapia z preparatem zawierającym kwas hialuronowy, co zdaniem dr Agnieszki Bliżanowskiej jest rewelacyjnym sposobem na nawilżenie. Cięższe działa wytacza się zazwyczaj dekadę później. 

Komentarz eksperta

dr Agnieszka Bliżanowska
dr Agnieszka Bliżanowska
Zwykle koło 40. roku życia dłonie wymagają odmłodzenia, stosuję tu podobne metody, jak w przypadku odmładzania skóry twarzy. Świetne efekty dają metody oparte na autoregeneracji np. laserowy resurfacing czy mikronakłuwanie Dermapenem. Obydwie metody polegają na tworzeniu w skórze mikrouszkodzeń, to mobilizuje tkankę do przebudowy i intensywnej regeneracji. W efekcie skóra na dłoniach jest nie tylko gładsza, ale ładnie wyrównuje się jej koloryt

 

Podobne rozwiązania w swojej praktyce stosuje dr Anna Maria Wasilewska, która utrzymuje, że największą popularnością w odmładzaniu dłoni cieszą się mezoterapia igłowa i peelingi medyczne. - Peeling polega na kontrolowanym uszkodzeniu naskórka/skóry za pomocą substancji chemicznej powodującej złuszczanie. Kolejnym zalecanym zabiegiem jest mezoterapia igłowa, która polega na wstrzykiwaniu śródnaskórkowo lub śródskórnie specjalnych koktajli, głównie na bazie kwasu hialuronowego, które nawilżają oraz stymulują produkcję kolagenu – mówi. Zaznacza jednak, że naskórek na dłoniach jest dosyć odporny na złuszczanie, dlatego peeling warto poprzedzić złuszczaniem mechanicznym, czyli np. mikrodermabrazją.

Kiedy warto pamiętać o działaniu peelingów złuszczających? Jak podkreślają lekarze, sprawdzają się one w redukcji przebarwień, których wraz z wiekiem na dłoniach pojawia się coraz więcej.


Gładkie i promienne

Jak przyznaje dr Marek Wasiluk, najczęściej przychodzą do niego pacjentki chcące pozbyć się przebarwień starczych, choć częstym problemem jest także wiotka skóra i zanik tkanki tłuszczowej, czyli brak poduszeczek. 

Komentarz eksperta

dr Marek Wasiluk
dr Marek Wasiluk
Cienką skórę najlepiej pogrubić i ujędrnić ablacyjnym laserem frakcyjnym, podobnie jak w przypadku okolic oczu. Plamy bardzo łatwo usuwa się laserami na przebarwienia, na plamy na dłoniach najlepiej zadziała laser Q-switch, wystarczą 2-3 naświetlenia. Zaniki można wypełnić, najlepiej własnym tłuszczem, ponieważ dłużej się utrzyma niż kwas hialuronowy

 

Choć pojawienie się plam starczych stosując produkty z filtrami przeciwsłonecznymi łatwo opóźnić, intensywnych przebarwień już nie rozjaśnimy w domowych warunkach. - Wymagają one serii peelingów intensywnie złuszczających, zabiegów laserowych lub dwuetapowej terapii depignemtacyjnej. Niestety nie potrafimy skutecznie zapobiec nawrotom, dlatego tu znowu warto pamiętać o kremie z wysokim filtrem – to nasza jedyna broń przeciwko tej przypadłości. Jeśli przebarwienia pomimo tego się pojawią, należy po prostu powtórzyć zabiegi – dodaje dr Agnieszka Bliżanowska.

Niektóre zabiegi, o ile gładką skórą dłoni chcemy cieszyć się przez długi czas, jak widać trzeba powtarzać. Tak jest chociażby w przypadku, kiedy dłonie mimo usilnych starań są nadmiernie szczupłe i żylaste. - W takich przypadkach polecam wypełnianie kwasem hialuronowym, używam do tego gęstego usieciowanego kwasu hialuronowego. Trwałość zabiegu to ok. 12 miesięcy – mówi dr Agnieszka Bliżanowska. Przez co najmniej rok utrzymują się także efekty zabiegu z wykorzystaniem coraz popularniejszego na rynku hydroksyapatytu wapnia.

- Najlepiej, gdy jest on zawieszony w postaci mikrogranulek wapnia i fosforu w specjalnym żelu ułatwiającym modelowanie wypełnienia – jak w preparacie Radiesse. To właśnie ta formuła powoduje, że nie tylko wypełnia zmarszczki i bruzdy, ale przede wszystkim działa dwutorowo. Po pierwsze, żel wypełnia i wygładza powierzchnie dłoni dając znakomite efekty wizualne. Pozostałe składniki rozpoczynają stopniowe zagęszczenie tkanek, a aktywne składniki budują w nich mocne „rusztowanie”, powodując wzrost naturalnych włókien kolagenowych – tłumaczy dr Anna Maria Wasilewska.

Bez względu na to, jakie możliwości w zakresie odmładzania dłoni daje medycyna estetyczna, o ich skórę nie powinno się dbać z doskoku. Regularne peelingi, masaże, stosowanie serum z antyoksydantami, natłuszczanie, zakładanie rękawiczek do prac domowych i ochrona przeciwsłoneczna to pierwszy krok w opóźnieniu oznak starzenia się skóry, a im mniej niedoskonałości, tym lepsze efekty pielęgnacji zabiegowej.