Mocniej się puszą, są więc bardziej wymagające w pielęgnacji. Dodatkowo nie każdy fryzjer potrafi je dobrze ściąć. To już wystarczające powody, by wiedzieć, jak dbać o kręcone włosy, będąc ich posiadaczką. Czy olejowanie włosów, OMO i dobry fryzjer wystarczy? O to zapytaliśmy stylistykę fryzur Magdalenę Modrzejewską, właścicielkę ModrzejewskAcademy w Gdańsku.

 

Choć kręcone włosy uchodzą za nieco problematyczne, nie da się odmówić im urody. Oczywiście, jeśli nadmiernie się puszą, wiele wskazuje na to, że trzeba zainwestować nieco więcej czasu w ich pielęgnację. Efekty są jednak warte wszelkich starań. Jak zatem dbać o kręcone włosy, aby były lśniące, zdrowe i dobrze wyglądały

Komentarz eksperta

Magdalena Modrzejewska
Magdalena Modrzejewska
Z kręconymi włosami powinnyśmy obchodzić się w sposób bardzo holistyczny, tak jak każda z nas potrzebuje innych kosmetyków do twarzy, również każdy włos i skręt będzie potrzebował odpowiednich kosmetyków


Kręcone włosy u co czwartej Polki

Według badań przytaczanych przez stylistkę fryzur, kręcone włosy ma aż 25% Polek. Nic więc dziwnego, że pytania o ich pielęgnację padają tak często. Okazuje się jednak, że nie ma idealnego, a przynajmniej jednego przepisu na piękne kręcone włosy, ponieważ ich kondycja zależy poniekąd od naszych genów. - Za to, jak bardzo mamy puszące się włosy i rodzaj skrętu, odpowiada genetyka. Wyróżniamy aż cztery rodzaje skrętu włosa, z czego każdy z nich ma aż trzy typy, więc łącznie mamy ich aż 12 – zauważa Magdalena Modrzejewska.


Choćby z tego powodu dobór kosmetyków do pielęgnacji kręconych włosów powinien być przede wszystkim indywidualny. Owszem, niektóre zasady są uniwersalne, ponieważ przy tego typu włosach należy pamiętać o nawilżaniu czy unikaniu SLS. Kluczowy jest jednak indywidualny dobór produktów do pielęgnacji. - Z kręconymi włosami powinnyśmy obchodzić się w sposób bardzo holistyczny, tak jak każda z nas potrzebuje innych kosmetyków do twarzy, również każdy włos i skręt będzie potrzebował odpowiednich kosmetyków – mówi stylistka.


Jakie kosmetyki do włosów kręconych?

Kosmetyki do włosów kręconych dostępne są w każdej drogerii, jednak w poszukiwaniu tych idealnych najczęściej stosuje się metodę prób i błędów. Niestety, z różnym skutkiem, ale prędzej czy później udaje znaleźć się serię pielęgnacyjną, która jest wybawieniem nawet przy najbardziej niesfornych, puszących się włosach. Jak tłumaczy ekspertka, należy pamiętać o tym, że włos kręcony jest włosem z natury suchym, pozbawionym odpowiedniej wilgotności. Już sama ta wiedza pokazuje, by wybierać produkty mocno nawilżające, a do tego nieobciążające fryzury.


- Często zdarza się, że wilgotność ta zostaje pobierana z zewnątrz, dlatego ważne jest, by przy doborze kosmetyków zwracać uwagę na to, by był on profesjonalny, z naturalnym składem, bez SLS oraz detergentów i szkodliwych silikonów, z olejami z migdałów oraz brzoskwiń, które bardzo dobrze współgrają ze skrętem – podpowiada Magdalena Modrzejewska. Posiadaczkom loków nie bez powodu zaleca się olejowanie włosów kręconych (na przykład olejem z pestek winogron), które – poprzez domykanie łuski włosa – ogranicza puszenie się, a do tego wzmacnia ich warstwę ochronną.


Metoda OMO idealna na kręcone włosy.

Pielęgnacja kręconych włosów jest na pewno bardziej czasochłonna niż w przypadku prostych i daje się to odczuć nawet podczas tak prostej czynności, jak ich mycie. Użycie pierwszego lepszego szamponu może skończyć się mocnym wysuszeniem włosów i napuszoną fryzurą tuż po ich wyschnięciu. To dlatego, że kręcone włosy to najczęściej włosy wysokoporowate, o największym odchyleniu łusek włosa. Intensywnie chłoną one wilgoć z otoczenia, są matowe, szorstkie i wyglądają na zniszczone.


- Na taki rodzaj włosa bardzo dobrze wpływa metoda OMO Odżywka-Mycie-Odżywka, polega ona na nałożeniu maski lub odżywki na najbardziej uwrażliwione długości i końce włosów, nie spłukujemy jej, po nałożeniu odżywki wmasowujemy w skórę głowy szampon, istotne jest bardzo dokładne umycie głowy w celu pozbycia się zanieczyszczeń, następnie spłukujemy całość i znów nakładamy odżywkę. Warto zatrzymać się na tym etapie i zacząć rozczesywać włosy grzebieniem z szerokim rozstawem zębów, aby nie naruszyć uwrażliwionej struktury wysokoporowatych włosów – mówi stylistka.


Jak dbać o kręcone włosy na co dzień?

Rezygnacja z szamponów zawierających SLS i SLES oraz stosowanie odżywki to zbyt mało, by cieszyć się pięknym skrętem loków. Istotny jest nawet taki szczegół, jak rozczesywanie włosów na mokro. Przy kręconych włosach odradza się czesanie ich na sucho, ponieważ kończy się to trudnym do opanowania puszeniem się fryzury. Podczas mycia z kolei ostatnie płukanie należy wykonać chłodniejszą wodą, która zamyka łuski włosów. Zalecana jest również rezygnacja z suszarki oraz... wybór dobrego fryzjera.


- Nie każdy potrafi takie włosy obciąć. Gdy siadacie na fotel i nie znacie swojego fryzjera, ważna jest początkowa rozmowa i to, czy fryzjer faktycznie zrozumiał wasze potrzeby. Jeśli przekonał was do siebie, możecie śmiało mu zaufać. Jeśli po analizie wstępnej nie czujecie się zbyt pewnie, po prostu podziękujcie nim będzie za późno – sugeruje Magdalena Modrzejewska.

Z doświadczenia wiemy, że nieudane cięcie kręconych włosów daje fatalny efekt, dlatego podczas wizyty w salonie lepiej oddać się w ręce jedynie doświadczonego stylisty fryzur.