Marzysz o pełnych ustach lub wypełnieniu zmarszczek czy kości policzkowych kwasem hialuronowym? W końcu decydujesz się na zabieg i po kilku dniach lub tygodniach od zabiegu okazuje się, że „coś poszło nie tak". W ostatnich latach popularność zabiegów z użyciem kwasu hialuronowego znacznie wzrosła, a co za tym idzie, spadła jakość wykonywanych procedur. Co robić, gdy źle wstrzyknięto kwas hialuronowy? 

 

Powikłania po wstrzyknięciu kwasu hialuronowego

Powikłania po wstrzyknięciu kwasu hialuronowego zdarzają się coraz częściej. Powodem takiej sytuacji jest fakt, że wraz ze wzrostem popularności, rośnie także liczba osób i gabinetów oferujących ten zabieg. Wiele osób, skuszonych niską ceną zabiegu decyduje się na jego wykonanie przez osoby nieposiadające odpowiednich uprawnień, warunków, a także wiedzy do właściwego przeprowadzenia procedury. Aby iniekcja kwasu hialuronowego była w pełni bezpieczna, musi być wykonana przez doświadczonego lekarza medycyny. Niestety na rynku nie brakuje kosmetyczek, pielęgniarek czy fizjoterapeutów oferujących swoje usługi. Brak odpowiedniego przygotowania lub doświadczenia, gorsza jakość preparatu dla zmniejszenia kosztów czy błąd w sztuce, może skutkować przykrymi skutkami w postaci nieestetycznego wyglądu lub powikłaniami takimi jak zakażenia, ropień a w najgorszym przypadku martwicą skóry!

 

Hialuronidaza na ratunek

Hialuronidaza to enzym, który rozpuszcza kwas hialuronowy wykorzystywany do wypełniania zmarszczek i bruzd. Pozwala rozbić grudki powstałe w wyniku niewłaściwego podania preparatu lub skorygować jego nadmierną ilość. Zabieg przeprowadzany jest przez lekarza, który po konsultacji ustala jaką ilość preparatu podać oraz miejsca wymagające ingerencji. Hialuronidazę wprowadza się pod skórę za pomocą cienkiej igły w obszary potrzebujące naprawy. Efekty widoczne są już zaraz po zabiegu, jednak często towarzyszący obrzęk może sprawić, że najlepsze rezultaty zobaczymy dopiero po ok. 3 dniach. Po 2 tygodniach lekarz podczas kontroli ocenia efekty zabiegu i ewentualnie powtarza procedurę.

 

Kiedy można przeprowadzić zabieg z wykorzystaniem hialuronidazy?

Zabieg podania hialuronidazy można skutecznie przeprowadzić nawet kilka miesięcy od podania wypełniacza w przypadku chęci skorygowania zabiegu, jednak gdy pojawia się ból, wyraźna tkliwość, zasinienie skóry, problemy z widzeniem i inne oznaki wskazujące na błąd w sztuce należy zgłosić się do lekarza medycyny estetycznej o specjalizacji dermatolog niezwłocznie. Tutaj każda godzina zwłoki może decydować o sile i powierzchni powikłań z martwicą skóry czy utratą wzroku jako jednymi z najgorszych i nieodwracalnych powikłań.

 

Na co uważać decydując się na wypełnienie kwasem hialuronowym?

Zanim wybierzesz gabinet, w którym masz zamiar poddać się zabiegowi sprawdź, kto będzie wykonywał zabieg. Osoba z tytułem lekarza medycyny daje sporą wskazówkę pacjentowi, że procedura będzie przeprowadzona w sposób właściwy i zgodny z najnowszą wiedzą medyczną. Drugą wskazówką będzie samo miejsce – Ile lat jest na rynku? Jaki ma wachlarz usług? Czy to znana, sprawdzona firma, czy firma tzw. ”krzak”? Koniecznie zapytaj także o pochodzenie materiału medycznego podawanego w trakcie zabiegu. Wiele firm, sprowadza preparaty z nieznanego pochodzenia, a niekompetentne gabinety kupują ich produkty, chcąc obniżyć koszty i zachęcić potencjalnych pacjentów niską ceną zabiegu. Tego typu produkty, pochodzące najczęściej z Chin, nie przeszły odpowiednich kontroli i nie posiadają certyfikatów bezpieczeństwa. Co warto wiedzieć, najlepsze marki dostarczają swoje produkty jedynie lekarzom nie idąc na kompromisy w kwestii bezpieczeństwa. Dzięki temu mamy pewność, że podawany preparat jest najwyższej jakości i w pełni bezpieczny dla Twojej skóry.

 

Powikłania po źle przeprowadzonym zabiegu

Niewłaściwie podany kwas hialuronowy może prowadzić do różnych powikłań. Mimo, iż sam preparat jest materiałem biozgodnym, czyli bezpiecznym dla organizmu, podany przez nieuprawnione lub niedoświadczone osoby może być tragiczny w skutkach i wywołać poważny uszczerbek na zdrowiu. Wśród najczęściej występujących powikłań u pacjentów proszących o pomoc lekarzy Instytutu Aspazja po źle wykonanym zabiegu w innym miejscu, wymienić można:

  • zablokowanie naczynia lub uszkodzenie nerwu
  • zakażenie,
  • bolesne grudki,
  • nieestetyczny wygląd.

 

Zabiegi medycyny estetycznej tyko w profesjonalnym gabinecie!

Kwas hialuronowy to doskonały wypełniacz, nic więc dziwnego, że z roku na rok wzrasta liczba entuzjastów zabiegu. Pamiętaj jednak, że tylko profesjonalny gabinet medycyny estetycznej, w którym pracują doświadczeni lekarze medycyny, daje gwarancję bezpieczeństwa oraz prawidłowo przeprowadzonej procedury. Zabieg podania kwasu, jak każda inna procedura związana z wprowadzeniem preparatu pod skórę, musi być wykonany w sterylnych warunkach, przy zachowaniu najwyższych standardów higienicznych. W Instytucie Aspazja oferujemy kompleksową opiekę medyczną, poprzedzoną konsultacją dermatologiczną, podczas której specjalista na podstawie faktycznego stanu Twojej skóry dobierze odpowiedni preparat, jego ilość oraz wspólnie z Tobą wybierze miejsca wymagające regeneracji. Jeśli jesteś ofiarą źle przeprowadzonego zabiegu, jak najszybciej zgłoś się do zaufanego lekarza medycyny estetycznej. Zbyt późna reakcja może spowodować nie tylko nieestetyczny wygląd, ale przede wszystkim prowadzić do stałego uszczerbku na zdrowiu!

Lek. med. Przemysław Trzeciak

Dermatolog-wenerolog z wieloletnią praktyką; absolwent WAM-u w Łodzi, właściciel Instytutu Zdrowia i Urody Aspazja w Poznaniu. Od ponad 14 lat zajmuje się medycyną estetyczną, szczególnie skupiając się na naturalnej poprawie wyglądu swoich pacjentek. Regularnie uczestniczy w sympozjach i szkoleniach z zakresu medycyny anti-aging, aby wciąż poszerzać swoją wiedzę. Jest członkiem Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych oraz Towarzystwa Medycyny Prewencyjnej i Przeciwstarzeniowej. Specjalizuje się w wykonywaniu zabiegów laserowych. W wolnym czasie lata na szybowcach, podróżuje po świecie i majsterkuje.