Wiążąc się z branżą beauty nie przypuszczałam, że może być ona z jednej strony tak rozwijającą się dziedziną, z drugiej zaś aż tak komplikującą życie. Pisząc ponad 2 lata temu artykuł o tym, jak trudne jest znalezienie rzetelnych informacji dotyczących jakości, skuteczności czy bezpieczeństwa zabiegów i produktów z zakresu kosmetologii, medycyny estetycznej, nie zdawałam sobie sprawy, że ten temat powróci do mnie jak bumerang, zmieniając jedynie tor lotu. Bycie przyszłą mamą to duże wyzwanie, ale bycie przyszłą mamą, która ostatnich 15 lat życia poświęciła się bez reszty pracy kosmetologa i Managera Spa & Wellness wyniosło moje macierzyństwo na inny level. Stałam się jeszcze bardziej dociekliwa, a każda decyzja zakupowa jest świadomym wyborem, a nie impulsem po obejrzeniu świetnie przygotowanej kampanii marketingowej. Zapraszam Was do czytania nowego cyklu tematycznego "Beauty Mama" realizowanego wspólnie z redakcją Zatoka Piękna.

 

Proszki do prania, mokre chusteczki, pieluszki, środki myjące, kremy ochronne czy pielęgnacyjne to asortyment, który z pewnością znajdzie się w niejednej dziecięcej wyprawce. Z roku na rok rośnie liczba firm oferujących “najbezpieczniejsze” produkty dla niemowląt. I tak jak w przypadku artykułów kosmetycznych dla dorosłych, kobiece czasopisma i portale prześcigają się w polecaniu tych “najwłaściwszych”. Część opinii jest wyjątkowo pozytywna, inne z kolei niezbyt pochlebne. Każda z nas z pewnością będzie miała problem ze znalezieniem autentycznej informacji. Do internetowych czy prasowych opinii należy podchodzić z dystansem. Często „topowy” i najbardziej reklamowany produkt okazuje się totalną klapą. Wybór tego sprawdzonego i bezpiecznego dla skóry dziecka kosmetyku czy akcesorium, jak same kiedyś zauważycie, nie będzie należał do najłatwiejszych.

 

Mniej znaczy lepiej

Najważniejszą zasadą, którą należy kierować się przy wyborze produktów dla maleństwa jest prosty skład produktów. Z reguły im mniej skomplikowanych nazw w INCI tym lepiej dla skóry dziecka. Substancje zapachowe, sztuczne barwniki, alkohol są zbędne, a “kosmetyczka” naszego dziecka powinna ograniczyć się do produktu myjącego, nawilżającego oraz kremu z filtrem.

 

Zadbana mama

Kolejnym elementem generującym niepewność, a związanym branżą tak dobrze mi znaną, są zabiegi i produkty dla kobiety w ciąży i te, które mają nam pomóc w powrocie do formy.

Kiedy ciąża przebiega prawidłowo, minął już 1 trymestr, a lekarz prowadzący nie widzi przeciwwskazań, możemy pozwolić sobie na odrobinę relaksu. Parametry, na które należy zwrócić uwagę przed rozwiązaniem to dopuszczenie danego produktu/zabiegu do pielęgnacji kobiety w ciąży czy brak przeciwwskazań wyborze terapii z wykorzystaniem aparatury zabiegowej.

W przypadku zabiegów dla młodej mamy, biorąc pod uwagę, że zaczynamy wykonywać je dopiero gdy przestaniemy karmić piersią i/lub w przypadku cesarskiego cięcia, zgodnie z zaleceniem lekarza i producenta istotne są certyfikaty potwierdzające skuteczność i bezpieczeństwo danej procedury. Podstawowym znakiem na terenie Unii Europejskiej jest certyfikat CE, który oznacza dopuszczenie do użytkowania we wskazaniach medycznych oraz potwierdza powtarzalność produkcji, a tym samym bezpieczeństwo w zakresie uwzględnionym w specyfikacji urządzenia. Świadectwem wysokiej jakości, efektywności i bezpieczeństwa produktu medycznego jest również certyfikat FDA. Jego pozyskanie wiąże się z wieloletnimi badaniami klinicznymi i testami dowodzącymi jakość danego sprzętu medycznego. Jest on uznawany międzynarodowo jako dowód wysokiej klasy produktów i standardów pod każdym względem.

Nie warto kierować się modą czy ufać obiegowym opiniom. Reklamy kreują trend na korzystanie z różnych produktów, których skuteczność bywa wątpliwa a często też w ogóle z nich nie skorzystamy. Przy wyborze kosmetyków dla niemowląt oraz przyszłych mam, należy mieć na względzie komfort swój i dziecka, bezpieczeństwo oraz skuteczność. Nie istnieje na ryku uniwersalny asortyment, który będzie w takim samym stopniu odpowiadał każdej przyszłej mamie. Zanim zatem skorzystamy z danej internetowej porady, zwróćmy uwagę na skład, funkcjonalność i bezpieczeństwo.

W kolejnych artykułach będę dzielić się z Wami wynikami moich poszukiwań "igły w kosmetycznym sianie" zarówno dla niemowląt, jak i ich mam. 

mgr Ewelina Araszkiewicz

Spa & Wellness Operation Manager, dyplomowany kosmetolog, terapeuta Kobido i Zoga Face.

Ponad 14 lat doświadczenia w pracy w branży beauty. Absolwentka studiów z zakresu kosmetologii oraz magister turystyki uzdrowiskowej Spa & Wellness. Słuchaczka licznych kursów, podyplomowych studiów o specjalności pedagogika oraz zarządzanie podmiotami leczniczymi.

Więcej