To, z czym skóra niemowlaka ma kontakt jest tak samo ważne, jak produkty spożywcze, które wprowadzamy do diety naszego dziecka. W związku z tym każdy rodzic w pewnym momencie staje przed dylematem zakupu pieluch i chusteczek dla niemowląt - jednorazowych, wielorazowych czy ekologicznych? Jakich składników unikać, a które są nieszkodliwe dla skóry małego dziecka?

Pieluchy jednorazowe, wielorazowe czy ekologiczne?

Każda innowacja zaczyna się od obserwacji i tak w 1951 roku powstała prototypowa pielucha jednorazowa z papierowym wkładem. Trudno uwierzyć, że pomysł nie chwycił i dopiero po 10 latach świat poznał Pampersy, które stały się wybawieniem dla młodych rodziców. Konstrukcja pieluchy w XXI wieku bez względu na markę jest bardzo podobna.

Warstwa zewnętrzna to polietylen, w środku znajdziemy substancje chłonną zmieniającą wilgoć w żel, dodatkowo barwniki, zapachy i to jest niepokojące. Nie od dziś wiemy, dzięki niezależnym badaniom, że pieluchy ze względu na zawartość barwników, dioksyn, metali ciężkich, lotnych związków organicznych czy poliakrylanu sodu są źródłem toksycznych chemikaliów wchłanianych bezpośrednio przez skórę niemowlaka. Woda i wilgotność znacząco zwiększają ich absorbcję, co często przyczynia się do rozwoju pieluszkowego zapalenia skóry.

Drugą istotną kwestią dotyczącą pieluch jednorazowych jest ekologia. 1,5 tony pieluch przez 3 lata stosowania robi wrażenie.

Alternatywą są współczesne wielorazówki, uszyte z naturalnych materiałów, szczelne a zarazem chłonne, do których należy dokupić wkładki i wziąć pod uwagę konieczność prania i suszenia oraz jednorazowe pieluchy ekologiczne/ bambusowe, które są biodegradowalne, zdrowsze dla skóry dziecka i środowiska, ale też droższe.

Wybór nie należy do najprostszych, ale w przypadku pieluch jednorazowych należy zwrócić uwagę na skład (jeśli jest podany), brak wybielenia ich chlorem, brak zapachu oraz materiał z jakiego są wykonane. Ten przepuszczający powietrze będzie zdecydowanie lepszy.

Mój wybór: Sama zdecydowałam się na pieluchy jednorazowe, ale ekologiczne. Nie zawierają chloru, ftalanów, lateksu, perfum. Mają naturalny skład i są nieszkodliwe dla skóry mojego dziecka. A to o bezpieczeństwo cały czas nam chodzi.

 

Chusteczki nawilżane - jakich składników unikać?

Kolejnym produktem higienicznym, który z pewnością ułatwi rodzicom opiekę nad niemowlakiem są chusteczki nawilżane. Ważne, aby jednak przed ich zakupem zapoznać się ze składem i wybrać, kierując się zasadą - im mniej tym lepiej - takie, które nie zawierają składników uczulających oraz niebezpiecznych dla noworodków. Należy pamiętać, że posłużą nam one do przemywania wrażliwych partii ciała dziecka, czyli skóry i błon śluzowych, więc powinny być całkowicie bezpieczne.

Przygotowując się do napisania tej części artykułu prześledziłam składy produktów ogólnodostępnych, w różnych cenach. Wniosek nasuwa się jeden. Przy wyborze należy zwrócić uwagę nie tylko na firmę, ale dokładną nazwę chusteczek nawilżanych, ponieważ producent w wielu przypadkach oferuje kilka rodzajów, z czego każdy ma inny skład, a napis na opakowaniu sensitive, hipoalergiczne, od 1. dnia życia, bio, eko, często nie pokrywa się z zawartością. Spośród setek produktów wybrałam 4 aby wpłynąć na zwiększenie świadomości młodych rodziców.

Chusteczki Pampers fresh clean zawierają w składzie pozycje przez które nie powinny trafić do naszego koszyka. Substancja myjąca, detergent, emulgator - PEG-40 Hydrogenated Castor Oil to składnik, który może uwalniać szkodliwy dioksan. Nie zaleca się stosowania na uszkodzoną skórę, w kosmetykach na okolice oczu, ust, dla dzieci oraz kobiet w ciąży. BIS-PEG/PPG-16/16 PEG/PPG-16/16 Dimethicone, natomiast jest mieszaniną PEG’ów czyli sztucznych emulgatorów, które powodują zapychanie porów, stan zapalny, świąd i pokrzywkę oraz silikonu. Znana marka tym razem nie jest gwarancją dobrego składu.

INCI: Aqua, Citric Acid, PEG-40 Hydrogenated Castor Oil, Sodium Citrate, Sorbitan Caprylate, Sodium Benzoate, Disodium EDTA, Bis-PEG/PPG-16/16 PEG/PPG-16/16 Dimethicone, Parfum, Xanthan Gum, Caprylic/Capric Triglyceride.

Cena: 8,29 PLN

W chusteczkach Kindii pure znajdziemy glicerynę czyli substancję nawilżającą, substancje powierzchniowo czynne, emolienty, wyciąg z rumianku o działaniu przeciwzapalnym, sok z liści aloesu o działaniu nawilżającym, regenerującym i przeciwzapalnym, regulator ph oraz konserwanty. Wśród zastosowanych składników nie znajdziemy tych szkodliwych czy niewskazanych dla skóry dziecka więc śmiało mogę zarekomendować ich stosowanie już od 1 dnia życia.

INCI: Aqua, Glycerin, Coco-Glucoside, Glyceryl Oleate, Chamomilla Recutita Flower Extract, Aloe Barbadensis Leaf Juice, Sodium Levulinate, Tetrasodium Glutamate Diacetate, Potassium Sorbate, Sodium Benzoate, Citric Acid.

Cena: 7,09 PLN

Chusteczki AquaWipes i WaterWipes czyli w 100% biodegradowalne, nasączone czystą wodą, wykonane z delikatnej bawełnianej tkaniny, która w połączeniu z ekstraktem z grejpfruta oczyszcza skórę nie powodując podrażnień. Najlepsza alternatywa dla osób, które podczas zmiany pieluszki przemywają, bądź chcą przemywać skórę dziecka gazikiem/wacikiem i wodą. Obie propozycje mają taki sam skład, różnią się jedynie ceną i dostępnością (internet, popularna drogeria). To mój wybór w pielęgnacji skóry mojego dziecka.

INCI: Water, Grapefruit Seed Extract.

Cena: WaterWipes 12,99 PLN; AquaWipes 7,99 PLN

 

Dla ułatwienia short lista składników, których należy unikać:

  • Phenoxyethanol, Propylene Glycol, Methylisothiazolinone, Imidazolidynyl Urea, DMDM Hydantoin, Methylparaben, Propylparaben, Butylparaben - konserwanty;
  • Sodium Lauryl Sulfate (SLS), Sodium Laureth Sulfate (SLES) - silne substancje myjące;
  • PEG-7 Glyceryl Cocoate, PEG-40 Hydrogenated Castor Oil – substancje myjące, detergenty, emulgatory;
  • Paraffinum Liquidum, Mineral Oil - pochodne ropy naftowej;
  • Dimethicone - sylikony;
  • Parfum, Amyl Cinnamal, Geraniol, Eugenol - substancje zapachowe.

Jest tego sporo, to fakt! Pewnie większość z Was po przeczytaniu powyższych informacji sprawdza składy. Prawdziwym testem dla pieluch i chusteczek będzie jednak kontakt ze skórą dziecka. To niemowlak będzie testerem i z pewnością zdarzy się tak, że Wasza pociecha będzie tolerowała jeden rodzaj pieluch i chusteczek. Warto jednak wybierać je z pełną świadomością.

mgr Ewelina Araszkiewicz

Spa & Wellness Operation Manager, dyplomowany kosmetolog, terapeuta Kobido i Zoga Face.

Ponad 14 lat doświadczenia w pracy w branży beauty. Absolwentka studiów z zakresu kosmetologii oraz magister turystyki uzdrowiskowej Spa & Wellness. Słuchaczka licznych kursów, podyplomowych studiów o specjalności pedagogika oraz zarządzanie podmiotami leczniczymi.

Więcej