Powracamy do cyklu „Zadbana mama”! W poprzednich częściach poszukiwałyśmy rozwiązań takich problemów, jak blizna poporodowa oraz rozluźnienie pochwy. Dzisiaj czas na kolejną, nie mniej ważną część ciała – piersi. O tym, w jaki sposób można przeprowadzić korektę estetyczną i modelować piersi po ciąży, opowiedział nam Ekspert Zatoki Piękna: dr Tadeusz Witwicki, specjalista z dziedziny chirurgii plastycznej, rekonstrukcyjnej i estetycznej.

 

Przyjście na świat dziecka jest niewątpliwie na tyle radosnym i ważnym wydarzeniem, że nie myśli się wtedy ani o bliznach, ani o wyglądzie piersi. Tymczasem biust po przebytej ciąży i karmieniu z reguły zmienia się na niekorzyść. W pierwszych miesiącach kobieta z reguły cieszy się z uroków macierzyństwa, z czasem jednak nadchodzi taki moment, w którym wygląd ciała ma dla niej ogromne znaczenie. Wiemy już, jak zredukować bliznę po cięciu cesarskim i jak w sposób nieinwazyjny zrewitalizować pochwę.

Zastanówmy się więc, co zrobić, aby piersi powróciły do formy sprzed ciąży.

Z wiekiem skóra ulega licznym przemianom – traci swoją elastyczność i jędrność. Duży wpływ na taki stan rzeczy ma działanie grawitacji, ale nie da się ukryć, że w przypadku biustu za ważne czynniki uchodzą też przebyta ciąża oraz karmienie piersią. Także w tym obszarze ciała, jak i na brzuchu, pojawiają się nieestetyczne rozstępy.

Polecamy też: Jak usunąć rozstępy po ciąży?

O powadze problemu świadczą zresztą liczne wpisy na forach internetowych, gdzie internautki anonimowo stwierdzają wprost, że ich piersi po ciąży i karmieniu wyglądają na tyle mało zachęcająco, że wręcz nie chcą ich pokazywać mężowi czy partnerowi. Na tym cierpi oczywiście nie tylko kobieta, ale i związek, co może prowadzić nawet do jego rozpadu.

 

Z porodówki do chirurga plastycznego

Chociaż stwierdzenie, że wygląd piersi po przebytej ciąży bywa przyczyną rozpadu małżeństwa, byłoby nadużyciem, nieprawdą jest, że kobiecie nie pozostaje nic innego, jak pogodzić się z nowym wyglądem ciała. Co więcej, mówiąc o problemie z biustem, nie mamy na myśli wyłącznie łatwiejszych do usunięcia rozstępów. Prawdziwym wyzwaniem w przypadku piersi jest ich kształt, który faktycznie nie tak łatwo poprawić. Dzielni chirurdzy plastyczni sprawiają na szczęście, że wszystko jest możliwe. W jaki sposób? Pacjentki mają do wyboru kilka możliwości.

- Estetyczną korektę piersi rozważać można już trzy miesiące po zakończeniu karmienia, kiedy gospodarka hormonalna zostanie uregulowana. W zależności od okresu karmienia oraz wiotkości tkanek, w przypadku korekty estetycznej piersi, wybrać można spośród kilku możliwości: chirurgicznego podniesienia piersi lub podniesienia piersi nićmi Aptospowiększenia implantami lub własnym tłuszczem albo powiększenia z jednoczasowym podniesieniem – mówi redakcji Zatoka Piękna specjalista z dziedziny chirurgii plastycznej, rekonstrukcyjnej i estetycznej dr Tadeusz Witwicki.

Polecamy też nasz wywiad z dr Tadeuszem Witwickim: Medycyna estetyczna - żaden zabieg nie wystarcza na zawsze

 

Implanty po karmieniu piersią?

Jeśli problem jest zaawansowany, pierwsze kroki należy skierować do gabinetu chirurga plastycznego. W wielu przypadkach drobny zabieg estetyczny ani nawet cykl takich zabiegów nie wystarczą. W tym momencie niejedna kobieta zadaje sobie pewnie pytanie, czy implanty po karmieniu piersią to dobry pomysł. Okazuje się, że chirurg plastyczny może zaproponować szereg rozwiązań, a nie tylko jedno z nich. Implanty cieszą się oczywiście największą popularnością, nie wyczerpują jednak spektrum możliwości.

Komentarz eksperta

dr Tadeusz Witwicki
dr Tadeusz Witwicki
Operacja chirurgicznego podniesienia piersi polega na usunięciu nadmiaru skóry, przywróceniu kształtu i prawidłowego usytuowania piersi. Powiększenie piersi natomiast to wszczepienie wcześniej dobranego implantu lub pobranego tłuszczu, dzięki czemu pacjentka otrzyma pożądaną objętość piersi. Operacja plastyczna piersi, jak widać, nie musi sprowadzać się do wszczepienia implantów. Z drugiej strony, nawet jeśli któraś z mam by się na to zdecydowała, nie powinna podzielać obaw, jakimi straszy się kobiety myślące o zoperowaniu biustu.

Jak zauważa nasz rozmówca, stosowane dzisiaj implanty są bezpieczne i nie utrudniają diagnostyki piersi. W rozmowie z nami dr Tadeusz Witwicki stara się rozwiać wszelkie pojawiające się w tym temacie wątpliwości. - Aktualnie stosowane implanty są bezpieczne i przy wprawnej ręce chirurga plastyka liczyć można na bardzo naturalny efekt. Co ważne, większość znanych producentów implantów daje na swoje produkty dożywotnią gwarancję. Implantów nie trzeba też wymieniać ani nie utrudniają one diagnostyki piersi, czego wiele kobiet się obawia. Przy znacznym opadaniu i chęci powiększenia piersi, można jednoczasowo piersi powiększyć i podnieść, co pozwoli na uzyskanie ładnie układającego się biustu – mówi.

Polecamy też: Lifting piersi - sposób na przywrócenie jędrności

 

Podniesienie piersi nićmi liftingującymi

Co z kobietami, którym zależałoby raczej na subtelnym wymodelowaniu piersi bez konieczności sięgania po skalpel? Okazuje się, że kliniki medycyny estetycznej mają do zaproponowania także tym pacjentkom, które skarżą się na wiotkość biustu po ciąży i karmieniu. - Aktualnie piersi podnieść można także przy użyciu nici liftingujących. Zabieg przeznaczony jest dla pacjentek obdarzonych biustem do rozmiaru C. Nici pozwalają na ufiksowanie piersi w odpowiednim miejscu, efekt utrzymuje się od pięciu do siedmiu lat w przypadku nici stałych – podpowiada dr Tadeusz Witwicki.

W ramach podniesienia piersi nićmi tworzy się sieć, która koryguje kształt i ustawienie biustu. Lekarz wykonuje cztery małe cięcia, które pozostawiają malutkie blizny o długości 0,5 cm. Niewątpliwą zaletą zabiegu z wykorzystaniem nici liftingujących jest krótki okres rekonwalescencji. Wprawdzie zaleca się cztery tygodnie przerwy od aktywności fizycznej oraz trzy miesiące noszenia biustonosza modelującego, ale do pracy można powrócić już po dwóch dobach od zabiegu.

Polecamy też: Rekonstrukcja piersi po leczeniu nowotworowym i urazach

 

Po pomoc do chirurga i brafitterki

Kobiety skarżące się na swój wygląd po ciąży i karmieniu piersią nie powinny załamywać rąk. Medycyna, jak wyjaśnił nam chirurg, daje coraz więcej możliwości, z których warto korzystać. Zanim jednak któraś z pań podejmie decyzję o poddaniu się operacji lub zabiegowi, powinna zastanowić się, czy nie planuje kolejnej ciąży. Wszak chyba żadna z nich nie chciałaby przechodzić operacji bądź zabiegu więcej razy, niż jest to konieczne.

- Generalnie zazwyczaj doradza się pacjentkom, aby przed podjęciem decyzji o korektach zweryfikowały jeszcze plany macierzyńskie, gdyż następna ciąża może pogorszyć efekty estetyczne zabiegów. Warto jednak pamiętać, że powiększenie czy podniesienie piersi nie wpływa na możliwość karmienia piersią – dodaje dr Tadeusz Witwicki.

Bez względu na to, czy myśląc o modelowaniu biustu poddamy się zabiegowi czy też nie, warto pamiętać o innych, łatwiejszych do zastosowania metodach przywracania piersiom kształtu. Kobietom, które karmiły piersią zaleca się wizytę u brafitterki, która dobierze odpowiedni biustonosz. Wiele pomóc może też spanie w staniku. Sprzyja ono bowiem regeneracji więzadeł Coopera, czyli włókien kolagenowych z nerwem w środku, które odpowiadają za sprężystość biustu.

Polecamy też: Jak prawidłowo dobrać stanik? Porady brafitterki