Minęły czasy, w których dominował jeden kształt i rodzaj wypełnienia implantów piersiowych. Producenci endoprotez prześcigają się w pomysłach, a ich produkty są nieustannie udoskonalane. Sprawdźmy, jakie są podstawowe różnice pomiędzy poszczególnymi rodzajami wkładek.


Różnice pomiędzy kształtami i profilami implantów

Przez szereg lat dominowały implanty o kształcie okrągłym i tzw. niskim profilu. Pacjentki klinik chirurgii plastycznej stawały więc jedynie przed wyborem wielkości implantu. Ze względu na zapotrzebowanie, zaczęły powstawać implanty o zróżnicowanych profilach: niskim, średnim oraz wysokim, a także implanty anatomiczne, które również różnicuje się ze względu na wysokość profilu. Dodatkowo wymienione profile oraz kształty mają swoje warianty pośrednie.

Implanty okrągłe

Implant okrągłe o niskim i średnim profilu spełnią wymagania kobiet, które chcą powiększyć piersi, zachowując ich naturalny wygląd. Ten rodzaj protez jest proponowany tym pacjentkom, które mają zbyt mały, ale jędrny biust. Implanty okrągłe o wysokim profilu zadowolą natomiast te panie, które chcą dopełnić górę piersi, uzyskują niezbyt naturalny, ale modny, a przez to uchodzący za atrakcyjny wizualnie efekt push-up.

Implanty anatomiczne

Implanty anatomiczne naśladują naturalny kształt biustu, dzięki czemu świetnie nadają się do odtworzenia piersi po amputacji. Ten rodzaj wkładek różnicuje się ze względu na wysokość profilu, który określa wypukłości na linii brodawki sutkowej. Implanty anatomiczne o niskim profilu poleca się pacjentkom, które posiadają bardzo mało naturalnej tkanki oraz wąską klatkę piersiową. Te o wysokim profilu są zazwyczaj wybierane przez panie mające duże, ale bardziej obwisłe piersi.

Różnice w rodzaju wypełnienia implantów

Kolejnym kryterium, według którego dzieli się endoprotezy piersi, jest rodzaj ich wypełnienia. Najczęściej stosowane są implanty wypełnione żelem silikonowym oraz implanty wypełnione solą fizjologiczną. Istnieją także wkładki wypełniane hydrożelem, uznawanym za formę pośrednią pomiędzy żelem silikonowym a solą fizjologiczną. Każda z używanych substancji może mieć nieco inne właściwości związane z formułą używaną przez producenta.

Implanty wypełnione żelem silikonowym

Implanty wypełnione żelem silikonowym uchodzą za miękkie, a przez to naturalne w dotyku. Może to jednak być mylne, gdyż stosowany żel w zależności od potrzeb bywa bardziej płynny lub bardziej stały. Istnieją także protezy, w których występują dwa rodzaje żelu (np. bardziej płynny u podstawy i bardziej stały w części przedniej), co ułatwia modelowanie piersi. Dodatkową zaletą odpowiedniej konsystencji żelu jest jego spoistość zapobiegająca rozlewaniu się substancji w wypadku przetarcia się implantu. Ma to swoje wady i zalety. Silikon nie jest wchłaniany przez nasz organizm, a zatem, gdy dojdzie do naruszenia powłoki protezy, kształt piersi zostanie utrzymany. Sęk w tym, że pacjentki nie zawsze zdają sobie sprawę z uszkodzenia, jeśli nie dochodzi do wyraźnej zmiany kształtu piersi. To dlatego zaleca się, by w przypadku użycia implantów wypełnionych żelem silikonowym, kobiety wykonywały regularnie badania rezonansem magnetycznym (co dwa lata, począwszy od 3 roku po wszczepieniu wkładek).

Implanty wypełnione solą fizjologiczną

Silikon stanowi barierę dla promieni Roentgena, może przeszkadzać w mammografii i utrudniać wykonanie USG piersi. Przyjaźniejsze profilaktyce są implanty wypełnione solą fizjologiczną. Ten rodzaj wypełnienia nie przeszkadza chociażby w wykonywaniu zdjęć RTG. Ponadto, w przypadku nieszczelności powłoki protezy, sól fizjologiczna zostanie wchłonięta przez organizm. Niestety, łatwość absorbowania soli fizjologicznej może być także przyczyną zaniku objętości wkładki. Istnieje jednak możliwość uzupełnienia żelu, co umożliwia dodatkowo korygowanie asymetrii piersi. Ważne jest także to, że implanty wypełnia się solą fizjologiczną dopiero po ich umiejscowieniu, dzięki czemu wykonywane nacięcia, a zatem i blizny, są mniejsze niż w przypadku wszczepiania endoprotez wypełnionych żelem silikonowym.

Rodzaje powłok implantów

Powłoki implantów, bez względu na ich wypełnienie, wykonane są z silikonu. Każdy z producentów protez stara pochwalić się otoczką, która charakteryzuje się trwałością, nieprzepuszczalnością oraz minimalizowaniem ryzyka obkurczenia się torebki włóknistej powstającej wokół protezy. Co do samego kształtu powierzchni powłoki, wkładki dzieli się na gładkie i teksturowane/porowate. Powłoka może być pokryta dodatkowo np. specjalną pianką poliuretanową.

Implanty gładkie lub teksturowane

Zaletą gładkich implantów jest to, że wyglądają naturalniej, a w czasie ich użytkowania nie dochodzi tak często do powstawania marszczeń czy fałdek. Powłoki teksturowane mają zapobiegać przesuwaniu się implantu i powstawaniu zwłóknień tkanek go okalających. Podobne zadanie mają pełnić inne powłoki, np. te w postaci specjalnych pianek.

Jaki rodzaj implantów wybrać?

Zabiegi estetyczne mają przynieść zadowolenie pacjentce, jednak lekarze muszą dobrać implanty sugerując się m.in.: stanem zdrowia, wiekiem, wymiarami klatki piersiowej oraz kształtem piersi. Chodzi o to, by uzyskany efekt estetyczny był atrakcyjny, a jednocześnie odpowiadał współczesnym kanonom piękna. Liczą się zatem proporcje, które uzyskuje się po zabiegu. To dlatego nie warto sugerować się jedynie kształtem samej protezy, ale trzeba pomyśleć o tym, w jaki sposób uzupełni ona piersi. Warto także wybierać wkładki cenionych producentów, którzy udzielają dożywotniej gwarancji na swoje wyroby.