Lifting piersi, inaczej podniesienie piersi, to zabieg chirurgiczny mający przywrócić odpowiednie napięcie skóry. Celem jest uniesienie biustu oraz nadanie mu krągłości. Osiągniecie takiego efektu estetycznego wymaga wykonania cięć wzdłuż zarysu piersi, ponownego umiejscowienia brodawki sutkowej, a także wycięcia części tkanki. Lifting bywa łączony z zabiegiem redukcji lub wszczepieniem implantów piersi.


Kto najczęściej poddaje się zabiegowi podniesienia piersi?

Zabiegowi podniesienia piersi poddają się najczęściej pacjentki, których biust stracił jędrność z wiekiem, kolejnymi ciążami i karmieniem dzieci. Zdarza się, że z problemem obwisłych piersi borykają się również osoby młode, stosunkowo szczupłe i posiadające mały biust. W każdym przypadku zabieg podniesienia może wyglądać nieco inaczej, ale zawsze ma wyeliminować następstwa wiotczenia skóry sprzyjające nadmiernemu opadaniu piersi. Operacja nie przywróci idealnego kształtu biustu, dlatego nie należy mieć wygórowanych wymagań. Stosunkowo najlepsze efekty uzyskuje się w czasie pracy z pacjentkami o małym biuście, a podniesienie dużego biustu często łączy się z jego redukcją.

Ocena lekarska i przygotowanie do zabiegu

W czasie konsultacji lekarz ustala, jakie są oczekiwania pacjentki, przedstawia możliwości oraz informuje na temat ryzyka towarzyszącego ingerencji chirurgicznej. Z uwagi na inwazyjność zabiegu, wywiad prowadzony przez specjalistę jest wnikliwy i obejmuje pytania o stan zdrowia, alergie, przebyte choroby, operacje, a nawet o plany związane z macierzyństwem lub np. znaczną redukcją wagi. Jeśli pacjentka planuje zajście w ciążę, zabieg przekłada się, by uniknąć potrzeby reoperacji. Lifting w żaden sposób nie wypłynie na zdolność do karmienia dzieci piersią, ale okres ciąży może wywrzeć znaczny wpływ na efekty operacji. Przeciwwskazaniami do wykonania podniesienia piersi są: ciąża i okres karmienia piersią, cukrzyca, nadciśnienie, zaburzenia krzepliwości krwi, skazy naczyniowe, infekcje, zmiany ropne skóry.

Jakie badania należy zrobić przed plastyką piersi?

Zazwyczaj specjaliści proszą o wykonanie mammografii, czyli zdjęć rentgenowskich klatki piersiowej (szczególnie u osób powyżej 40. roku życia), EKG, badań ogólnych moczu, grupy krwi, morfologii, OB, wskaźników krzepnięcia krwi (APTT, INR), poziomu kreatyniny, poziomu glukozy, elektrolitów (Na, K). Koniecznie trzeba także zaszczepić się przeciwko żółtaczce wszczepiennej, czyli zapaleniu wątroby typu B, a czasem także dostarczyć wyniki testów na obecność chorób zakaźnych przenoszonych przez krew.

Przebieg zabiegu podniesienia piersi

Zabieg podniesienia piersi trwa ok. 3 godzin, wymaga użycia znieczulenia ogólnego (narkozy) oraz minimum 24-godzinnej hospitalizacji. Po znieczuleniu pacjentki, lekarz wykonuje cięcia pozwalające na podniesienie brodawki sutkowej i redukcję jej otoczki. Jeśli zachodzi taka konieczność, wycinana jest część tkanki gruczołu. Redukcję wykonuje się najczęściej przypadku znacznego przerostu piersi (gigantomastii). Po wymodelowaniu piersi, zakładane są szwy. Pacjentka jest przewożona na salę pooperacyjną, gdzie odzyskuje świadomość.

Rekonwalescencja po zabiegu podniesienia piersi

W pierwszych dniach po operacji odczuwalna jest bolesność, a piersi są opuchnięte. Ból jest zazwyczaj na tyle znośny, że opanowanie go wymaga jedynie podania doustnych środków przeciwbólowych. Przez 14 dni od zabiegu należy nosić specjalny biustonosz lub opatrunki z bandaży elastycznych oraz jak najwięcej wypoczywać. Część stosowanych szwów to szwy rozpuszczalne, pozostałe ściąga się w 10-20 dni po zabiegu, co uzależnione jest od szybkości gojenia się ran. Po miesiącu biust wygląda naturalnie, ale gojenie może trwać od 2 do 3 miesięcy, w czasie których trzeba unikać wzmożonego wysiłku (np. uprawiania sportu) oraz niektórych zabiegów kosmetycznych i opalania.

Jakie powikłania mogą nastąpić po liftingu piersi i jak trwały jest efekt?

W czasie rekonwalescencji należy liczyć się z występowaniem bolesności, obrzęku i wyraźnego osłabienia. Są to objawy normalne, które z czasem ustępują. Istnieje jednak ryzyko wystąpienia krwotoku, zakrzepu, infekcji, zapalenia, trudnego gojenia się ran i przerostu blizn. Bardzo rzadko, szczególnie w czasie zabiegu redukcji, zdarzają się błędy w sztuce lekarskiej prowadzące do uszkodzenia przewodów mlecznych. Efektem zabiegu jest korekta kształtu i wzmocnienie napięcia skóry piersi. Trwałość efektu uzależniona jest od wielu czynników związanych ze stylem życia pacjentki: dietą, rekreacją ruchową, stosowaniem odpowiedniej bielizny.