Istnieją różne sposoby powiększania piersi. Nadal najbardziej spektakularne i trwałe efekty uzyskuje się dzięki wszczepianiu implantów, ale popularyzują się metody mniej inwazyjne, takie jak: powiększanie piersi kwasem hialuronowym, powiększanie piersi solą fizjologiczną czy powiększanie piersi własnym tłuszczem.


Powiększanie piersi kwasem hialuronowym

Pacjentki klinik medycyny estetycznej mają do wyboru kilka metod powiększania piersi. Ciekawość wzbudzają szczególnie nowe, mniej inwazyjne rodzaje zabiegów, takie jak: powiększanie piersi kwasem hialuronowym, powiększanie piersi solą fizjologiczną oraz powiększanie piersi własnym tłuszczem. Pierwsza z metod polega na wstrzyknięciu specjalnego żelu zawierającego kwas hialuronowy pomiędzy ścianę klatki piersiowej a gruczoł piersiowy. Zabieg trwa ok. 30 minut i w większości przypadków nie wymaga wykonania nacięć, a jeśli już, to są one o wiele mniejsze (ok. 2 mm) od tych, które wykonuje się w trakcie wszczepiania implantów. Niestety, kwas hialuronowy stopniowo się wchłania, a efekty jego działania zanikają. Trzeba liczyć się z tym, że już po kilkunastu miesiącach piersi wrócą do poprzedniego rozmiaru.

Powiększanie piersi solą fizjologiczną

Druga z metod wymaga użycia żelu hydrofilowego składającego się z soli fizjologicznej (98 proc.) oraz wiążącego ją poliamidu (2 proc.). Żel wprowadzany jest do tkanek za pomocą specjalnego wenflonu, przy znieczuleniu miejscowym, a następnie ręcznie modelowany przez lekarza. Zabieg trwa 1.5 godziny, a już po 24 godzinach pacjentka może podejmować codzienne aktywności. Pożądany efekt jest widoczny dopiero po 7 dniach, kiedy ustąpi opuchlizna, i stopniowo zanika przez ok. 5 lat. W pierwszym miesiącu po iniekcji należy używać specjalnego stanika modelującego. Wielu specjalistów dość sceptycznie podchodzi do tej metody, twierdząc że nadal nie ma wystarczającej liczby badań dotyczących długofalowych następstw jej stosowania.

Powiększanie piersi własnym tłuszczem

Trzecia metoda, czyli lipomodeling/lipofilling lub lipotransfer (przeszczep tłuszczu) wymaga odessania tłuszczu z innej części ciała np. z brzucha lub ud. Pobrany materiał zostaje przygotowany do przeszczepu poprzez wyodrębnienie wartościowych komórek tłuszczowych oraz sprzyjających regeneracji komórek macierzystych. Następnie tłuszcz wstrzykuje się pasmami w rejony okalające gruczoł piersiowy: pomiędzy skórę a gruczoł piersiowy, pod gruczoł i do mięśnia piersiowego. Zabieg trwa od 40 minut do 2 godzin. Konieczne jest użycie znieczulenia, najczęściej ogólnego oraz minimum 24-godzinna hospitalizacja. Zaletą tego sposobu jest brak potrzeby wprowadzania na stałe jakiegokolwiek ciała obcego do organizmu pacjentki, co zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań. Uzyskany w wyniku lipofillingu kształt piersi utrzymuje się do 3 lat, potem zabieg trzeba powtórzyć.

Powiększenie piersi implantami piersiowymi

Chirurgiczne wszczepienie implantów jest nadal najpopularniejszą oraz najczęściej wskazywaną przez lekarzy metodą powiększania piersi. Operacje tego typu wykonuje się od ponad 50. lat, a ich popularność sprawia (w USA wykonuje się ok. 300 tys. zabiegów rocznie), że wszystkie procedury, jak i same implanty, były już wielokrotnie udoskonalane. Dlatego, pomimo dużej inwazyjności, ryzyko wystąpienia skutków ubocznych zostało znacznie obniżone, a pozytywne efekty zabiegu, jeśli zostanie wykonany poprawnie, utrzymują się przez długie lata. Ważne jest także to, że za pomocą implantów można powiększyć biust nawet o kilka rozmiarów.

W jaki sposób wszczepia się implanty?

Operacja powiększania piersi trwa 1.5 godziny i wymaga użycia narkozy. Implanty umieszcza się w ciele (pod gruczołem piersiowym lub pod mięśniem piersiowym) poprzez kilkucentymetrowe (od 2 do 4 cm) nacięcie tkanek na wysokości łączenia piersi z klatką piersiową lub wokół obwódki brodawki sutkowej, a także endoskopowo, przez nacięcia pod pachami albo pępkiem. W odróżnieniu od mniej inwazyjnych metod, ta bezwzględnie wymaga hospitalizacji oraz odpowiedniej rekonwalescencji. Pacjentki przebywają w klinice nawet kilka dni (zazwyczaj jest to przynajmniej 48 godzin).

Rekonwalescencja i możliwe niepożądane skutki operacji

W pierwszych tygodniach po operacji trzeba nosić specjalny biustonosz zapobiegający przesuwaniu się implantów, unikać wykonywania niektórych czynności (np. unoszenia rąk) oraz spania na brzuchu. Zaleca się zrezygnowanie ze wszelkich obowiązków mogących zakłócać rekonwalescencję. Zabronione jest stosowanie niektórych zabiegów kosmetycznych i opalanie się. Do najczęściej występujących niepożądanych skutków zabiegu należą: bolesność, długotrwałe gojenie się ran pooperacyjnych, krwawienia, opuchlizna, nadwrażliwość czuciowa w okolicach brodawek sutkowych, uczucie ucisku oraz drętwienia.

Która z metod powiększania piersi jest najlepsza?

Wybór metody zależy od stanu zdrowia i preferencji pacjentki. Zabieg wszczepienia implantów jest najbardziej inwazyjny, wymaga hospitalizacji, użycia znieczulenia ogólnego oraz rehabilitacji, której w początkowym okresie może towarzyszyć ból. Jest to jednak metoda, dzięki której można powiększyć biust nawet o kilka rozmiarów oraz odpowiednio go wymodelować. Mniej inwazyjne sposoby nie pozostawiają blizn, pozwalają na szybki powrót do pełnej sprawności fizycznej przy jednoczesnym uniknięciu bolesności, ale ich efekty są nietrwałe.