Wizyta u dentysty jako synonim strachu, bólu i stresu? To już nie te czasy. Dziś do stomatologa idzie się ze spokojem, a nierzadko nawet przyjemnością, wiedząc, że w przyjaznych, komfortowych warunkach poddani zostaniemy kilku bezbolesnym zabiegom. I że wykona je profesjonalista pracujący na sprzęcie najnowszej generacji.   

 

Komfort i poczucie bezpieczeństwa

Choć nie wszyscy są w stanie uwierzyć, że wizytę u dentysty można traktować niemal jak relaks, jedno jest pewne: nowoczesnych, komfortowych gabinetów, w których najważniejszy jest pacjent i jego wymagania, przybywa. Nie może być inaczej, skoro nowoczesna stomatologia ma już niewiele wspólnego z przysłowiowym leczeniem „dziur w zębach”. Wizyta u dentysty ma być dziś chwilą relaksu, podczas której pacjent może spędzić kilkadziesiąt minut w komfortowym, ładnie urządzonym miejscu, otoczony przyjazną atmosferą i zespołem profesjonalistów, dla których nie jest kolejnym tego dnia „numerem do odhaczenia”, ale partnerem do rozmowy na temat jego oczekiwań oraz proponowanych, najbardziej optymalnych sposobów leczenia.

- Dziś gabinety stomatologiczne jako zimne i sterylne, w których słychać nieprzyjemny odgłos borowania, a ściany pokryte są zielonymi kafelkami zmieniają swoje oblicze – potwierdza lek. stom. Anna Ziemba, właścicielka i lekarz prowadzący Kliniki Stomatologicznej Den Arte w Sopocie. 

 

Komentarz eksperta

lek. stom. Anna Ziemba
lek. stom. Anna Ziemba
Nie chodzi mi oczywiście jedynie o zmianę wnętrza, ale o koniec pewnego stereotypu, według którego wizyta u dentysty przywodzi nam na myśl niemiłe doświadczenie. Obecnie nie kojarzy nam się już ona z koszmarem z dzieciństwa. Lekarze oraz personel pomocniczy dbają o pacjenta zapewniając mu specjalistyczną pomoc, komfort i poczucie bezpieczeństwa w trakcie zabiegów.

- Doświadczony zespół, dostępność środków znieczulających, nowoczesne technologie leczenia, przyjazne wnętrze, ale także bezbolesne leczenie oraz miła obsługa w rejestracji to tylko niektóre czynniki, które sprawiają, że wizyta jest dla pacjenta doświadczeniem przyjemnym - dodaje Anna Ziemba.

Tego samego zdania jest dr Adam Bielawski, lekarz dentysta z Kliniki Dentineo z Gdańska. – Stomatolog to już nie koszmar z dzieciństwa i pacjenci oczekują, że nic tego koszmaru nie będzie im przypominać – twierdzi Adam Bielawski i tłumaczy, że właśnie dlatego prowadzony przez niego gabinet, począwszy od poczekalni, ma wystrój, który nie kojarzy się z miejscem, w którym stomatolog niczym wyrocznia stoi nad przestraszonym pacjentem. – Nawet zapach jest ważny, dlatego nie stosujemy leków, które dawały tę charakterystyczną, nieprzyjemną woń strasznego gabinetu dentystycznego. Pacjenci nie muszą się też obawiać strzykawek, bo po prostu u nas ich nie zobaczą. Znieczulenie podajemy poprzez nowoczesny system komputerowy.

 

Podejście holistyczne

Dr n. med. Violetta Szycik, właścicielka Europejskiego Centrum Implantologii i Estetyki VIVADENTAL w Gdańsku twierdzi, że pacjent, który dziś trafia do gabinetu stomatologicznego jest pacjentem świadomym. – Minęły już czasy, kiedy na fotel dentystyczny siadały osoby przerażone tym, co ich na tym fotelu czeka – mówi doktor Szycik. – Dziś pacjenci wiedzą, po co przychodzą i jakich efektów oczekują. Bardzo świadomie wybierają gabinet dentystyczny czy konkretnego lekarza kierując się jego doświadczeniem i umiejętnościami, profesjonalizmem oraz technologiami, którymi dysponuje.

Szefowa VIVADENTAL wie, o czym mówi, ponieważ prowadzona przez nią placówka należy do ścisłej czołówki najnowocześniejszych w Europie. – W leczeniu naszych pacjentów wykorzystujemy między innymi stomatologiczny tomograf komputerowy – tłumaczy dr Violetta Szycik. – To najnowocześniejsze urządzenie, które posiada tylko kilka placówek na świecie. Z jego pomocą możemy bardzo dokładnie określić stan zębów pacjenta, wychwycić wszelkie zmiany chorobowe, a jednocześnie niezwykle precyzyjnie zaplanować leczenie implantologiczne. Tomograf wykorzystujemy również w leczeniu endodontycznym, czyli kanałowym, w którym także się specjalizujemy. Innym ułatwieniem dla naszych pacjentów jest skaner wewnątrzustny. Doceni go każdy, kto choć raz w życiu musiał korzystać z wycisków tradycyjnych i pamięta dyskomfort, jaki temu towarzyszy. Dzięki skanerowi o wyciskach tradycyjnych można zapomnieć – mówi doktor Szycik i dodaje, że w VIVADENTAL każda osoba ma gwarancję, że odpowiednio przeszkolony personel potraktuje ją holistycznie. Co to znaczy? 

 

Komentarz eksperta

dr Violetta Szycik
dr Violetta Szycik
Na naszych pacjentów patrzymy całościowo, czyli nawet jeśli pacjent zgłasza się z powodu próchnicy, to my zwracamy uwagę na stan całej jamy ustnej, szczęki i żuchwy, aby dostrzec ewentualne nieprawidłowości w obrębie jamy ustnej. Pacjent ma pewność, że proponowane przez nas leczenie uwzględnia jego całościowy stan zdrowia, a nie tylko ubytki w zębach

Po co to wszystko? Po to, aby pacjent czuł się wyjątkowo, nie jak kolejna anonimowa osoba siadająca na fotelu stomatologicznym, ale jak klient, który poświęca swój czas i pieniądze, by podnieść własny komfort życia i oczekuje, że ten komfort dostanie już po przekroczeniu progu kliniki. – A nawet wcześniej, bo nasza nowoczesna, przestronna placówka posiada prywatny parking, co w przypadku umiejscowienia w centrum Gdańska jest przecież bardzo ważne – uśmiecha się Violetta Szycik. – Pacjent nie musi martwić się o możliwość zaparkowania. Podjeżdża pod drzwi, zostawia auto i bez żadnych stresów i zmartwień oddaje się w nasze profesjonalne ręce.

 

Wspólnie ustalany plan leczenia

Lekarz stomatolog Agnieszka Misiejuk, właścicielka Artdent Beauty & Care Dentistry w Sopocie także nie ma wątpliwości, że prowadzony przez nią gabinet oferuje usługi z zakresu stomatologii estetycznej na najwyższym europejskim poziomie. – Co nas wyróżnia? Jakość i profesjonalizm – mówi Agnieszka Misiejuk i wylicza udogodnienia, jakie jej gabinet oferuje pacjentom. Bez wątpienia należy do nich jedyny na Pomorzu profesjonalny mikroskop Carl Zeiss Opmi Pro Ergo, który pozwala na niezwykle dokładne diagnozowanie i precyzyjną pracę lekarzy. Dzięki wykorzystaniu mikroskopów stomatolog jest dziś w stanie zwiększyć trwałość leczenia oraz uratować zęby, które kiedyś trzeba było usuwać. Kolejnym udogodnieniem w sopockiej klinice jest unikalny system implantologiczny francuskiej firmy Global D. Umożliwia on leczenie za pomocą implantów nawet w bardzo trudnych warunkach anatomicznych.

Doktor Adam Bielawski zauważa, że obecnie niemal wszystkie osoby odwiedzający gabinety stomatologiczne to pacjenci estetyczni. – Co oznacza, że nie usłyszymy już z ich ust: „Proszę mi zrobić cokolwiek”. Dziś pacjent chce, żeby praca protetyczna była estetyczna, ale i dostosowana do jego potrzeb – tłumaczy stomatolog z Dentineo. – Właśnie dlatego w naszej klinice wprowadziliśmy Digital Smile Design, czyli system cyfrowego projektowania uśmiechu. Dzięki niemu zanim pacjent podejmie decyzję o leczeniu, może zobaczyć, jak będzie wyglądał efekt końcowy. Wszystko oczywiście dzieje się bez żadnej ingerencji w uzębienie. To podejście powoduje, że całkowicie eliminujemy nieprzyjemne niespodzianki, kiedy pacjent patrząc w lustro był po prostu niezadowolony z efektów leczenia. Teraz to się już nie zdarza.

Agnieszka Misiejuk z Artdent Beauty & Care Dentistry również podkreśla, że pacjenci jej gabinetu bardzo cenią fakt, że nigdy odgórnie nie jest im narzucany plan leczenia.

 

Komentarz eksperta

lek. stom. Agnieszka Misiejuk
lek. stom. Agnieszka Misiejuk
Po dokładnej diagnostyce proponujemy kilka dróg leczenia i wspólnie wybieramy tę, która danej osobie odpowiada najbardziej. Takie indywidualne podejście powoduje, że pacjenci czują się u nas w pełni bezpiecznie. Jeśli jednak ktoś nie może opanować lęku lub stresu związanego z wizytą w gabinecie stomatologicznym, proponowana jest mu sedacja wziewna. To jedna z najskuteczniejszych dostępnych metod uspokajania małych i dużych pacjentów, bardziej znana jako gaz rozweselający.

Dr Agnieszka Misiejuk dodaje, że jej pacjenci podczas zabiegu mogą także zrelaksować się oglądając na zamontowanym na suficie ekranie ulubione filmy lub programy telewizyjne. Dzięki temu nawet najpoważniejsze zabiegi mijają niepostrzeżenie. Tym bardziej, że wykonują je znani i cenieni specjaliści, jak choćby współpracujący z Artdent Beauty & Care Dentistry chirurg szczękowo-twarzowy, dr Marek Rybicki. – Robimy wszystko, by zapewnić naszym pacjentom usługi na jeszcze wyższym poziomie – zapewnia.  – Wkrótce do naszej oferty wejdą nowe aparaty Invisaligne i Accu Smile do leczenia ortodontycznego. To przezroczyste, niemal niewidoczne dla innych nakładki, które na pewno znajdą uznanie wśród osób, którym tradycyjne aparaty na zęby nie odpowiadają.

 

Indywidualne podejście i czas wizyty

Anna Ziemba z sopockiej Kliniki Stomatologicznej Den Arte także zapewnia, że w prowadzonej przez nią placówce personel dokłada wszelkich starań, aby każdy pacjent czuł się wyjątkowo. – Łamiemy stereotypowe postrzeganie „dentysty-sadysty” i zmieniamy je w przyjemne i potrzebne spotkanie ze specjalistą. Spotkanie, które można określić jako połączenie „przyjemnego z pożytecznym” – zapewnia Anna Ziemba i dodaje, że Den Arte to jedna z najnowocześniejszych klinik stomatologicznych wyspecjalizowana w kompleksowym i profesjonalnym zarządzaniu zdrowiem jamy ustnej. – Nasz zespół gwarantuje najwyższą jakość usług w oparciu o najnowsze technologie i metody leczenia, począwszy od profilaktyki, leczenia zachowawczego, leczenia kanałowego pod mikroskopem, przez mikrochirurgię endodontyczną po ortodoncję, implantoprotetykę i zaawansowaną stomatologię estetyczną – mówi szefowa kliniki Den Arte. – Posiadamy aparaty do rentgenodiagnostyki oraz tomografii komputerowej, współpracujemy z najlepszymi technikami protetycznymi w Polsce i za granicą, personel posługuje się językiem angielskim. Dzięki temu jesteśmy w stanie spełniać bardzo wysokie dziś oczekiwania pacjentów, również z tych zagranicy. Cieszymy się, że odwiedzają nas osoby z Niemiec, Rosji i Skandynawii ponieważ cenią sobie jakość oferowanych usług w naszej klinice.

Trójmiejscy stomatolodzy podkreślają także, że oprócz najnowocześniejszego sprzętu, wyspecjalizowanego personelu oraz profesjonalnego podejścia, dla pacjentów coraz częściej liczy się czas wizyty u stomatologa. 

 

Komentarz eksperta

dr Adam Bielawski
dr Adam Bielawski
Ludzie są dziś bardzo zajęci, więc kiedy zdecydują się na leczenie, interesuje ich nie tylko jego koszt, ale także czas, który będą musieli na nie poświęcić. Staramy się wyjść naprzeciw tym oczekiwaniom. Dzięki współpracy z bardzo dobrym, profesjonalnym laboratorium, część prac protetycznych jesteśmy w stanie zrealizować dosłownie z dnia na dzień. To bardzo istotne między innymi dla pacjentów spoza Polski.

Bez wątpienia istotny jest także fakt, że osoba trafiająca do nowoczesnego, przyjaznego gabinetu stomatologicznego, z chęcią do niego wróci. W końcu poprawa jakości codziennego funkcjonowania, która jest przecież ostatecznym celem każdej wizyty u dentysty, nie musi być już drogą przez mękę. Coraz częściej jest po prostu miłym, wręcz przyjemnym doświadczeniem oraz chwilą wytchnienia po pełnym pośpiechu dniu.