Obecnie pacjent w gabinecie dentystycznym ma wybór, co do rodzaju plomby - na rynku istnieją różne typy. Istotne jest, aby wybrać takie wypełnienie, które będzie przede wszystkim trwałe, nie będzie ulegać zniszczeniu w trakcie codziennych czynności (gryzienie, żucie), będzie idealnie przylegać do zęba. Liczy się także wygląd estetyczny plomby.

 

Wypełnienia dzielą się na te wykonane laboratoryjne oraz na te wykonane w gabinecie stomatologicznym. Pierwszy rodzaj charakteryzuje się trwałością, jest jednak mało estetyczny. Ten drugi jest mniej trwały, jednak wypiera pierwszy - jest tańszy, szybszy i często również bardziej estetyczny.

Ważne! Do plomb tego rodzaju zalicza się kompozyty (światło oraz chemoutwardzalne) i amalgamaty.

 

Kompozyty najpopularniejsze

Do wypełnień najczęściej stosuje się kompozyt - plomba wykonana z tworzywa sztucznego. Zaletą tego rodzaju wypełnienia jest estetyka (dopasowanie kolorem do szkliwa pozostałych zębów).

Ważne! Plomby kompozytowe wykorzystuje się do leczenia zębów przednich (są niewidoczne).

Wadą plomb tego typu jest krótka trwałość (3 - 10 lat). Ulegają one również przebarwieniom w skutek spożywania m.in. kawy, herbaty.

Ważne! W przypadku dużych plomb występują pęknięcia.

Polecamy też: Czy korony zębowe ceramiczne na podbudowie z metalu są szkodliwe?

 

Plomby trwałe

Pacjenci, którym zależy przede wszystkim na trwałości, a nie estetyce - mogą wybrać wypełnienia amalgamatowe (charakteryzują się ciemną barwą, dlatego też stosuje się je do wypełnień zębów tylnych).

Niegdyś tego rodzaju plomby zawierały niewielkie ilości rtęci - dlatego nie stosowano ich u dzieci, ciężarnych, osób cierpiących na schorzenia nerek oraz w przypadku, gdy wypełniany ząb miał styczność z metalowymi częściami (m.in. wkładami protetycznymi).

Komentarz eksperta

lek. dent. Oktawia Zacharek
lek. dent. Oktawia Zacharek
Niektórzy są zdania, że rtęć jako substancja toksyczna odpowiedzialna jest za możliwe powodowanie chorób przewlekłych. Liczne agencje zdrowia publicznego donoszą jednak, że amalgamaty są bezpieczne, a wszelkie powiązania między wypełnieniami z rtęcią a chorobami są nieuzasadnione. Nie ma także naukowych dowodów na poparcie twierdzenia, że jeżeli ktoś usunie amalgamat zostanie wyleczony z przewlekłej choroby.

 

Ważne! Stosowane obecnie plomby amalgamatowe nie zawierają już rtęci, są to tzw. amalgamaty bez fazy gamma 2, wysokomiedziowe.

Niezwykłą trwałością (do 20 lat) charakteryzują się też wypełnienia złote - wypełnienia tego rodzaju są idealne do dużych ubytków, są to jednak jedne z najdroższych rodzajów plomb.

 

Nowoczesne rodzaje plomb

Inlay, onlay oraz inlay - onlay, to specjalne wkłady, które umieszczane są w ubytku. Wykonane są one z:

  • kompozytu
  • metalu
  • materiału ceramicznego

Odlane wkłady inlay mocuje się w zębie cementem bądź innym środkiem klejącym.

Ważne! Zaletą tego rodzaju wypełnień jest możliwość odtworzenia powierzchni żującej zęba, zaś wadą konieczność poświęcenia również zdrowych elementów zęba pod taki wkład.

Plomby inlay - onlay (wkłady - nakłady) są polecane przy dużych ubytkach zębów bocznych. Podobnie jest w przypadku wkładów onlay, one także polecane są przy rozległych ubytkach. Pod ten rodzaj plomb preparuje się całą powierzchnię żującą zęba.

Ważne! Rodzaj plomby powinien zostać wybrany po konsultacji z dentystą - dopasowany do potrzeb, jak i oczekiwań pacjenta.

 

W przygotowaniu artykułu posiłkowałam się: mmdent.waw.pl, nowygabinet.pl