Najpopularniejszą metodą leczenia zmian skórnych jest usuwanie znamion. Kraków, Warszawa, Rzeszów czy Katowice – to miejsca, w których dostępna jest szeroka oferta tego typu usług. Wyciąć zmianę możemy w różnorodnych placówkach. Zwykle pacjenci wybierają w tym celu centra medyczne, kliniki, ambulatoria lub oddziały szpitalne. Choć zabieg ten jest mało inwazyjny, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy wycinanie zmian skórnych jest bezpieczne?

Dla każdego pacjenta, którego interesuje usuwanie znamion, Kraków powinien wydać się interesującym i odpowiednim miejscem do wykonania zabiegu. Specjaliści pracujący w Centrum Medycznym Galmedic dokładają bowiem wszelkich starań, by oferowane przez nich usługi realizowane były na jak najwyższym poziomie. Gwarancją powodzenia zabiegu jest odpowiednie przygotowanie i doświadczenie personelu oraz szczegółowe badanie podmiotowe pacjenta (wywiad lekarski).

Przed zabiegiem – diagnostyka

Jeszcze przed wykonaniem zabiegu, jakim jest usuwanie znamion, Kraków i działające w mieście Centrum Medyczne Galmedic zaleca i oferuje pełną diagnostykę zmian skórnych. Na ciele pacjenta mogą bowiem znajdować się różnorodne znamiona – takie, które nie są niebezpieczne dla zdrowia i te, które należy jak najszybciej usunąć. To właśnie dermatolog podpowiada pacjentowi, w jaki sposób najłatwiej i najbezpieczniej będzie pozbyć się zagrożenia lub dyskomfortu estetycznego.

Dermatolog za pomocą specjalistycznego urządzenia (dermatoskopu) dokładnie bada każde znamię znajdujące się na skórze pacjenta. Dokonuje ich rozróżnienia zależnie od ich rodzaju, charakteru i wielkości. Możemy mieć bowiem do czynienia z najzwyklejszymi pieprzykami (znamiona barwnikowe) lub brodawkami (znamiona przydatkowe). Na skórze mogą jednak pojawić się również łagodne guzy skórne, mające tendencję do złośliwienia (włókniaki, kłębczaki, naczyniaki, itp.). Wśród guzków wymienia się również kaszaki. Powstają one w wyniku nagromadzenia sebum i łoju w okolicy mieszka włosowego lub gruczołów łojowych. Choć niektóre zmiany skórne mogą się samoistnie wchłonąć, te są na naszym ciele zazwyczaj do końca życia.

Neutralną i fizjologiczną zmianą jest ropień skórny, a najbardziej niebezpieczną – czerniak. Ten ostatni to złośliwy nowotwór skóry, który okazuje się groźny dla wszystkich narządów człowieka. Łącząc się z naczyniami krwionośnymi, przebiegającymi tuż pod głębokimi warstwami skóry, komórki nowotworowe mogą bowiem przedostać się do każdej tkanki organizmu pacjenta. By zapobiec rozprzestrzenieniu się choroby, istotna i decydująca jest szybka diagnostyka.

Dlatego też badanie dermatoskopowe powinniśmy wykonywać w gabinecie dermatologa przynajmniej raz w roku. Osoby szczególnie narażone na możliwość występowania złośliwych zmian skórnych powinny pojawić się u lekarza częściej (minimum raz na pół roku, optymalnie raz na kwartał). Do czynników ryzyka wystąpienia nowotworu skóry zalicza się predyspozycje genetyczne (zaistniałe w przeszłości choroby skórne wśród członków najbliższej rodziny pacjenta) oraz środowiskowe (m.in. nadmierną ekspozycję skórny na promienie UV).

Usuwanie znamion – czy to bezpieczne?

„Usuwanie znamion Kraków” – to hasło coraz częściej wpisywane jest w okno wielu wyszukiwarek internetowych. Rosnąca dbałość o zdrowie wśród społeczeństwa skutkuje bowiem zwiększonym zainteresowaniem specjalistycznymi zabiegami i metodami leczenia. Większość potencjalnych pacjentów krakowskiego Centrum Medycznego Galmedic martwi się jednak o bezpieczeństwo zabiegu.
Obawy te są zwykle bezpodstawne. Powikłania po wycięciu znamion zdarzają się niezwykle rzadko. Jeśli już wystąpią, mają charakter łagodny i szybko ustępują. Pacjenci podają tu takie objawy jak: zaczerwienienie rany, świąd blizny, złe samopoczucie, ból. W bardzo rzadkich przypadkach możemy mieć do czynienia z bliznowaceniem rany lub rozejściem się blizny. Wszystkie powikłania są jednak łatwe do usunięcia.
Zabieg usuwania znamion skórnych uważa się zatem za całkowicie bezpieczny i bezbolesny. Ingerencja chirurgiczna w organizm pacjenta jest niewielka, ograniczona do niezbędnego minimum. Bezpieczeństwo gwarantuje obecność wykwalifikowanego personelu medycznego i lekarza specjalisty, który wykonuje zabieg i czuwa nad jego prawidłowym przebiegiem. Dzięki temu pacjentowi zostaje zapewniona atmosfera komfortu i dyskrecji, niezbędna do zyskania jego zaufania i poczucia spokoju.

Interesuje Cię hasło usuwanie znamion Kraków? Kliknij i dowiedz się więcej.

Chirurgiczne wycinanie znamion

Wielu pacjentów zastanawia się, którą metodę wycinania znamion skórnych wybrać –laserowe czy chirurgiczne usunięcie. Należy jednak pamiętać, że w przypadku znamion zmienionych chorobowo lub o takim podejrzeniu jedynym słusznym rozwiązaniem jest metoda chirurgiczna. Gwarantuje ona bowiem usunięcie tkanek w stanie nienaruszonym, umożliwiającym ich dalsze badanie.
Chirurgiczne usuwanie znamion jest bezpieczne głównie dzięki swojej prostocie. Lekarz nie podejmuje żadnych skomplikowanych działań w celu wycięcia zmiany skórnej. Musi jedynie naciąć powierzchnię skóry w taki sposób, by możliwe było usunięcie znamienia wraz z marginesem zdrowej tkanki. Tak pobrany wycinek przekazuje się następnie do laboratorium w celu wykonania badania histopatologicznego (biopsji). Chirurg zaszywa ranę, wykorzystując różne rodzaje szwów. Następnie instruuje pacjenta, w jaki sposób należy dbać o bliznę, by nie dopuścić do jej zakażenia i przerostu. Cena takiego zabiegu to 500 złotych, a podczas niego możliwe jest wycięcie kilku zmian skórnych naraz. Jeśli znamiona są małe i/lub występują w skupiskach, usunięcie wielu nie powinno stanowić problemu. W przypadku, gdy zmiany skórne są rozsiane i mają duże rozmiary oraz niewygodną lokalizację – konieczne może okazać się powtórne wykonanie zabiegu.

Z możliwości chirurgicznego usuwania znamion skórnych mogą skorzystać nie tylko ci pacjenci, u których podejrzewa się rozwój chorób skóry. Również osoby, które chcą pozbyć się zmian skórnych z powodów estetycznych, powinny rozważyć tę możliwość. Zwykle jako wskazanie do usunięcia znamienia wymienia się jego niefortunną lokalizację, powodującą dyskomfort lub wstyd, narażenie na mechaniczne uszkodzenia (podczas ubierania się, depilacji), duży rozmiar, wypukły kształt. Nawet w sytuacji, gdy nie istnieją medyczne przesłanki do usunięcia znamienia, wykonanie zabiegu jest możliwe.

Rekonwalescencja

Pacjent nie musi powstrzymywać się od wypełniania codziennych obowiązków podczas swojej rekonwalescencji. Do samego zabiegu również nie musi się przygotowywać. W ramach prawidłowej rekonwalescencji konieczna jest jednak odpowiednia dbałość o higienę rany. Niedopuszczalne jest jej rozdrapywanie, drapanie powstających strupów czy nadmierne moczenie wodą lub innymi środkami. Wystarczy codziennie przemywać ranę i zmieniać opatrunek na czysty, jałowy. W razie konieczności warto udać się do specjalisty bądź poprosić o pomoc przedstawiciela personelu medycznego (np. pielęgniarkę). Prawidłowo gojąca się rana nie powinna dawać nieprzyjemnych objawów. Jeśli poczujesz pieczenie, zauważysz silne zaczerwienienie, powstające krostki, rumień lub zauważysz, że rana się nie goi, powinieneś niezwłocznie udać się do specjalisty.
By rekonwalescencja przebiegała prawidłowo, należy już na etapie badania podmiotowego poinformować lekarza o swoim rzeczywistym stanie zdrowia. Do przeprowadzenia zabiegu usuwania znamion skórnych istnieją bowiem pewne przeciwwskazania. Choć nie jest ich wiele, należy uprzedzić specjalistę o wszystkich możliwych dolegliwościach. Z zabiegu nie mogą skorzystać te osoby, u których stwierdzono lub podejrzewa się: choroby serca, wątroby, tarczycy lub schorzenia wielonarządowe, choroby zakaźne, zatorowość, cukrzycę, zakrzepicę. Te schorzenia mogą bowiem wpłynąć nie tylko na przebieg samego zabiegu i występowanie licznych, a nawet niebezpiecznych powikłań, ale i późniejsze gojenie się rany. Zaburzenia krzepnięcia, choroby zakaźne i narządowe mogą utrudniać proces gojenia, prowadzić do nawracających zakażeń i bliznowacenia. Dlatego też w procesie przygotowania pacjenta do zabiegu istotna jest szczerość.