Na osłodzenie jesiennej słoty, śliwki nadają się jak znalazł. Słodkie lub kwaśne, twarde lub miękkie, mirabelki, renklody, lubaszki, węgierki… do pojadania między posiłkami, do owsianki, drożdżówki, biszkoptu albo konfitur. Jedzmy śliwki na potęgę! Dlaczego? Bo są nie tylko pyszne, ale i zdrowe. I to bardzo, bardzo zdrowe.

 

Jedna średniej wielkości śliwka zawiera aż 113 mg potasu - pierwiastka obniżającego wysokie ciśnienie i niwelującego ryzyko udaru. Jeśli to nie robi na tobie wrażenia, to wiedz, że fioletowa skórka owocu jest źródłem antocyjanów - substancji chroniących komórki organizmu przed rakiem. Ale to jeszcze nie koniec…

 

Szczupła sylwetka dzięki śliwkom

Wiadomo, że śliwki (także suszone) mają działanie przeczyszczające. Jedna śliwka to około jeden gram błonnika, ale sprawna perystaltyka jelit to nie wszystko. Badania nad leczeniem otyłości wykazały, że ekstrakt ze śliwek obniża poziom glukozy oraz trójglicerydów we krwi. Owoc ten znajduje się na dole listy owoców z wysokim indeksem glikemicznym, a zatem nie wywołuje gwałtownego skoku insuliny we krwi. Stanowi zdrową przekąskę zalecaną diabetykom, osobom odchudzającym się oraz zagrożonym cukrzycą typu 2 (100 gramów zawiera tylko 46 kalorii). Jako bogate źródło wapnia, kwasu foliowego oraz witaminy D, śliwki powinny stanowić stały element diety kobiet, zwłaszcza tych, które już przeszły menopauzę lub są w ciąży.

Polecamy też: Masaż dla kobiet w ciąży. Relaksuje i łagodzi bóle brzucha.

 

Moc antyoksydantów

Substancje chroniące organizm przed działaniem wolnych rodników, czyli antyoksydanty, mają wielorakie działanie. Wpływają na dobrą pamięć i zapobiegają starzeniu się komórek. Obecna w śliwkach witamina C, E i K uszczelnia naczynia krwionośne. Dlatego śliwki to naturalne remedium na pękające naczynka.

Śliwki mają działanie rozjaśniające, wygładzające i odżywcze (m.in. dzięki karotenowi). Świetnie nadają się na maseczkę do twarzy. Wystarczy zmiksować lub rozgnieść kilka owoców i nałożyć na 15-20 minut, po  czym zmyć ciepłą wodą. Maskę można zagęścić naturalnymi płatkami owsianymi.

Miąższ śliwki nakładany na plamy skórne i ślady po trądziku, wspomaga regenerację chorej tkanki.

Polecamy też: Metody leczenia trądziku

 

Na zmęczone oczy

Śliwki powinny się znaleźć w diecie osób nadmiernie eksploatująych wzrok. Są źródłem luteiny - naturalnego żółtego barwnika obecnego w roślinach. Najwięcej luteiny występuje u ludzi w plamce żółtej oka - jej niedobór wywołuje m.in. problemy z ostrością wzroku. Fioletowe owoce stanowią zatem naturalny preparat na zdrowe oczy.

 

Błyszczące włosy - także dzięki śliwkom

Witamina E oraz C obecna w miąższu śliwek działa korzystnie nie tylko na cerę, ale i włosy. Maska z mirabelek czy węgierek pomoże w walce z łupieżem oraz przywróceniu odpowiedniego pH skóry głowy - zwłaszcza, jeśli włosy są zmęczone zbyt dużą ilością kosmetyków. 

Wapń oraz żelazo w śliwkach wspomagają wzrost włosa i zapobiegają przerzedzaniu się kosmyków. Wystarczy regularnie je jeść.

Odżywczo-oczyszczające maski do włosów zrobić można z soku wyciśniętego z kilku śliwek i pomieszanego z dwoma łyżkami naturalnego miodu lub z ubitym białkiem kurzym. W obu przypadkach maskę spłukujemy po 15 minutach i myjemy głowę szamponem.