Jest cienka, delikatna i nie posiada ochronnej warstwy lipidowej. O skórę ust musimy szczególnie zatroszczyć się w sezonie jesienno zimowym. Gwałtowne zmiany temperatury, mróz i suche powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach - czynniki te mogą spowodować, że usta będą spierzchnięte, popękane i pozbawione naturalnej czerwieni. Na szczęście ich  pielęgnacja - o ile regularna - nie jest ani skomplikowana, ani czasochłonna, ani kosztowna.


Nawilżanie w domu, natłuszczanie na zewnątrz

Suche ogrzewane powietrze w domu i w pracy to problem numer jeden w dbaniu o zdrowe i piękne usta. Nadal korzystajmy regularnie z nawilżających pomadek zakupionych latem. Jeśli już mamy spierzchnięte usta, zastosujmy maseczkę z naturalnego miodu, który ma właściwości zmiękczające i pielęgnacyjne. Pomoże też okład z awokado pełnego kwasów tłuszczowych lub po prostu gruba warstwa tłustego kremu. Taką kurację najwygodniej jest zaaplikować sobie wieczorem przez minimum 20 minut.

Z uwagi na malejące temperatury, wiatr i deszcz, nawilżająca pomadka nie wystarczy, by ochronić delikatną skórę ust na zewnątrz. Poza domem stosujemy szminki i masełka mocno natłuszczające. Doskonale sprawdzi się gliceryna, która tworzy barierę ochronną i nawilża.

W składzie jesiennych i zimowych pomadek ochronnych szukajmy też kwasu hialuronowego o silnych właściwościach nawilżających i wygładzających.

Peeling

Aby usta były miękkie i przygotowane na aplikację kosmetyków pielęgnacyjnych, wystarczy zafundować im peeling, najlepiej powtarzany kilka razy w tygodniu. Najwygodniej będzie użyć szczoteczki do zębów z miękkim włosiem i oliwy z oliwek lub oleju kokosowego.  Delikatny kilkuminutowy masaż usunie z ust martwy naskórek.

Prócz tłuszczu możemy też użyć też dodatkowego składnika ścierającego, najlepiej cukru, ale tylko wtedy, gdy usta nie są popękane.

 

Oczyszczanie

Jesienią i zimą skórze twarzy należy się specjalne traktowanie. Unikamy wysuszających i ściągających kosmetyków zawierających alkohol. Mogą one uwrażliwić cerę i wysuszyć ją skuteczniej niż ogrzewane powietrze.


Demakijaż ust najlepiej wykonywać preparatami zawierającymi olejki roślinne, które nie usuną lipidowej ochronnej warstwy naskórka. Każdorazowo po usunięciu makijażu usta smarujemy gliceryną lub pomadką nawilżającą 

Na mrozie

Pękanie ust najczęściej spowodowane jest nawykiem oblizywania ich - gdy panuje mróz to gotowa recepta na mikrouraz cienkiej skóry. Im solidniejsza i świeższa warstwa kosmetyku natłuszczającego usta, tym mniejsze ryzyko przykrej niespodzianki urodowej.

Zastrzyki z kwasu hialuronowego

Sprężystość i elastyczność tkanek to największe zalety zastosowania zastrzyków z kwasu hialuronowego. Zabieg stosuje się nie tylko w celu powiększenia ust, ale także poprawy ich wyglądu. Nie jest to skomplikowana procedura - zastrzyki podawane są pod znieczuleniem miejscowym, a cały zabieg trwa około 30 minut.