Masaż dla mam w ciąży jest masażem relaksacyjnym wykonywanym w wolnym tempie. Głównymi technikami są głaskanie i rozcieranie. Pojawiający się stan rozluźnienia i błogości matki, ma wpływ także na płód. Dlatego nieco myląca nazwa „masaż prenatalny” ma swoje uzasadnienie.

 

Twoje ciało się zmienia

Wszystkie panie z brzuszkiem potrzebują szczególnej opieki. Szczególnie te zestresowane swoją nową rolą. Bycie przyszłą mamą jest wyzwaniem i narzuca ograniczenia. Zmianie podlega styl życia, dieta, ale przede wszystkim zmienia się ciało kobiety. Osłabione mięśnie brzucha i zmniejszenie elastyczności wiązadeł międzykręgowych prowadzą do wystąpienia lordozy. Kręgosłup w odcinku lędźwiowym ściągany jest do przodu, brzuch wypina się, a pupa zaczyna odstawać. Odruchem w tej sytuacji jest odchylanie górnej części tułowia, co powoduje napięcie mięśni w dole pleców. Pojawia się ból.

 

Masaż, który przynosi ulgę

Spuchnięte stopy, ociężałość i hormonalna burza, która sprawia, że śmiech potrafi przerodzić się w płacz, to tylko niektóre z problemów „ciężarówek”. Mamy zamartwiają się wynikami badań, doborem diety, sytuacjami rodzinnymi. Kumulujący się w ciele stres prowadzi do jeszcze większych napięć i obniżenia nastroju. I chociaż niewiele się o tym pisze, to właśnie on bywa odpowiedzialny za spadek odporności organizmu. Może mieć także wpływ na rozwój płodu. Masaż prenatalny nie jest więc jedynie kolejną zachcianką. To narzędzie terapeutyczne, które w naturalny sposób uspokaja, przynosi ulgę w zmęczeniu, zmniejsza napięcia i dolegliwości bólowe, a także usprawnia mięśnie, które będą używane w czasie porodu.

 

Jak przebiega masaż prenatalny?

W trakcie masażu kobieta leży na boku lub siedzi. Masażysta porusza się w obszarze całego ciała, masując również brzuch i dół pleców. Ruchy w tych miejscach są szczególnie łagodne. Większość używanych technik można opisać jako głaskanie i delikatne ugniatanie. Tego typu masażu nie łączy się zazwyczaj z dodatkowymi formami stymulacji, takimi jak np. aromatoterapia. Mamy w ciąży mają bardzo wyostrzony węch. Z uwagi na to masażyści starają się używać bezwonnych olejków. Relaksacji sprzyja za to łagodna muzyka. Zabieg trwa ok. 40 minut.

 

Przetestowany zabieg

Masaż w ciąży

Mili l. 32: Ja w ciąży chodziłam do masażystki, gorąco polecam pomogła mi uporać się na trochę z dolegliwościami kręgosłupa, poza tym masaż stóp sama przyjemność, ale to prawda trzeba trafić na specjalistę z prawdziwego zdarzenia!

 

 

Błogostan w stanie błogosławionym

Masaż prenatalny jest masażem relaksacyjnym, przy tym poprawia ukrwienie skóry, reguluje przepływ limfy, prowadzi do zmniejszenia obrzęków, łagodzi bóle pleców i przeciwdziała powstawaniu rozstępów. Kobiety, które mu się poddają twierdzą również, że uczucie błogości towarzyszące odpowiednio wykonanemu masażowi ma wpływ na ich postrzeganie macierzyństwa. Minuty spędzone w gabinecie pozwalają oderwać się od problemów i skupić na rodzącej się więzi matki z rozwijającym się w jej ciele dzieckiem.

 

Czy to na pewno jest bezpieczne?

Masażysta może poprosić kobietę o przedstawienie pisemnej zgody lekarza. Nawet jeśli o nią nie prosi, to i tak warto się skonsultować z lekarzem prowadzącym. Zabiegu nie powinno się wykonywać w pierwszych trzech oraz w ostatnim miesiącu ciąży, a także w przypadku występowania tzw. ciąży wysokiego ryzyka.

Przeciwskazaniami są również m.in.: choroby serca i naczyniowe, podwyższone ciśnienie krwi, niedokrwistość, cukrzyca, choroby nerek, zapalenie trzustki, nadczynność lub niedoczynność tarczycy, choroby zakaźne, niektóre choroby dermatologiczne, wzmożone wymioty, bóle brzucha i bóle o nieokreślonym pochodzeniu.