Każdy o masażu słyszał. Niby wszyscy wiedzą jak wygląda, a przynajmniej mają pewne wyobrażenia w tym temacie. Mimo to wokół masaży narosło sporo mitów i stereotypów. Postanowiłam obalić mity, przedstawić fakty i raz na zawsze rozwiać wątpliwości dotyczące masażu.

 

Masażysta - kobieta czy mężczyzna?

Większość osób kieruje się przekonaniem, że mężczyzna wykona mocniejszy masaż niż kobieta – nic bardziej mylnego! Siła to jedno, ale podstawą dobrego masażu jest technika. Klienci często mają wrażenie, że filigranowa masażystka wykonała bardziej intensywny masaż niż dużo silniejszy na pozór masażysta. Podchodząc od strony technicznej, a nie siłowej, masażysta może bez większych kłopotów poradzić sobie z problemami, z którymi przychodzi pacjent. Wyobraźmy sobie sytuację: przychodzimy z bólem pleców, zostajemy poddani nagle intensywnemu masażowi. Po masażu ból wydaje się większy, a mięśnie są spięte jeszcze bardziej. Czy nie lepszą opcją byłby delikatny masaż z wykorzystaniem rożnych ruchów, odpowiednio zwiększając czas i dawkując intensywność? Podsumowując - wybór masażysty należy do klienta.

 

Erotyczne zabarwienie

Często słyszy się opinie, że masaż nierozerwalnie powiązany jest ze strefą intymną, seksualną. Dzieje się tak za sprawa dotyku, nagości, specyficznej atmosfery, a nawet muzyki, żeby ktoś pomyślał sobie o "jednym". Jest to absolutny mit! Profesjonalny masaż nie ma nic wspólnego z seksem i erotyką. Klient musi pamiętać, że to on wyznacza granice. Decyduje, które partie ciała mają być masowane, a które nie. Może także pozostać w bieliźnie, bądź poprosić masażystę o jednorazową bieliznę. Masaż ma przynieść relaks i ukojenie, a nie stres i niepotrzebne napięcie. 

 

Dla każdego

Niestety NIE. Niektóre choroby i schorzenia wykluczają korzystanie z masaży. Profesjonalny masażysta powinien zapytać Was o problemy zdrowotne. I tu zwracam uwagę na pewien aspekt. Drodzy klienci, bądźcie szczerzy w temacie Waszego zdrowia, nie zatajajcie informacji o chorobach, które Was dotyczą. Nie myślcie, że masażysta jest nietaktowny. Są to działania, które mają zapewnić Wam jak największe bezpieczeństwo i komfort, ale także dobrać odpowiedni dla Was masaż.

Poniżej zamieszczam listę głównych, ale nie jedynych przeciwwskazań.

  • miesiączka
  • wszelkie ostre i podostre stany zapalne
  • nieuregulowane nadciśnienie (leczone, wyrównane nadciśnienie nie jest przeciwwskazaniem)
  • żylaki podudzia
  • tętniaki
  • stany chorobowe przebiegające z gorączka (powyżej 38 stopni)
  • nowotwory
  • wczesne stany po złamaniach, skręceniach i zwichnięciach
  • miażdżyca i zapalenia żył
  • schorzenia dermatologiczne skóry (owrzodzenia i stany zapalne skóry, trądzik, pęcherze, wypryski, ropień, alergie)
  • przerwanie ciągłości skóry
  • krwawienia, krwotoki lub tendencje do ich wystąpienia
  • choroby i niewyrównane wady serca
  • zapalenie szpiku kostnego z przetokami
  • świeże zakrzepy
  • ciąża patologiczna
  • choroby wrzodowe z krwawieniem
  • kamica wątrobowa i nerkowa
  • choroby zakaźne

 

Masaż odchudza

To stwierdzenie również z przykrością obalam. Masaż nie odchudza, jest natomiast niezbędnym środkiem wspomagającym kształtowanie oraz utrzymanie szczupłej sylwetki w trakcie stosowania kuracji odchudzającej, jak również po jej zakończeniu. Należy pamiętać, że tylko w połączeniu ze zmianą nawyków żywieniowych oraz aktywnością fizyczną przyniesie oczekiwane efekty. Masaż wspomagający odchudzanie zazwyczaj jest masażem ręcznym, czasami masażysta wykorzystuje inne przedmioty takie jak bańki chińskie, rolki i inne aparaty. Do tego typu masaży używane są odpowiednie kosmetyki, mające na celu uelastycznienie i wygładzenie skóry.

 

Systematyka

Słowo klucz w temacie masażu, jego efektów lub założonych oczekiwań. Decydując się na masaże, czy to w celu poprawy kondycji, leczenia wielu schorzeń, czy też zapewnienia sobie relaksu, musimy pamiętać, że efekty będą widoczne dopiero wówczas, gdy będziemy korzystać z masaży regularnie. Okazyjny masaż przyniesie ulgę na chwilę, ale dolegliwości szybko wracają. Najlepiej gdybyśmy na masaż udawali się raz w tygodniu. Ale jak to w medycynie bywa, każdy pacjent jest inny, ma inne potrzeby. Dlatego to masażysta powinien indywidualnie dopasować ilość, czas i rodzaj masaży.

 

Marta Rzewuska

Fizjoterapeutka. Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. Instruktorka odnowy biologicznej oraz ćwiczeń siłowych. Przez dwa lata odbywała staż oraz współpracowała z drużyną sopockich koszykarzy. Uczestniczy w licznych kursach, konferencjach i spotkaniach dotyczących nowoczesnych metod rehabilitacji i najnowszych propozycji masaży. Na stałe współpracuje z hotelem Courtyard by Marriott Gdynia Waterfront oraz Kliniką Piękna Wierzchołowska w Gdyni.