Wbrew utartemu przekonaniu zabiegi na twarz i ciało można wykonywać przez cały rok, również wtedy, gdy mocniej świeci słońce. Lato nie musi być więc pod tym względem straconym czasem – wystarczy poradzić się specjalisty i pamiętać o odpowiedniej ochronie. W naszym zestawieniu znajdziesz 6 problemów estetycznych, z którymi uporasz się nawet latem!

 

Zabiegi medycyny estetycznej pozwalają powstrzymywać oznaki upływającego czasu, leczyć problemy skórne i korygować niedoskonałości urody – ich ogromne możliwości sprawiają, że od lat nieustannie rośnie grono pacjentek i pacjentów gabinetów. Utarło się jednak przekonanie, że z tego typu zabiegami należy wstrzymać się w okresie letnim. Są jednak takie, które mogą być stosowane przez cały rok. Jakim problemom można bez obaw zaradzić?

 

Starzenie się skóry i likwidacja zmarszczek

Jednym z najpopularniejszych zabiegów w profilaktyce przeciwstarzeniowej są te z wykorzystaniem botoksu – toksyna ta blokuje na kilka miesięcy mięśnie w okolicy, w której została podana (w obrębie 1/3 górnej części twarzy), co wygładza skórę i zapobiega powstawaniu zmarszczek. - Zabieg z użyciem toksyny botulinowej nie jest skomplikowany, polega jedynie na iniekcji preparatu w wybrane obszary i właściwie od razu pacjent może wrócić do swoich codziennych obowiązków. Przez pierwsze godziny po zabiegu należy jedynie unikać schylania się czy masowania twarzy, ponieważ mogłoby to spowodować przemieszczenie się preparatu – wyjaśnia dr n. med. Monika Kuźmińska z Yonelle Zwolińska Beauty Institute. Gdy widać już pewne oznaki upływającego czasu, np. wiotkość w okolicy policzków i szyi, warto sięgnąć po zabieg przywracający jędrność i młody wygląd, np. Zaffiro – lifting termiczny za pomocą podczerwieni lub Venus Freze – fale radiowe, które zagęszczają skórę i poprawiają jej wygląd. Oba rozwiązania polecane są nie tylko do okolic twarzy i szyi, ale sprawdzają się też przy ujędrnianiu ciała, te bezbolesne zabiegi mogą być wykonywane również na opalonej skórze.

Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym, lub gotowymi preparatami rewitalizującymi skórę, a także nawilżanie skóry mikroiniekcjami kwasu hialuronowego to również zabiegi, które można wykonywać latem. Wymagana jest jedynie ochrona przeciwsłoneczna przez kilka dni dopóki nie wygoją się ślady po nakłuciach. Warto pamiętać o tym, że skóra latem łatwiej się odwadnia i mezoterapia kwasem hialuronowym jest latem zabiegiem wręcz pożądanym.

 

Zanikający kontur twarzy

Z czasem owal twarzy opada, a linia podbródka staje się mniej wyraźna. Najlepsze efekty w poprawianiu konturu twarzy dają zabiegi łączone, np. nici PDO i wypełniacze. - Zastosowanie nici daje efekty porównywalne z liftingiem chirurgicznym, a sama procedura jest o wiele mniej inwazyjna. Zabieg nie powoduje poważnych zmian pozabiegowych, a okres rekonwalescencji jest dużo krótszy – dodaje dr Kuźmińska. Z kolei kwas hialuronowy i hydroksyapatyt wapnia pozwolą wymodelować twarz, poprawić jej owal i rysy. Obie metody razem przywracają młodzieńczy wygląd.

 

Zamykanie naczynek

To zabieg praktycznie całoroczny, jednakże konieczne jest stosowanie wysokiej ochrony przeciwsłonecznej SPF 50+ by uniknąć powstawania przebarwień pozapalnych. Należy też brać pod uwagę, że obrzęk leczonej laserem tkanki może być większy gdy temperatury otoczenia są wyższe.

 

Przebarwienia

Ciemne, nieregularne plamki na twarzy to zmora wielu kobiet – zwykle są efektem niedostateczne ochrony przeciwsłonecznej lub po prostu predyspozycji genetycznych. Te nieestetyczne przebarwienia odejmują urody i dodają lat. Jest wiele sposobów na ich rozjaśnienie – jednym z najskuteczniejszych i jednocześnie bezpiecznych również latem jest zabieg łączący cechy peelingu i skinboostera – PRX-T 33. To mieszanka kwasu trój chlorooctowego z nadtlenkiem wodoru powodująca chemiczną stymulację skóry właściwej i jej biorewitalizację. W działaniu z zabiegami laserowymi pomaga leczyć melasę i hiperpigmentację. Gdy stosowany jest sam PRX-T33 nie wymagana jest szczególna ochrona przeciwsłoneczna. Przy zabiegach likwidacji przebarwień za pomocą IPL lub lasera należy natomiast pamiętać o intensywnej (aplikacja preparatu co dwie godziny) wysokiej ochronie przeciwsłonecznej SPF50+, co może być nieco uciążliwe. Optymalnym czasem na wykonywanie tych zabiegów są pozostałe pory roku, nie oznacza to jednak, że latem nie możemy się im poddać. Osoby z tendencją do tworzenia się przebarwień na skórze muszą po prostu chronić skórę zdecydowanie mocniej niż inni.

 

Cellulit

Lato to okres, w którym kobietom szczególnie zależy na pięknej i gładkiej skórze. Cellulit, który jest zmorą większości z nas, wygląda niestety nieestetycznie i odbiera pewność siebie nie tylko na plaży. Dlatego warto zadbać o pozbycie się tego problemu i zdecydować się na serię zabiegów karboksyterapii. Jak one działają? - Dwutlenek węgla, wprowadzony podskórnie do tkanki tłuszczowej, zmienia się w kwas węglowy i niszczy komórki tłuszczowe. Zwiększone ukrwienie prowadzi do wzmożonego drenażu limfatycznego leczonego obszaru, poprawy metabolizmu i wydalania uwolnionego tłuszczu. Proces ten prowadzi do zmniejszenia liczby komórek tłuszczowych i wymodelowania sylwetki – wyjaśnia ekspert. Karboksyterapię można również wspomagać endermologią opartą na drenażu limfatycznym.

 

Nagromadzenie tkanki tłuszczowej

O piękną sylwetkę warto regularnie dbać za pomocą ćwiczeń i zrównoważonej diety. W okresie wakacyjnym czasem potrzeba jednak szybkiego i skutecznego działania. W zlikwidowaniu zbędnych fałdek pomoże Venus Freeze – zabieg oparty na działaniu fal radiowych z impulsem magnetycznym. Modelowanie sylwetki może być wykonywane przez cały rok, również na opalonej skórze, i nie wymaga ochrony przeciwsłonecznej.