Jako świeżo upieczona mama, z pewnością zastanawiasz się, co jeszcze powinno znaleźć się w wyprawce dla Twojego dziecka. Czy niezbędne rzeczy zostały już kupione, a Ty w pierwszych tygodniach życia malucha będziesz miała wszystko pod ręką. Pewnie nie, gdyż jest masa produktów, które są niemal „zbawienne”. Wiele mam nie wyobraża sobie bez nich życia, ale też część z rodziców nigdy z nich nie skorzysta. Dlatego pewne gadżety dla niemowlaka i mamy warto kupować z rozwagą albo gdy następuje taka konieczność. Co dla mnie najważniejsze, poniższe bestsellery ułatwiły życie nie tylko mi, ale i mojemu dziecku. Korzyści są zatem podwójne! Oto moje TOP 5!

 

Kosz Mojżesza

Pokoik dla dziecka był dla mnie spełnieniem marzenia z dzieciństwa, a jego urządzenie celem samym w sobie, połączeniem zainteresowań oraz pasji tworzenia. Od samego początku łóżeczko dla dziecka trafiło do osobnej sypialni. Nie mniej jednak zdawałam sobie sprawę, że położenie dziecka w tym samym pomieszczeniu ułatwi mi życie. Kosz/ kołyska/ łóżeczko dostawne to dobre rozwiązanie dla tych mam, które karmią piersią. Cosleeping oprócz ułatwienia procesu naturalnego karmienia zapewnia poczucie bezpieczeństwa dziecku. Słyszy ono bodźce dochodzące od opiekuna (oddech, ruchy, odgłosy). Kosz Mojżesza przy łóżku w sypialni okazał się idealnym rozwiązaniem na kilka pierwszych tygodni życia. Niewielkie gabaryty, stabilna konstrukcja, wykonanie z bezpiecznych często naturalnych i trwałych materiałów sprawiły iż tego typu łóżeczka coraz częściej goszczą w domach młodych rodziców.

 

Poduszka ułatwiająca kąpiel niemowlaka

Kąpiel noworodka, szczególnie na początku może być stresującym elementem opieki nad dzieckiem. Na szczęście istnieje wiele nowoczesnych rozwiązań ją ułatwiających. Dostępne są modele wanienek z antypoślizgowymi leżaczkami, na mobilnych stojakach, z korkami umożliwiającymi wylewanie wody, z termometrami itp. W przypadku tradycyjnych wanienek rozwiązaniem zwiększającym pewność rodzica i bezpieczeństwo oraz wygodę malucha są specjalne gąbki, poduszki czy hamaki. Gadżety te pozwalają na bezpieczne ułożenie dziecka w różnych pozycjach dzięki czemu kąpiel staje się szybsza i sprawniejsza.

 

Poduszka do karmienia

Pierwsze miesiące życia z maluchem ograniczają się do niewielu czynności wśród, których prym wiedzie karmienie. Poduszki / rogale do karmienia ułatwiają przejście przez ten wyjątkowo intensywny etap macierzyństwa. Podparcie ciała dziecka na odpowiedniej wysokości jest niezbędne dla zachowania komfortu rąk i odciążenia kręgosłupa młodej mamy. Przy zakupie takiej poduszki warto zwrócić uwagę aby jej pokrycie było zdejmowane co ułatwi utrzymanie czystości. Wypełnienie poliestrowym granulatem albo włóknami silikonowymi spełnia normy bezpieczeństwa ale coraz większą popularnością cieszą się również naturalne wypełnienia, np. plewą orkiszową więc i ekomamy znajdą produkt dla siebie.

 

Butelki ze smoczkiem anatomicznym Calma

Konieczność leczenia, spotkania, sprawy urzędowe mogą sprawić, że młoda mama będzie musiała na jakiś czas rozstać się z niemowlakiem. Odciągnięcie pokarmu lub podanie mleka modyfikowanego w niektórych przypadkach staje się nieuniknione. Idealnym i sprawdzonym przeze mnie sposobem na łączone karmienie jest smoczek Calma. Innowacyjne rozwiązanie opatentowane przez firmę Medela przeznaczone dla dzieci karmionych naturalnie. Smoczek został zaprojektowany tak, aby nie ingerować w karmienie i pozwolić dziecku na spożywanie pokarmu w wyuczony sposób. Maluch zachowuje odruch ssania a przechylenie butelki nie powoduje kapania mleka. Niemowlak musi wytworzyć podciśnienie aby umożliwić przepływ cieczy co pozwala na swobodne przechodzenie młodym mamom między piersią a butelką.

Tutaj top 5 rozbuduję o dodatkowe produkty, które będą nieocenionym wsparciem w trudnym początkowo naturalnym karmieniu. Laktator dla mam aktywnych, pracujących, nakładki / osłonki silikonowe na brodawki nieplastyczne, wklęsłe, płaskie czy poranione oraz maść z lanoliną to rzeczy, które rekomenduje każdej mamie z początkowymi problemami laktacyjnymi.

 

Termofor z pestek wiśni

Brak w 100% skutecznego lekarstwa na kolkę to smutna wiadomość dla rodziców niemowlaków. Istnieje natomiast szereg sposobów, które warto wypróbować. Poza wyrobami medycznymi, na temat, których nie będę wypowiadać się ze względu na brak medycznego wykształcenia, są też te naturalne sposoby na kolki. Skupiają się one przede wszystkim na uspokojeniu dziecka oraz na zmniejszeniu napięcia brzuszka. Nie od dzisiaj wiadomo, że ciepło rozluźnia, dlatego w przypadku kolek warto spróbować przykładać Cherrypad - alteranatywę dla klasycznego termoforu, z pestek wiśni. Ekologiczny, bawełniany woreczek, wykonany z naturalnych materiałów, wypełniony wysuszonymi pestkami wiśni łagodzi wiele dolegliwości związanych z bólem brzucha u dzieci.

Po powrocie ze szpitala młoda mama jest obolała, szczęśliwa, przerażona, wzruszona, pełna obaw, mniej lub bardziej przygotowana na to co ją czeka w najbliższym czasie. I choćby z każdej szafy i zakamarka mieszkania wypadałyby gadżety ułatwiające pielęgnację i opiekę nad noworodkiem nic nie zastąpi rozmowy z drugim człowiekiem. Ciężko przyrównać przyjaciół do gadżetów, ale żaden produkt, nawet najdroższy, najbardziej zachwalany nie zastąpi rozmowy, porady, pomocy bliskich, mam-koleżanek, które rozumieją przez co przechodzi świeżo upieczona mama.

mgr Ewelina Araszkiewicz

Spa & Wellness Operation Manager, dyplomowany kosmetolog, terapeuta Kobido i Zoga Face.

Ponad 14 lat doświadczenia w pracy w branży beauty. Absolwentka studiów z zakresu kosmetologii oraz magister turystyki uzdrowiskowej Spa & Wellness. Słuchaczka licznych kursów, podyplomowych studiów o specjalności pedagogika oraz zarządzanie podmiotami leczniczymi.

Więcej