Dlaczego olej arganowy nazywany jest eliksirem młodości i z jakiego powodu mimo dużego wyboru w sklepach z kosmetykami naturalnymi warto sięgnąć właśnie po niego? Tego właśnie dowiecie się z kolejnego odcinka naszego olejowego cyklu.

 

Zafascynowanie olejami pielęgnacyjnymi trwa od wielu lat. Przekonaliście się o tym, czytając nasze poprzednie artykuły poświęcone właśnie olejom naturalnym. Dziś postanowiliśmy wrócić do źródeł trendu i przypomnieć, że czasem warto postawić na to, co przetestowane i dobrze znane. Z naszego najnowszego odcinka cyklu dowiecie się więc, jakie właściwości ma naturalny olej arganowy i dlaczego warto pielęgnować nim włosy oraz twarz. Wbrew temu, co się wszystkim wydaje, ani myśli on ustępować miejsca swoim bardziej egzotycznym, modnym ostatnio odpowiednikom.

 

Olej arganowy – odkrycie 2000 roku

Jeszcze 20 lat temu kupno oleju arganowego w USA oraz Europie graniczyło z cudem. Wszystko zmieniło się mniej więcej w 2000 roku, kiedy tajemniczo brzmiący specyfik zaczął podbijać sklepy za oceanem. Nie umknęło to oczywiście uwadze mediów, które wywołały ogromne zamieszanie. Olej arganowy zapragnęła przetestować każda szanująca się redaktorka urodowa, a jego cena poszybowała w górę. Wcześniej był on znany jedynie w Afryce Północnej. Kiedy odkryły go wielkie koncerny kosmetyczne, wzrost zapotrzebowania na olej arganowy był na tyle gwałtowny, że drastyczne podniesienie cen było niemalże oczywiste. Nie bez znaczenia był też fakt, że do wyprodukowania jednego litra eliksiru potrzeba blisko 40 kg orzechów.

Właśnie – czym w zasadzie jest olej arganowy i jaką dokładnie ma postać? Olej arganowy wytwarza się z orzechów drzew arganii. Nie bez powodu mówi się o nim jako o olejku marokańskim. Wszak pochodzi on właśnie z Maroka i to sklepy specjalizujące się w dystrybucji marokańskich kosmetyków przodują w sprzedaży oleju arganowego. Jest on bezwonnym, tłoczonym na zimno olejem o złocistym zabarwieniu, dlatego też niezwykle często nazywa się go "złotem Maroka". Dzięki wodno-oleistej konsystencji szybko się wchłania, co czyni go doskonałym olejem do pielęgnacji nie tylko włosów, ale i twarzy. Jeszcze bardziej przekonujące są oczywiście obecne w nim składniki odżywcze.

 

Właściwości oleju arganowego

Złoto Maroka to nie jedyna zamienna nazwa oleju arganowego. Często określa się go też mianem eliksiru młodości. Powód? Duża zawartości witaminy E, która działa przeciwzmarszczkowo oraz antyoksydacyjnie. Jej obecność w oleju arganowym czyni go idealnym kosmetykiem opóźniającym procesy starzenia, redukującym objawy trądziku oraz chroniącym przed niepożądanymi skutkami szkodliwego promieniowania UV. Olejek marokański swoje dobroczynne działanie na skórę i włosy zawdzięcza ponadto wysokiemu nasyceniu kwasami omega 6 i 9 oraz skwalenem, czyli składnikami, które sprzyjają zachowaniu równowagi hydrolipidowej.

Olej arganowy zaleca się w pielęgnacji skóry suchej, delikatnej i wymagającej odżywienia. Witamina E oraz nienasycone kwasy tłuszczowe zapewniają jej utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia, ale także łagodzą skutki nadmiernej ekspozycji na słońce, ujędrniają skórę, ograniczają łamliwość paznokci, hamują wypadanie włosów, redukują blizny, a wreszcie też odżywiają przesuszoną skórę stóp, kolan oraz łokci. Jakby tego było mało, działanie nawilżające oleju arganowego wykorzystuje się również w łagodzeniu objawów atopowego zapalenia skóry. Biorąc pod uwagę jego skład, wykorzystywanie oleju w płynach do kąpieli, odżywkach do włosów i kosmetykach do twarzy nie powinno nikogo dziwić.

Olej arganowy to specyfik o niezwykle wszechstronnym zastosowaniu, któremu pod względem właściwości i nasycenia substancjami odżywczymi z pewnością nie można niczego zarzucić. Jeśli więc nie przepadacie za produktami egzotycznymi, bądźcie pewni, że olej arganowy nigdy was nie zawiedzie.