To jeden z najsilniejszych antyoksydantów zabezpieczających komórki przed stresem oksydacyjnym oraz działaniem wolnych rodników. W medycynie nazywana witaminą płodności, w kosmetyce zaś - młodości. Witamina E posiada szereg właściwości czyniących z niej pożądany składnik kosmetyków. Aby zadziałała najskuteczniej, jej stężenie w preparacie powinno wynosić ponad 2 proc. Zastosowanie jej w warunkach domowych nie przysparza problemów - wystarczy kupić jednorazowe kapsułki lub olejek i przygotować serum do twarzy, włosów lub ciała.

 

Odrobina chemii

Witamina E zaliczana jest do związków zwanych tokoferolami. Podobnie jak witamina Awitamina K oraz witamina D, należy do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, czyli organizm może magazynować ją w tkance tłuszczowej (w przeciwieństwie do witamin rozpuszczalnych w wodzie, które wydalane są z moczem oraz potem).

Dla prawidłowego funkcjonowania organizm kobiety “zużywa” 8 mg witaminy E. Mężczyźni oraz kobiety w ciąży lub stosujące antykoncepcję hormonalną potrzebują jej nieco więcej, bo 10 mg. Zmęczona, szara cera, cienie pod oczami, przedwczesne zmarszczki, a także rogowacenie skóry należą do objawów jej niedoboru. O ile jako suplement diety powinien być dawkowany po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą, to w kosmetyce może być stosowany jako bezpieczne i wydajne serum poprawiające urodę.

 

Witamina E dla pięknej skóry

Tak jak wspomnieliśmy, witamina E pełni w organizmie szereg istotnych funkcji, między innymi poprawia cyrkulację krwi, zapewnia prawidłowy  transport  tlenu i substancji do komórek, działa antynowotworowo, wyrównuje poziom cukru we krwi oraz wzmacnia ściany naczyń krwionośnych. Jeśli więc pragniemy zadziałać kompleksowo na urodę oraz zdrowie, witaminę E możemy też po prostu… zjadać. Bogate jej źródło stanowi m.in. oliwa z oliwek oraz olej kokosowy (które nie bez powodu same w sobie są znakomitymi naturalnymi kosmetykami!), awokado (idealne jako składnik maseczek odżywczych), szpinak, nasiona słonecznika, kiełki pszenicy, orzechy i produkty pełnoziarniste.

 

Największe zalety, jakie stosowanie witaminy E w kosmetyce przynosi skórze, to:

 • wyrównywanie kolorytu skóry
 • rozjaśnianie przebarwień i plamek
 • odwracanie skutków nadmiernego opalania
 • zapobieganie starzeniu się skóry
 • wygładzanie powierzchownych zmarszczek
 • rozjaśnianie blizn
 • wzmacnianie naczyń krwionośnych skóry

Jeśli chcemy zadziałać na naszą cerę z większą intensywnością niż standardowe kosmetyki zawierające witaminę E w stężeniu poniżej 2 proc., najwygodniej będzie użyć olejku lub kapsułek. Zawartość kapsułek możemy dozować bezpośrednio na skórę lub połączyć je z podgrzaną oliwą z oliwek czy olejem kokosowym. Takie serum stosujemy bezpośrednio po przygotowaniu, zostawiając na ciele przynajmniej przez 30 minut.

W ten sposób uzyskujemy:

 • Serum do twarzy (dobrze aplikację preparatu połączyć z delikatnym masażem)
 • Serum na niedoskonałości skóry (w tym blizny, przebarwienia po opalaniu)
 • Serum odżywcze do suchych rąk (w tym przypadku dwie kapsułki lub dwie łyżeczki stołowe olejku wlewamy do miseczki z wodą i sokiem z połowy cytryny, po czym moczymy je 15-20 minut)
 • Serum do włosów, które stymuluje wzrost meszków włosowych i wzmacnia strukturę włosa (maseczkę dobrze zostawić na włosach na noc).